Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Lorenzo Carcaterra "Saugi vieta", arba Moteris+vyras=smurtas

Lorenzo Carcaterros autobiografinis romanas "Saugi vieta" - visai nesaugi vieta, ir skaitymas buvo "nesaugus": pribloškiantis, sukrečiantis, dirglus, kankinamas. Skaičiau ilgai ir sunkiai, ne dėl stiliaus, tačiau dėl temos.

Tai istorija apie kelias italų šeimos kartas - Italijoje ir Amerikoje. O pačiame centre - pasakotojas, jo tėvas ir motina. Ir smurtaujančio tėvo išsišokimais persmelktas šeiminis gyvenimas.

Rašoma vyriškai: nedangstant smurto simboliais ir metaforomis, su smulkmenišku mušimo ir prievartavimo proceso aprašymu.

Viskas vyksta Pragaro virtuvėje - emigrantų apgyventame Niujorko kvartale. Ir rašytojas tarsi dokumentuoja savo šeimos ir šio kvartalo gyvenimą - šiurkštų, žiaurų, skurdų.
Tėvo elgesys visiškai atitiko Pragaro virtuvės normas. Čia gyveno fiziškai stiprūs vyrai ir paklusnios jų žmonos bei vaikai. Smurto aktai buvo tokie pat atviri ir įprasti kaip sekmadienio popietės pasivaikščiojimai ką tik nupjautomis vejomis prie De Vito Klintono parko.
Mane šeiminio smurto temos visada sukrečia, aš užsiblokuoju nuo knygos ir jau blaiviai mąstyti nebegaliu. Mane tik kankino klausimas "Kodėl?". Iš kur toks smurtas? Kodėl moterys teka už tokių vyrų? Kodėl jų nepalieka? Esu skaičiusi knygų šia tema, straipsnių, stebėjusi tokias moteris, savo laiku esu ėmusi interviu iš Moterų krizių centro gyventojų, kvietusi policiją kaimynei. Tačiau atsakymo nerandu. Atsakymas "Bet juk jis mano vyras" (romane ir realybėje) manęs neįtikina.

Turbūt čia būtų proga pasidalinti šiuo video (spausti nuorodą), kur viena prancūzų menininkė savo filmuotuose vaizdeliuose sukeičia moters ir vyro vaidmenis. Šokiruoja. Ir nerašykit, kad perdėta, kad ieškoma problemų, kur jų nėra, ir t.t. Pastebėjau, kad tokius komentarus po šio video nuorodomis rašo tik vyrai, moterys tyli. Arba ginasi.

Na, o romanas galvoje sujudino daug ką, bet kai sėdau apmąstyti, supratau, kad visa tai tik emocijos, o apie knygą - nieko. Tad jums patiems teks susipažinti su šia knyga ir atrasti jos subtilybes, niuansus ir grožį, jei jo čia yra.

Mano įvertinimas: 3/5 

Leidykla: "Baltos lankos"
Leidimo metai: 2009
Originalo metai: 1992
Originalo pavadinimas: "Safe place"
Puslapių: 351
Knyga: iš internetinio knygyno
Kainavo: 10 Lt

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Selma Lagerlöf "Portugalijos karalius"

SelmosLagerlöf romanas "Portugalijos karalius" buvo pirmas bandymas klausytis audioknygos. Aš sunkiai priimu garsinę informaciją: nesiklausau radijo, nelabai linkusi ir į muziką. Audioknygas vis atidėliojau, bet turiu pripažinti, kad tai puikus būdas multitaskinimui - "skaityti" dirbant dar ką nors.

Высоцкий. Спасибо, что живой / Vysockis. Ačiū, kad gyvas (2010)

Daug kalbų, daug piaro, daug įvairių recenzijų ir atsiliepimų, daug paslapčių - praeitų metų pabaigoje pasirodė filmas "Vysockis. Ačiū, kad gyvas". Rusijoje jis muša lankomumo rekordus. Filmas pastatytas apie Sovietų Sąjungos legendą - aktorių, dainininką Vladimirą Vysockį. Man jis - jokia legenda, bet filmas neprastas.

Elif Shafak "Ledinukų rūmai", arba Stambulo kaleidoskopas

Elif Shafak "Ledinukų rūmai" - ką tik šią knygą perskaitė Knygų žiurkės. Beveik galėčiau nerašyti apžvalgos, nes pasirašau po kiekvienu jų apžvalgos žodžiu. Viskas gerai, ir ne viskas gerai.