Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Per Olov Enquist "Kapitono Nemo biblioteka", arba Poliarinės nakties skenduoliai

Švedų rašytojo Pero Olovo Enquisto romanas "Kapitono Nemo biblioteka" - istorija apie sukeistus kūdikius. Sunki, niūri, įdomi, pribloškianti knyga. Puikus tekstas, valdomas tvirtos rankos.

Už šį romaną autoriui buvo paskirta viena žymiausių Švedijos literatūrinių premijų. Rašytojas pripažino, kad šioje knygoje daug autobiografinių detalių ir pareiškė, kad tai - paskutinis jo romanas, nes daugiau jis nebeturi apie ką rašyti.

Knygos centre - vaikų sukeitimo istorija, neva (o gal visgi iš tikrųjų) nutikusi viename Švedijos miestelyje. Ligoninėje netyčia sukeičiami ir į svetimas šeimas papuola du naujagimiai. Tik praėjus keleriems metams pradeda ryškėti vaikų panašumas į tikruosius tėvus, o tai lydi ceremoningas berniukų atkeitimas pasitelkus teismus.

Knyga parašyta jautria kalba, kuri keistai poetiška ir šiurpiai tikroviška. Istorija ilga, liūdna, ženklinta mirtimi ir tamsa. Rodos, kad visi romano žmonės skendi nesibaigiančioje poliarinėje naktyje. O ypač - pasakotojas, atkeistas berniukas, kuris nesijaučia "sugrįžęs" į tikrąją šeimą, atvirkščiai - jaučiasi, lyg iš jo viskas būtų atimta.
Skaudu ir liūdna, kai iš tavęs ką nors atima.
Pirmiausia iš manęs atėmė mamą, po to - "arklį", paskui - Evą Lyzą, tada - negyvą kūdikį ir galiausiai - žaliąjį namą. 
Nemaniau, kad gali būti taip skaudu, kai iš tavęs atima namus. 
Namas, nors ir nedidelis, buvo gražiai pastatytas, tai buvo mūsų troba. Man atrodė, kad ir visa kita yra mūsų. Bet aš klydau. Skaudu ir liūdna. Apmaudu.
Tai keliasluoksnė istorija, kur kartais atsiveria naujos sanklodos. Deja, kartais pritrūko aiškumo.

Mano įvertinimas: 4/5 

Leidykla: "LRS leidykla"
Leidimo metai: 2008
Originalo metai: 1991
Puslapių: 213
Knyga: iš internetinio knygyno
Kainavo: 9 Lt

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Samuel Shem "Dievo namai", arba Ten, kur Dievo visai nėra

Šiemet "Tyto alba" perleido Samuelio Shemo romaną "Dievo namai". Ši medikų biblija, kadaise sutikta be jokių emocijų, o vėliau sukėlusi ažiotažą, jau senokai yra mano skaitytinų knygų sąraše. Negaliu sakyti, kad tapau šios knygos fane, skaitymo patirtis buvo prieštaringa. Tačiau pliusas uždėtas.

Selma Lagerlöf "Portugalijos karalius"

SelmosLagerlöf romanas "Portugalijos karalius" buvo pirmas bandymas klausytis audioknygos. Aš sunkiai priimu garsinę informaciją: nesiklausau radijo, nelabai linkusi ir į muziką. Audioknygas vis atidėliojau, bet turiu pripažinti, kad tai puikus būdas multitaskinimui - "skaityti" dirbant dar ką nors.

Petras Cvirka "Frank Kruk", arba Kaimo jurgis užkariauja Ameriką

Mokykloje ir universitete skaičiau visus lietuvių rašytojus, ką reikėjo ir ko nereikėjo, pagal programą ir ne pagal ją. Bet Petro Cvirkos "Frank Kruk" taip ir liko neperskaitytas. Tad pamačiusi bibliotekos mainų lentynoje atiduodamą šią P. Cvirkos knygą, pačiupau ir įsimečiau į rankinę.