Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Alessandro Baricco "Triskart aušroje", arba Argi tai romanas?..

Su tokiu pokštu išsisukti galėjo tik Alessandro Baricco: parašyti šimto puslapių nesiekiančią knygą elementoriaus dydžio raidėmis ir pavadinti romanu - "Triskart aušroje".

Maniau, kad tai bus "Misterio Gvyno" tęsinys (pasitikėjau anotacija ir paties rašytojo pastaba knygos pradžioje), kad ši knyga paaiškins "Gvyną" ar pratęs jį, tačiau taip nėra. Galima pritempti, tačiau nėra. Pats Baricco rašo, kad tai jau - savarankiškas kūrinys.

"Triskart aušroje" - barikiškas perliukas. Bet jau toks mažas, kad dėl jo perlų ieškotojai į vandenyno dugną tikrai nenertų.

Trys nuostabios istorijos apie du žmones. Du žmonės, trys susitikimai. Šie žmonės susitinka skirtingais savo amžiaus tarpsniais. Rodos, nereikia nieko galvoti ir spręsti, tik dėlioti puzzle gabaliukus iš skirtingų susitikimų, kurie, panašu, vyksta kažkokiuose paraleliniuose pasauliuose. Nerealūs susitikimai realiame pasaulyje.
Pažiūrėkit - jau aušta. 
Ir kas? 
Tai laikas, kai jūs grįžtate namo miegoti. 
Kuo čia dėtas laikas? Aš ne maža mergaitė. 
Svarbu ne laikas, o šviesa. 
Ką, po galais, čia šnekate? 
Dabar tinkama šviesa grįžti namo, ji tiesiog tam skirta. 
Šviesa? 
Nėra geresnės šviesos jaustis švariam.
Knygos plonumas iš pat pradžių negąsdino - ir keliais žodžiais galima apstulbinti. Maniau, kad jau trenks į smegenis - taip, kaip tas pats A. Baricco padarė su "Novečentu". Deja, šįkart netrenkė...

Viskas taip gražu šioje knygoje ir nuostabiai aišku. Deja, per trumpai. Vos grybšteli ir - viskas. Tai romano eskizas, deja, ne romanas. Tai galėčiau pasakyti į akis net pačiam Baricco.

Leidykla: "Tyto alba"   
Leidimo metai: 2014
Puslapių: 93
Originalo metai: 2012
Originalo pavadinimas: "Tre Volte All'alba"

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Selma Lagerlöf "Portugalijos karalius"

SelmosLagerlöf romanas "Portugalijos karalius" buvo pirmas bandymas klausytis audioknygos. Aš sunkiai priimu garsinę informaciją: nesiklausau radijo, nelabai linkusi ir į muziką. Audioknygas vis atidėliojau, bet turiu pripažinti, kad tai puikus būdas multitaskinimui - "skaityti" dirbant dar ką nors.

J.Hašeko "Šauniojo kareivio Šveiko nuotykiai", arba Nuvainikuotas karas

Jaroslavo Hašeko romanas "Šauniojo kareivio Šveiko nuotykiai" patenka į legendinių knygų sąrašiukus, bet, žinau, taip pat sulaukia ir prieštaringų vertinimų. Vieni, ir aš taip pat, laiko šią knygą nuostabia, o kiti - visiška nesąmone.

Ken Kesey "Skrydis virš gegutės lizdo", arba Rūko supančioti

"Skrydis virš gegutės lizdo" - puiki knyga. Kai ji pasirodė 7 dešimtmetyje, tapo kontrkultūros atspirties tašku, daugelį įkvėpė anarchijai ir maištui prieš valdžią. Tokio efekto aš, aišku, nepatyriau - tam, kad pajustum tokį poveikį, kurį sukėlė Kesey, Salinger'io, Kerouac'o ar Burroughs'o knygos, reikia ir gimti tame laikmetyje.