Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Markus Orths "Kambarinė", arba Kas slepiasi po viešbučio lova?

Man patinka vokiečių rašytojas Markus Orths. Patiko ir anksčiau skaitytas "Mokytojų kambarys", ir dabar perskaityta "Kambarinė".

Turiu priekaištų trumpumui, abi šios knygos labai trumpos. Mano manymu, knyga, tesiekianti tik 77 psl., negali būti vadinama romanu. Taip pat trūksta ir įsigilinimo, išbaigtumo, išplėstumo.

Vis dėlto M. Orths turi savo balsą, atpažįstamą stilių, šiuolaikišką kalbą ir būdą, giliau kapstantį šiuolaikinio žmogaus savybes.

Obsesijų apsėsta Lin dirba kambarine. Šveičia viešbučio gyventojų paliktus gyvenimo likučius. Pedantiškai, liguistai. Jos visa savaitė suskirstyta į dienotvarkę: kiekvieną trečiadienį skambina mamai, kiekvieną ketvirtadienį lankosi pas gydytoją. O štai antradieniais ji atranda naują užsiėmimą: slepiasi po viešbučio lova ir seka svetimus gyvenimus.


R. Č. nuotr.

Knietulys stiprus. Lin dažnai pasvarsto, ar neužsiėmus tuo jau pirmadienį, bet paskui susiima, jaudulio teikiamą palaimą atideda antradieniui. Ji taip nusprendė. Taip ir elgsis. Nenukryps nuo apsisprendimo. Antradienį šeštą valandą Lin palenda po trys šimtai aštunto kambario lova ir laukia. 

Porelė grėžta vėlai. Kalbasi iki pirmos. Tai ne kivirčas, tai pokalbis apie ateitį, pokalbis, kuriame reikšmingas žodis kai. Porelė kalbasi apie namą, kurį reikia pirkti, apie laiką, kurį reikia praleisti drauge, minimi žodžiai gyventi drauge. Kai gyvensime drauge, sako vyras, tuomet mes... Moteris veikiausiai šypsosi. Kalbasi apie vaiką, kurio dar nėra, kalbasi apie gyvenimą, kuris dar negyventas. Tai lyg vienos krypties eismo gatvė, besidriekianti tamsoje virš lovos, mat aniedu išjungė šviesą.
Taip kambarinė Lin, visuomenės autsaiderė, ką tik išėjusi iš klinikos, bando susitvarkyti savąjį gyvenimą stebėdama svetimus. Kaip aniems, tiems virš lovos, sekasi gyventi savuosius? Kaip jiems pavyksta išgyventi ir būti laimingais? Ar jie išvis laimingi, gal jų gyvenimai, tokie pat sugriuvę?

Šiam "romanui" trūksta išvystymo, priešistorės, aiškesnių ir ryškesnių santykių tarp veikėjų, reikėtų mažiau nutylėjimų, daugiau aiškumo. Charakteriai šioje knygoje - tik eskizai. Kūrinio siužetą buvo galima šiaip išplėsti, tiek visko prirašyti, taip įsigilinti į temą... Bet rašytojo pasirinktas sprendimas būtent toks, neišbaigtas.

Bet vis tik M. Orths kažką užgriebė, kažką, kas neleidžia mesti šios knygos ir kas palieka kažkokį nepaaiškinamą liūdesį, kažkokį vienatvės jausmą.

Mano vertinimas: 4-/5 

Leidykla: "Gimtasis žodis"
Leidimo metai: 2009
Puslapių: 77
Originalo metai: 2008
Originalo pavadinimas: "Das Zimmermädchen"
Knyga: iš internetinio knygyno
Kainavo: apie 4 Lt

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Selma Lagerlöf "Portugalijos karalius"

SelmosLagerlöf romanas "Portugalijos karalius" buvo pirmas bandymas klausytis audioknygos. Aš sunkiai priimu garsinę informaciją: nesiklausau radijo, nelabai linkusi ir į muziką. Audioknygas vis atidėliojau, bet turiu pripažinti, kad tai puikus būdas multitaskinimui - "skaityti" dirbant dar ką nors.

Petras Cvirka "Frank Kruk", arba Kaimo jurgis užkariauja Ameriką

Mokykloje ir universitete skaičiau visus lietuvių rašytojus, ką reikėjo ir ko nereikėjo, pagal programą ir ne pagal ją. Bet Petro Cvirkos "Frank Kruk" taip ir liko neperskaitytas. Tad pamačiusi bibliotekos mainų lentynoje atiduodamą šią P. Cvirkos knygą, pačiupau ir įsimečiau į rankinę.

Hannah Kent "Paskutinės apeigos", arba Kas slepiasi po šaltu Islandijos peizažu?

Negaliu pasakyt, kad likau smarkiai sužavėta šia Hannos Kent knyga "Paskutinės apeigos". Nors išgirta ji buvo gerai. Po skaitymo praėjo jau šiek tiek laiko, o galvoje liko tik tas atšiaurus Islandijos peizažas ir skurdi buitis.