Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Sylwia Chutnik "Kišeninis moterų atlasas", arba Rytų Europos kaleidoskopas

Sylwios Chutnik "Kišeninis moterų atlasas" - tragikomiškas Rytų Europos gyvenimas. Jei patikslinus - tragikomiškas rytų europietės gyvenimas.

S. Chutnik surinko daugybę moterų portretų - sustabarėjusių, primestų ir pasiimtų, vaidmenų: Namų šeimininkė, Princesė, Turginė, Verslo karalienė, Valdininkė, Moteris be prasmės, Klozetų motina, Miesto motina, Perekšlė, Banditė, Bloga mergaitė... Keleto šių moterų portretus rašytoja aprašė plačiau: pamišusios alkoholikės turgininkės, pensininkės, buvusios partizanės, maištingos mergaitės ir net Poniapono - švelniabūdžio pono Marijono.

Personažai neįtikėtinai ryškūs ir taiklūs. Toks pat įspūdingi ir ryškūs kaleidoskopiniai aplinkinio pasaulio vaizdai. Atpažįstami ir savi - nors ir vengiame šios etiketės, Rytų Europos žymė uždėta ir ant mūsų.

Vietomis galima pasijuokti, vietomis ir paverkti. 
Kai Dievulis sukūrė Valdininkę, tai lyg būtų pridėjęs aštuntą savaitės dieną. Atskira kategorija, kita rasė, kita kultūra. Amerikiečių antropologai jau daugybę metų tyrinėja Halinos ir Boženos gentį. Moterų, kurios ant kūno spalvos pėdkelnių aunasi šlepetes su ortopediniu įdėklu. Nubudusios ryte, jos pamaldžiai užsimaukšlina šalmą iš cheminės šukuosenos ir plaukų lako. Nusilakuoja plėšrūno nagus, užsimauna žiedus. Ak, raštinės stilius, kavoje išmirkusios raudonos lūpos, valgančios saldainiukus iš lėkštučių. APlankų, faktūrų, įrašų, įmokos ir išmokos kvitų pasaulis. <...> Tik jos, tikrosios raštinės stalų Karalienės, išmano giliausias biudžetinių ir privačių įmonių, paslaptis. Plūkiasi su dokumentais, sega juos, muša skyles ir pasirašo. Eilė putoja. Ramiai, aš jau einu parūkyti, vieno dūmelio, į gryną orą, chė chė. Kaip sakoma, jei myli, palauks. Dar nė vienas, atsiprašant, neapsišiko stovėdamas eilėje, taip sakau, ir viskas.
Šmaikščiai, drąsiai, įžūliai, aktualiai ir šiuolaikiškai parašytas tekstas. Būtų juokinga, jei nebūtų graudu. Deja, tragedijos čia daugiau nei komedijos. Absoliučiai tragiškas, liūdnas, keistas, žlugęs pasaulis. 

O pabaigoje, duodu ranką nukirsti, rašytoja turbūt aprašė save - maištaujančią paauglę. Man ši mintis į galvą atėjo pamačius S. Chutnik nuotrauką internete.


Knyga ne kiekvienam, tačiau kas ir anksčiau nebijojo "Kitų knygų", neturėtų išsigąsti ir šitos. Kai aš perskaičiau S. Chutnik, tą Rašytoją-Pankę, suvokiau - noriu dar.

Įvertinimas: 4/5

Leidykla: "Kitos knygos"   
Leidimo metai: 2011
Puslapių: 232
Originalo metai: 2009
Originalo pavadinimas ir kalba: "Kieszenkowy atlas kobiet" (lenkų k.)

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Petras Cvirka "Frank Kruk", arba Kaimo jurgis užkariauja Ameriką

Mokykloje ir universitete skaičiau visus lietuvių rašytojus, ką reikėjo ir ko nereikėjo, pagal programą ir ne pagal ją. Bet Petro Cvirkos "Frank Kruk" taip ir liko neperskaitytas. Tad pamačiusi bibliotekos mainų lentynoje atiduodamą šią P. Cvirkos knygą, pačiupau ir įsimečiau į rankinę.

I. Ilfas ir J. Petrovas "Aukso veršis", arba Pakvaišusi Rusija

"Prisiekiu - tai puiki knyga", - rašo anotacijoje rašytojas ir šios knygos vertėjas Jurgis Gimberis. Ir aš taip pat prisiekiu - puiki knyga. Iljos Ilfo ir Jevgenijaus Petrovo "Aukso veršį" reikėtų įtraukti į mokyklos programas - tai pasaulinio humoro fondo klasika.

Selma Lagerlöf "Portugalijos karalius"

SelmosLagerlöf romanas "Portugalijos karalius" buvo pirmas bandymas klausytis audioknygos. Aš sunkiai priimu garsinę informaciją: nesiklausau radijo, nelabai linkusi ir į muziką. Audioknygas vis atidėliojau, bet turiu pripažinti, kad tai puikus būdas multitaskinimui - "skaityti" dirbant dar ką nors.