2012 m. lapkričio 14 d., trečiadienis

Ali Smith "Kaip viskas buvo ir kiti pasakojimai", arba Kaip įsimylėti medį

Susidomėjau šia škotų rašytoja, Ali Smith, anksčiau nieko iš jos nebuvau skaičiusi. Reikės paieškoti dar poros jos kūrinių, rodos, yra kažkas išleista, ne tik šis trumpų istorijų rinkinys "Kaip viskas buvo ir kiti pasakojimai".

Keletas trenktų, keistų istorijų: apie dūdmaišių orkestro persekiojamas moteris, apie susitikimą su ponu Mirtimi traukinių stotyje, apie iš "Didžiojo Getsbio" knygų statomą laivą, apie knygyną, traukiantį vien keistuolius, apie tai, kaip galima įsimylėti medį.

R. Č. nuotr.
Sakau tau. Aš įsimylėjau medį.Kitaip negalėjau. Jis žydėjo. <...> 
Žingsniavau, menu, štai šitaip ir mintyse dėmėjausi visas vietas, apie kurias reikėtų pranešti, kol staiga žemė dingo man iš po kojų. Man po kojom šaligatvis buvo nuklotas, atrodė, vėjo blaškomu šilku. Tai buvo žiedlapiai. Žiedlapiai buvo nuostabiai balti. Žvilgterėjau, iš kur jie nubiro, ir pamačiau, iš kur jie nubiro.
Iš namo išėjo moteris. Ji liepė man nešdintis iš jos sodo. Paklausė, ar vartoju narkotikus. Paaiškinau, kad ne. Ji pagrasino iškviesti policiją, jei vėl mane pamatys, kai kitą kartą žvilgtelės pro langą, ir nuėjo vidun, už savęs užtrenkdama duris.Nė nepastebėjau, kad atsidūriau kažkieno sode nei kad prastovėjau taip ilgai, kad ką nors suerzinčiau. <...> 
Nė nežinojau, kad spoksojimas į medį ilgiau nei nustatytą leistiną laiką galėtų ką nors užgauti.
Patraukė ironiškas rašytojos stilius (tiek stiliumi, tiek turiniu šiek tiek priminė Undinę Radzevičiūtę). Džiaugiausi kūrybišku vertimu (iš anglų k. vertė Gabrielė Gailiūtė). Sužavėjo keistos, netipiškos, originalios novelės - vienos mažiau, kitos daugiau. Bet supratau - šią rašytoją reikia įsidėmėti.

 Mano vertinimas: 4/5 

Leidykla: "Baltos lankos"
Leidimo metai: 2008
Puslapių: 160
Originalo metai: 2003
Originalo pavadinimas: "The Whole Story and other stories"
Knygą: išsimainiau
Kainavo: 0 Lt

2 komentarai: