Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Romain Gary "Aušros pažadas", arba Sekinanti motinos meilė

Romain Gary buvo tas rašytojas, apie kurį girdėta tiek daug gerų dalykų ir kurio vis nepavykdavo paskaityti, nors namie guli net kelios jo knygos. Pagaliau - romanas "Aušros pažadas" perskaitytas ir papuls į geriausių šių metų knygų sąrašą.

Žinau, liepiama niekada nemaišyti knygos autoriaus ir pasakotojo. Tačiau yra knygų, kur tai neįmanoma. R. Gary - pusiau žydas, prekybininko ir aktorės sūnus, gyvenęs tuomet dar lenkiškame Vilniuje, papuolęs į motinos numylėtąją Pranzūciją, kovojęs II pasauliniame kare, gyvenęs JAV, Kalifornijoje. Visa ši unikali kelionė ir atsispindi šioje knygoje.

Autobiografinis romanas apie save ir beprotišką, begalinę ir sekinančią motinos meilę. Toji meilė jį suformavo kaip asmenybę, bet toji meilė jį ir pražudė - R. Gary nusišovė 1980-aisiais Paryžiuje.
Buvau pasiryžęs įvykdyti viską, ko motina iš manęs laukė, ir pernelyg ją mylėjau, kad pastebėčiau, kas jos svajonėse naivu ir perdėta. Dar sunkiau suvokti, kad tai fantazijos, nes nuo vaikystės liūliuojamas būsimosios didybės pažadų ir pasakojimų, kartais juose pasiklysdavau ir jau nebegalėdavau atskirti, kur jos svajonė, o kur aš.
Puikus stilius, puikus pasakojimas. Net nesinori savo žodžiais gadinti geros knygos.

Mano įvertinimas: 5/5 

Leidykla: "Lietuvos rytas"
Leidimo metai: 2007
Originalo metai: 1960
Puslapių: 286
Knyga: iš antrų rankų
Kainavo: 8 Lt

Komentarai

  1. Dabar kaip tik pati ją skaitau. Tikrai puiki knyga :) Daugiau neturiu jai komentarų :)

    AtsakytiPanaikinti
  2. Tikrai labai gera knyga. Labai vertinu ir mėgstu R. Gary kūrybą. Kai skaičiau "Aušros pažadą", truputį erzino vertimo spragos, nes skaičiau Lietuvos ryto išleistą knygą. Kiek žinau vertėja vėliau pakoregavo tekstą kitam leidimui. Iš visų kol kas skaitytų R. Gary knygų labiausiai patiko "Gyvenimas dar prieš akis" ir "Moters šviesa".

    AtsakytiPanaikinti

Rašyti komentarą

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Samuel Shem "Dievo namai", arba Ten, kur Dievo visai nėra

Šiemet "Tyto alba" perleido Samuelio Shemo romaną "Dievo namai". Ši medikų biblija, kadaise sutikta be jokių emocijų, o vėliau sukėlusi ažiotažą, jau senokai yra mano skaitytinų knygų sąraše. Negaliu sakyti, kad tapau šios knygos fane, skaitymo patirtis buvo prieštaringa. Tačiau pliusas uždėtas.

Selma Lagerlöf "Portugalijos karalius"

SelmosLagerlöf romanas "Portugalijos karalius" buvo pirmas bandymas klausytis audioknygos. Aš sunkiai priimu garsinę informaciją: nesiklausau radijo, nelabai linkusi ir į muziką. Audioknygas vis atidėliojau, bet turiu pripažinti, kad tai puikus būdas multitaskinimui - "skaityti" dirbant dar ką nors.

Petras Cvirka "Frank Kruk", arba Kaimo jurgis užkariauja Ameriką

Mokykloje ir universitete skaičiau visus lietuvių rašytojus, ką reikėjo ir ko nereikėjo, pagal programą ir ne pagal ją. Bet Petro Cvirkos "Frank Kruk" taip ir liko neperskaitytas. Tad pamačiusi bibliotekos mainų lentynoje atiduodamą šią P. Cvirkos knygą, pačiupau ir įsimečiau į rankinę.