Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

John Katzenbach "Trys Raudonos", arba Medžiotojas ir auka

Detektyvai ir trileriai mano skaitinių sąrašuose lieka nustumti į patį galą. Mano dėmesį patraukti - ir išlaikyti - sugeba tik Borisas Akuninas ir Johnas Katzenbachas. Ir štai, naujas mano skaitinys - Johno Katzenbacho "Trys Raudonos".

Susipažinkite - Didelis Piktas Vilkas. Profesija - rašytojas-serijinis žudikas. Ir to visiškai pakanka įtemptam romanui sukurti. J. Katzenbachas šįkart kaip romano pagrindą pasiėmė iki skausmo žinomą pasaką apie Raudonkepuraitę ir ją perdirbo šiuolaikiškai.

Tikroji pasaka gana žiauri - Raudonkepuraitės niekas neišgelbsti, kai ją suryja vilkas. Iš tiesų net manoma, kad pasaka apie Raudonkepuraitę yra archaiškas "pornofilmas": nekaltybės praradimas, suviliojimas, išprievartavimas, nuėjimas "blogais keliais"... Taigi, tikroji žiaurioji pasaka puikiai tinka šiai šiuolakiškai katzebachiškai interpretacijai. 

Didelis Piktas Vilkas čia pasirenka ne vieną, o net tris "raudonkepuraites" - tris raudonplaukes moteris. Tris visiškai skirtingas, įvairaus amžiaus, išsilavinimo ir likimo moteris. Tik šiuo atveju jos Vilkui sužadina ne seksualinį jaudulį, o kūrėjo - rašytojo - virpuliuką.

J. Katzenbachas leidžia įsijausti į serijinio žudiko vaidmenį, paskaityti jo užrašus, būsimą romaną. Taip pat leidžiama įsijausti ir į aukų rolę: smulkiai aprašoma, kas jos, ką mato, ką jaučia, kaip jos keičiasi. Sukurta įtampa auga didėjančia kreive, liepia versti puslapius ir skaityti iki galo. Ir, beje, pabaigoje laukia siurprizas - suktas reikaliukas, kai medžiotojas ir auka susikeičia vaidmenimis... 
Trys Raudonos ir Didelis Piktas Vilkas priėmė tą patį sprendimą: Reikia paskubėti ir nužudyti. 
Nuo to priklausė jų visų ateitis. 
Visi pagrindiniai charakteriai sukurti puikiai: kiekvienas iš jų visiškai kitoks, jokių bendrų bruožų ar pasikartojimų. Vilkas netgi kažkoks blankus: toks, koks jis ir yra realybėje - niekuo neišsiskiriantis, viduriniojo sluoksnio žmogelis, pamirštas rašytojėlis. Tokia pati ir jo žmona - Vilkienė - "nematoma" moteriškė, pro kurią gatvėje praeini nepastebėjęs. Trys Raudonos - absolučiai skirtingos, tik vienijamos vieno tikslo.

Romanas itin realistiškas, todėl ir patrauklus. Nors panašu į tradicines pasakas: ne tik tradiciniais veikėjais, magiškų skaičių pasikartojimu (na, kad ir trys raudonplaukės), bet ir dažna pasakiška pabaiga, kai blogis nugalimas gudrumu.

Įvertinimas: 4-/5

Leidykla: "Tyto alba"    
Leidimo metai: 2015
Puslapių: 406
Originalo metai: 2014
Originalo pavadinimas: "Red 1-2-3"

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Petras Cvirka "Frank Kruk", arba Kaimo jurgis užkariauja Ameriką

Mokykloje ir universitete skaičiau visus lietuvių rašytojus, ką reikėjo ir ko nereikėjo, pagal programą ir ne pagal ją. Bet Petro Cvirkos "Frank Kruk" taip ir liko neperskaitytas. Tad pamačiusi bibliotekos mainų lentynoje atiduodamą šią P. Cvirkos knygą, pačiupau ir įsimečiau į rankinę.

I. Ilfas ir J. Petrovas "Aukso veršis", arba Pakvaišusi Rusija

"Prisiekiu - tai puiki knyga", - rašo anotacijoje rašytojas ir šios knygos vertėjas Jurgis Gimberis. Ir aš taip pat prisiekiu - puiki knyga. Iljos Ilfo ir Jevgenijaus Petrovo "Aukso veršį" reikėtų įtraukti į mokyklos programas - tai pasaulinio humoro fondo klasika.

Selma Lagerlöf "Portugalijos karalius"

SelmosLagerlöf romanas "Portugalijos karalius" buvo pirmas bandymas klausytis audioknygos. Aš sunkiai priimu garsinę informaciją: nesiklausau radijo, nelabai linkusi ir į muziką. Audioknygas vis atidėliojau, bet turiu pripažinti, kad tai puikus būdas multitaskinimui - "skaityti" dirbant dar ką nors.