Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Ali Smith "Kaip viskas buvo ir kiti pasakojimai", arba Kaip įsimylėti medį

Susidomėjau šia škotų rašytoja, Ali Smith, anksčiau nieko iš jos nebuvau skaičiusi. Reikės paieškoti dar poros jos kūrinių, rodos, yra kažkas išleista, ne tik šis trumpų istorijų rinkinys "Kaip viskas buvo ir kiti pasakojimai".

Keletas trenktų, keistų istorijų: apie dūdmaišių orkestro persekiojamas moteris, apie susitikimą su ponu Mirtimi traukinių stotyje, apie iš "Didžiojo Getsbio" knygų statomą laivą, apie knygyną, traukiantį vien keistuolius, apie tai, kaip galima įsimylėti medį.

R. Č. nuotr.
Sakau tau. Aš įsimylėjau medį.Kitaip negalėjau. Jis žydėjo. <...> 
Žingsniavau, menu, štai šitaip ir mintyse dėmėjausi visas vietas, apie kurias reikėtų pranešti, kol staiga žemė dingo man iš po kojų. Man po kojom šaligatvis buvo nuklotas, atrodė, vėjo blaškomu šilku. Tai buvo žiedlapiai. Žiedlapiai buvo nuostabiai balti. Žvilgterėjau, iš kur jie nubiro, ir pamačiau, iš kur jie nubiro.
Iš namo išėjo moteris. Ji liepė man nešdintis iš jos sodo. Paklausė, ar vartoju narkotikus. Paaiškinau, kad ne. Ji pagrasino iškviesti policiją, jei vėl mane pamatys, kai kitą kartą žvilgtelės pro langą, ir nuėjo vidun, už savęs užtrenkdama duris.Nė nepastebėjau, kad atsidūriau kažkieno sode nei kad prastovėjau taip ilgai, kad ką nors suerzinčiau. <...> 
Nė nežinojau, kad spoksojimas į medį ilgiau nei nustatytą leistiną laiką galėtų ką nors užgauti.
Patraukė ironiškas rašytojos stilius (tiek stiliumi, tiek turiniu šiek tiek priminė Undinę Radzevičiūtę). Džiaugiausi kūrybišku vertimu (iš anglų k. vertė Gabrielė Gailiūtė). Sužavėjo keistos, netipiškos, originalios novelės - vienos mažiau, kitos daugiau. Bet supratau - šią rašytoją reikia įsidėmėti.

 Mano vertinimas: 4/5 

Leidykla: "Baltos lankos"
Leidimo metai: 2008
Puslapių: 160
Originalo metai: 2003
Originalo pavadinimas: "The Whole Story and other stories"
Knygą: išsimainiau
Kainavo: 0 Lt

Komentarai

Rašyti komentarą

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Ana Frank "Dienoraštis", arba Holokausto simbolis

O, vargeli... Štai čia tas šedevras, dėl kurio alpsta pasaulis? Anos Frank "Dienoraštis" gula į mano labiausiai pervertintų knygų lentyną.

Interviu su Just. Marcinkevičiumi

Rašytojas Justinas Marcinkevičius ( biografas.lt  nuotr. ) Šiandien ne tik Lietuvos valstybės atkūrimo diena, bet ir pirmosios Justino Marcinkevičiaus mirties metinės. Kažkada seniai seniai (2006 metais, jei tiksliau), teko imti rašytojo interviu vienam uostamiesčio dienraščiui. Įvyko toks blic-pokalbis: rašytojas po sanatorijos Palangoje trumpam užsuko į Klaipėdą, pavargęs, ligotas, kažkas greitosiomis suorganizavo susitikimą, poetas sutiko trumpai pasikalbėti, nors ir nepasiruošęs (paprastai jis pasiruošdavo prieš susitikimą su žurnalistais, jis norėdavo iš anksto gauti klausimus, kuriuos jis apmąstydavo). Perspausdinu interviu.  "Pasigendu dvasingumo..." Pasitempęs, šiek tiek pavargęs nuo gyvenimo, o gal nuo titulų naštos, kalbantis lėtai, pasveriantis kiekvieną iš burnos išsprūstantį sakinį žodžio magas Justinas Marcinkevičius, rodos, garsus ir raides taupo dar neparašytoms knygoms.

Umberto Eco "Fuko švytuoklė", arba Skaitymo kančios

Pasiklydau Umberto Eco smegenų vingių labirintuose. Nespėju paskui jo žodžius ir mintį. Pasimečiau ir pražuvau. Po velnių tą "Fuko švytuoklę"...