Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

John Steinbeck "Bombs away", arba Propaganda

1942-aisiais Johnas Steinbeckas parašė šią negrožinės literatūros knygą "Bombs away: the Story of a Bomber Team" ("Bombos išmestos. Bombonešio komandos istorija"). Apie ją Ernestas Hemingway buvo sakęs kažką panašaus, kad geriau nusižudytų, nei parašytų tokią knygą.

Bet J. Steinbeckas parašė. Jis buvo Amerikos patriotas, nors ir su vokiškos kilmės šaknimis. Ir jis norėjo įdėti savo indėlį į II pasaulinį karą bei parašė šią propagandinę knygą apie JAV karines oro pajėgas. Knyga pasakoja apie vieno bombonešio komandą, kaip kiekvienas iš jos narių - pilotas, šturmanas, mechanikas, radistas ir t.t. - čia pateko, kokių savybių reikia šiam darbui, ką reikia žinoti, ko mokomasi ir t.t.

Kaip ir kiekviename propagandiniame tekste, taip ir čia, "mūsų" technika yra geriausia, "mūsų" vaikinai yra šauniausi...

R. Č. nuotr.
Skraidantiems žmonėms nutinka keistas, beveik mistinis dalykas. Jų patirtis juos lyg atskiria, tad jie gali bendrauti tik su savaisiais, gali būti suprasti tik kitų skraidančių vyrų. Kai jie susitinka, kartu išeina, galbūt ir nekalba apie skraidymą, nors tai mažai tikėtina. Bet bent jau žino ir supranta vienas kitą. Jie patyrė kai ką, kas turi religijos poveikį, ir nors daugelis iš jų nesugeba to išreikšti, niekada nenori to sakyti, bet jie visi tai supranta. Ir savo pirmąją dieną Džo pažvelgė į brolijos vidų. (Apytikslis vertimas iš anglų k. - mano.)
J. Steinbeckas, rašydamas šią knygą, gyveno taip pat, kaip ir šie kadetai, besiruošiantys tapti JAV oro pajėgų kariais. Keldavosi šeštą ryto, eidavo kartu su jais į treniruotes ir paskaitas, o vakare iki išnaktų gerdavo ir šėldavo baruose.

Skaityti šios knygos nesiūlau - yra daug įdomesnių J. Steinbecko kūrinių, nors į lietuvių kalbą išversta gana nedaug. Nebent norite išsamiai susipažinti su J. Steinbecko kūryba arba dėl kokių nors priežasčių reikia propagandinės ar karinės literatūros pavyzdžių.

 Mano vertinimas: 3/5 

Leidykla: "Penguin books"
Originalo metai: 1942
Originalo pavadinimas: "Bombs away: the Story of a Bomber Team"
Puslapių: 128
Knyga: iš skaityklės
Kainavo: 0 Lt

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Petras Cvirka "Frank Kruk", arba Kaimo jurgis užkariauja Ameriką

Mokykloje ir universitete skaičiau visus lietuvių rašytojus, ką reikėjo ir ko nereikėjo, pagal programą ir ne pagal ją. Bet Petro Cvirkos "Frank Kruk" taip ir liko neperskaitytas. Tad pamačiusi bibliotekos mainų lentynoje atiduodamą šią P. Cvirkos knygą, pačiupau ir įsimečiau į rankinę.

Selma Lagerlöf "Portugalijos karalius"

SelmosLagerlöf romanas "Portugalijos karalius" buvo pirmas bandymas klausytis audioknygos. Aš sunkiai priimu garsinę informaciją: nesiklausau radijo, nelabai linkusi ir į muziką. Audioknygas vis atidėliojau, bet turiu pripažinti, kad tai puikus būdas multitaskinimui - "skaityti" dirbant dar ką nors.

John Galsworthy "Forsaitų saga" 1, arba Savininkai

Jei yra toks dalykas kaip skaitymo malonumas, tai nuo šiol jis man asocijuosis su "Forsaitų saga". Ką tik perskaičiau pirmąją dalį. Neseniai LTV rodė "Sagos" serijas, kurias su malonumu žiūrėjau. Knygos ėmiausi tik po to, šiek tiek baiminausi, kad bus nuobodu, kadangi jau buvo žinoma įvykių seka. Bet nieko panašaus - skaičiau godžiai, geroms knygoms visada atsiras vietos mano galvoje.