Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Alexander McCall Smith "Škotijos gatvė 44", arba Skystas vandenėlis

Kažin, ar verta leisti tokias knygas... Alexanderio McCall Smitho romanas "Škotijos gatvė 44" nuvylė stereotipiniais personažais ir visiškai lėkštu veiksmu.

Nors romanas ir turi įdomią priešistorę - pasiskundęs, kad nebeliko dalimis laikraščiuose spausdinamo tęstinio romano žanro, rašytojas A. McCall Smith pats sulaukė tokio pasiūlymo. Tad visas šis romanas pasirodė laikraštyje "Scotsman" - kasdien po skyrelį. Apie sunkumus kuriant tokio tipo romaną, rašytojas pats rašo pratarmėje.

Sunkiausia tai, kad nebegalima atiduoto ir išspausdinto skyriaus taisyti. Manau, jei tokia galimybė būtų rašytojui duota, būtų buvę šiek tiek geriau. Dar kišo koją turbūt ir tai, kad rašytojas turbūt nematė visos knygos bendro vaizdo - ji į galvą ir ant popieriaus sugulė tais varganais skyreliais.

Veiksmas šiame romane vangus, siužetas - banalus. Vietomis bandyta papokštauti, vietomis - sutirštinti spalvas, vietomis - įpinti intrigą. 
Nusigręžę nuo Faifo, jiedu nusiropštė pavojingais Didžkės Lu laipteliais. Ronis ir Pitas jau sėdėjo kavinėje prie įprasto stalelio. Metjus pristatė Petė draugams. 
- Ši mergina ką tik padarė didžiulį atradimą, - paskelbė jis. - Galerijoje kabo labai vertingas paveikslas. Aš jo nepastebėjau. Būčiau jį pardavęs už šimtą penkiasdešimt svarų, o jis vertas... - Metjus pasisuko į Petę, - dešimties tūkstančių? 
- Gal kokių keturiasdešimties. 
Ronis sušvilpė. 
- Keturiasdešimt gabalų!
Bet, visa knyga - irklavimas vandenyje šakėmis. Niekas niekur neveda... Reikalas tas, kad romaną reikėtų skaityti dalimis laikraštyje su rytinės arbatos puodeliu - taip, kaip ir buvo sumanyta iš pat pradžių. Bet nemanau, kad šis kūrinys mane būtų užkabinęs, jei būčiau jį radusi laikraščio puslapiuose.

Personažai superstabilūs - niekas nieko neišmoksta, niekas netobulėja ir nesikeičia. Personažai stereotipiniai, matyti ir girdėti daugelyje knygų ar filmų. Vietos gyvenime nerandanti mergina, nesurandanti jos ir knygos pabaigoje. Vangus, neapsisprendęs, tėčio išlaikomas verslininkėlis, niekaip tvirtybės neįgaunantis per visą romaną. Savimyla seksuoliukas, nieko nepasimokantis iki pat pabaigos. Ir dar kažkas, ir dar kažkas...

Nors romanas turėjo šiokių tokių pretenzijų - atgaivinti tęstinio romano žanrą, bet kažin, ar verta dėl tokių niekų gadinti popierių.

 Mano vertinimas: 1/5 

Leidykla: "Alma litera"
Leidimo metai: 2007
Originalo metai: 2005
Originalo pavadinimas: "44 Scotland Street"
Puslapių: 392
Knygą: išsimainiau
Kainavo: 0 Lt

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Selma Lagerlöf "Portugalijos karalius"

SelmosLagerlöf romanas "Portugalijos karalius" buvo pirmas bandymas klausytis audioknygos. Aš sunkiai priimu garsinę informaciją: nesiklausau radijo, nelabai linkusi ir į muziką. Audioknygas vis atidėliojau, bet turiu pripažinti, kad tai puikus būdas multitaskinimui - "skaityti" dirbant dar ką nors.

Petras Cvirka "Frank Kruk", arba Kaimo jurgis užkariauja Ameriką

Mokykloje ir universitete skaičiau visus lietuvių rašytojus, ką reikėjo ir ko nereikėjo, pagal programą ir ne pagal ją. Bet Petro Cvirkos "Frank Kruk" taip ir liko neperskaitytas. Tad pamačiusi bibliotekos mainų lentynoje atiduodamą šią P. Cvirkos knygą, pačiupau ir įsimečiau į rankinę.

Высоцкий. Спасибо, что живой / Vysockis. Ačiū, kad gyvas (2010)

Daug kalbų, daug piaro, daug įvairių recenzijų ir atsiliepimų, daug paslapčių - praeitų metų pabaigoje pasirodė filmas "Vysockis. Ačiū, kad gyvas". Rusijoje jis muša lankomumo rekordus. Filmas pastatytas apie Sovietų Sąjungos legendą - aktorių, dainininką Vladimirą Vysockį. Man jis - jokia legenda, bet filmas neprastas.