Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Alexander McCall Smith "Škotijos gatvė 44", arba Skystas vandenėlis

Kažin, ar verta leisti tokias knygas... Alexanderio McCall Smitho romanas "Škotijos gatvė 44" nuvylė stereotipiniais personažais ir visiškai lėkštu veiksmu.

Nors romanas ir turi įdomią priešistorę - pasiskundęs, kad nebeliko dalimis laikraščiuose spausdinamo tęstinio romano žanro, rašytojas A. McCall Smith pats sulaukė tokio pasiūlymo. Tad visas šis romanas pasirodė laikraštyje "Scotsman" - kasdien po skyrelį. Apie sunkumus kuriant tokio tipo romaną, rašytojas pats rašo pratarmėje.

Sunkiausia tai, kad nebegalima atiduoto ir išspausdinto skyriaus taisyti. Manau, jei tokia galimybė būtų rašytojui duota, būtų buvę šiek tiek geriau. Dar kišo koją turbūt ir tai, kad rašytojas turbūt nematė visos knygos bendro vaizdo - ji į galvą ir ant popieriaus sugulė tais varganais skyreliais.

Veiksmas šiame romane vangus, siužetas - banalus. Vietomis bandyta papokštauti, vietomis - sutirštinti spalvas, vietomis - įpinti intrigą. 
Nusigręžę nuo Faifo, jiedu nusiropštė pavojingais Didžkės Lu laipteliais. Ronis ir Pitas jau sėdėjo kavinėje prie įprasto stalelio. Metjus pristatė Petė draugams. 
- Ši mergina ką tik padarė didžiulį atradimą, - paskelbė jis. - Galerijoje kabo labai vertingas paveikslas. Aš jo nepastebėjau. Būčiau jį pardavęs už šimtą penkiasdešimt svarų, o jis vertas... - Metjus pasisuko į Petę, - dešimties tūkstančių? 
- Gal kokių keturiasdešimties. 
Ronis sušvilpė. 
- Keturiasdešimt gabalų!
Bet, visa knyga - irklavimas vandenyje šakėmis. Niekas niekur neveda... Reikalas tas, kad romaną reikėtų skaityti dalimis laikraštyje su rytinės arbatos puodeliu - taip, kaip ir buvo sumanyta iš pat pradžių. Bet nemanau, kad šis kūrinys mane būtų užkabinęs, jei būčiau jį radusi laikraščio puslapiuose.

Personažai superstabilūs - niekas nieko neišmoksta, niekas netobulėja ir nesikeičia. Personažai stereotipiniai, matyti ir girdėti daugelyje knygų ar filmų. Vietos gyvenime nerandanti mergina, nesurandanti jos ir knygos pabaigoje. Vangus, neapsisprendęs, tėčio išlaikomas verslininkėlis, niekaip tvirtybės neįgaunantis per visą romaną. Savimyla seksuoliukas, nieko nepasimokantis iki pat pabaigos. Ir dar kažkas, ir dar kažkas...

Nors romanas turėjo šiokių tokių pretenzijų - atgaivinti tęstinio romano žanrą, bet kažin, ar verta dėl tokių niekų gadinti popierių.

 Mano vertinimas: 1/5 

Leidykla: "Alma litera"
Leidimo metai: 2007
Originalo metai: 2005
Originalo pavadinimas: "44 Scotland Street"
Puslapių: 392
Knygą: išsimainiau
Kainavo: 0 Lt

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Selma Lagerlöf "Portugalijos karalius"

SelmosLagerlöf romanas "Portugalijos karalius" buvo pirmas bandymas klausytis audioknygos. Aš sunkiai priimu garsinę informaciją: nesiklausau radijo, nelabai linkusi ir į muziką. Audioknygas vis atidėliojau, bet turiu pripažinti, kad tai puikus būdas multitaskinimui - "skaityti" dirbant dar ką nors.

Ilfas ir Petrovas "Dvylika kėdžių", arba Kėdžių karštligė

Sėkmingas "Aukso veršio" debiutas mano skaitraštyje paskatino kuo greičiau imtis ir kitos tų pačių autorių - Iljos Ilfo ir Jevgenijaus Petrovo - knygos "Dvylika kėdžių".

I. Ilfas ir J. Petrovas "Aukso veršis", arba Pakvaišusi Rusija

"Prisiekiu - tai puiki knyga", - rašo anotacijoje rašytojas ir šios knygos vertėjas Jurgis Gimberis. Ir aš taip pat prisiekiu - puiki knyga. Iljos Ilfo ir Jevgenijaus Petrovo "Aukso veršį" reikėtų įtraukti į mokyklos programas - tai pasaulinio humoro fondo klasika.