Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

August Strindberg "Hemsio salos žmonės", arba Jei Žemaitė būtų gyvenusi Švedijoje

Augusto Strindbergo "Hemsio salos žmonės" - visai kitoks romanas nei "Raudonasis kambarys". Skiriasi tematika, nuotaika, tiesa, dozę ironijos rašytojas įdėjo ir čia. Šis romanas apie švedų kaimą man labai priminė lietuvių 'agrarinius' kūrinius. 

Gana smagu buvo skaityti šitą neilgą romaniuką: daug kaimietiško naivumo, praktiškumo, besikeičiančių metų laikų, įtaigūs vedybų, laidotuvių, žvejybos, medžioklės, šienapjūtės, kitų ūkio darbų vaizdai. Ryškūs veikėjų portretai, pavyzdžiui, pastoriaus, pagrindinio veikėjo Karlsono ar ūkio šeimininkės. 

R. Č. nuotr.
Bet senoji nenorėjo duoti rankos, atvirkščiai, jai rūpėjo iš rimtųjų apsitarti. 
- Kodėl gi nekalbėti apie tai, kas labai galėtų atsitikti? Karlsonas žinai, aš jau sena, o Gustenas dar per jaunas valdyti ūkį; man reikia, kad kas nors mane paremtų ir padėtų, bet aš suprantu, kad pats nenori plėšytis dėl kito už nieką, todėl nematau kitos išeities, reikia mudviem susituokti. Tegul žmonės kalba ką nori, juk ir taip liežuviais mala, ir jeigu Karlsonas per daug nesibaidai manęs, tai aš nematau nieko, kas mums galėtų sutrukdyti. Sakyk, ar turi ką prieš mane? 
- Ne, nieko prieš jus neturiu, tetule, gink dieve, bet tos nelemtos šnekos, o ir Gustenas per daug nesidžiaugs mumis. 
- Et, jeigu tu, toks vyras, jo neįveiksi, tada aš pati jį sudrausiu. Gerokai amžiaus nugyvenau, bet dar ne tokia sena esu, ir tau Karlsonai, prie keturių akių pasakysiu, jeigu ko... ne prastesnė būčiau už bet kokią piemenę. 
Priminė lietuvių kūrinius: kokią Baltušio "Sakmę apie Juzą" ar Žemaitės "Marčią", tik su 'šustresniu' veikėju nei koks Jonelis ir su savita skandinaviška egzotika: daugiau žuvies kvapo, daugiau jūros, audrų, šcherų, valčių.  

Jei paklausit, ar verta skaityti Strindbergą, tai atsakau: verta. Susipažinti reikėtų. 

Mano įvertinimas: 4+/5 

Leidykla: "Vaga"
Leidimo metai: 1989
Originalo metai: 1887
Puslapių: 132
Knyga iš: senų knygų knygyno
Kainavo: 10 Lt 

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Selma Lagerlöf "Portugalijos karalius"

SelmosLagerlöf romanas "Portugalijos karalius" buvo pirmas bandymas klausytis audioknygos. Aš sunkiai priimu garsinę informaciją: nesiklausau radijo, nelabai linkusi ir į muziką. Audioknygas vis atidėliojau, bet turiu pripažinti, kad tai puikus būdas multitaskinimui - "skaityti" dirbant dar ką nors.

Ilfas ir Petrovas "Dvylika kėdžių", arba Kėdžių karštligė

Sėkmingas "Aukso veršio" debiutas mano skaitraštyje paskatino kuo greičiau imtis ir kitos tų pačių autorių - Iljos Ilfo ir Jevgenijaus Petrovo - knygos "Dvylika kėdžių".

Nikas Kazandzakis "Graikas Zorba", arba Patriarchalinio gyvenimo garbinimas

Suprantu, kodėl Niko Kazandzakio knyga "Graikas Zorba" yra laikoma klasika, kodėl sulaukė ekranizacijų bei teatrinių pastatymų. Tai labai ryški knyga: sodrus tekstas, ryškūs charakteriai, spalvinga Kretos valstiečių ir darbininkų aplinka. Tačiau kaip kartais būna su klasika: supranti knygos vertę, bet ji tavęs vis tiek nepasiekia.