Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

John Katzenbach "Trys Raudonos", arba Medžiotojas ir auka

Detektyvai ir trileriai mano skaitinių sąrašuose lieka nustumti į patį galą. Mano dėmesį patraukti - ir išlaikyti - sugeba tik Borisas Akuninas ir Johnas Katzenbachas. Ir štai, naujas mano skaitinys - Johno Katzenbacho "Trys Raudonos".

Susipažinkite - Didelis Piktas Vilkas. Profesija - rašytojas-serijinis žudikas. Ir to visiškai pakanka įtemptam romanui sukurti. J. Katzenbachas šįkart kaip romano pagrindą pasiėmė iki skausmo žinomą pasaką apie Raudonkepuraitę ir ją perdirbo šiuolaikiškai.

Tikroji pasaka gana žiauri - Raudonkepuraitės niekas neišgelbsti, kai ją suryja vilkas. Iš tiesų net manoma, kad pasaka apie Raudonkepuraitę yra archaiškas "pornofilmas": nekaltybės praradimas, suviliojimas, išprievartavimas, nuėjimas "blogais keliais"... Taigi, tikroji žiaurioji pasaka puikiai tinka šiai šiuolakiškai katzebachiškai interpretacijai. 

Didelis Piktas Vilkas čia pasirenka ne vieną, o net tris "raudonkepuraites" - tris raudonplaukes moteris. Tris visiškai skirtingas, įvairaus amžiaus, išsilavinimo ir likimo moteris. Tik šiuo atveju jos Vilkui sužadina ne seksualinį jaudulį, o kūrėjo - rašytojo - virpuliuką.

J. Katzenbachas leidžia įsijausti į serijinio žudiko vaidmenį, paskaityti jo užrašus, būsimą romaną. Taip pat leidžiama įsijausti ir į aukų rolę: smulkiai aprašoma, kas jos, ką mato, ką jaučia, kaip jos keičiasi. Sukurta įtampa auga didėjančia kreive, liepia versti puslapius ir skaityti iki galo. Ir, beje, pabaigoje laukia siurprizas - suktas reikaliukas, kai medžiotojas ir auka susikeičia vaidmenimis... 
Trys Raudonos ir Didelis Piktas Vilkas priėmė tą patį sprendimą: Reikia paskubėti ir nužudyti. 
Nuo to priklausė jų visų ateitis. 
Visi pagrindiniai charakteriai sukurti puikiai: kiekvienas iš jų visiškai kitoks, jokių bendrų bruožų ar pasikartojimų. Vilkas netgi kažkoks blankus: toks, koks jis ir yra realybėje - niekuo neišsiskiriantis, viduriniojo sluoksnio žmogelis, pamirštas rašytojėlis. Tokia pati ir jo žmona - Vilkienė - "nematoma" moteriškė, pro kurią gatvėje praeini nepastebėjęs. Trys Raudonos - absolučiai skirtingos, tik vienijamos vieno tikslo.

Romanas itin realistiškas, todėl ir patrauklus. Nors panašu į tradicines pasakas: ne tik tradiciniais veikėjais, magiškų skaičių pasikartojimu (na, kad ir trys raudonplaukės), bet ir dažna pasakiška pabaiga, kai blogis nugalimas gudrumu.

Įvertinimas: 4-/5

Leidykla: "Tyto alba"    
Leidimo metai: 2015
Puslapių: 406
Originalo metai: 2014
Originalo pavadinimas: "Red 1-2-3"

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Selma Lagerlöf "Portugalijos karalius"

SelmosLagerlöf romanas "Portugalijos karalius" buvo pirmas bandymas klausytis audioknygos. Aš sunkiai priimu garsinę informaciją: nesiklausau radijo, nelabai linkusi ir į muziką. Audioknygas vis atidėliojau, bet turiu pripažinti, kad tai puikus būdas multitaskinimui - "skaityti" dirbant dar ką nors.

Ilfas ir Petrovas "Dvylika kėdžių", arba Kėdžių karštligė

Sėkmingas "Aukso veršio" debiutas mano skaitraštyje paskatino kuo greičiau imtis ir kitos tų pačių autorių - Iljos Ilfo ir Jevgenijaus Petrovo - knygos "Dvylika kėdžių".

I. Ilfas ir J. Petrovas "Aukso veršis", arba Pakvaišusi Rusija

"Prisiekiu - tai puiki knyga", - rašo anotacijoje rašytojas ir šios knygos vertėjas Jurgis Gimberis. Ir aš taip pat prisiekiu - puiki knyga. Iljos Ilfo ir Jevgenijaus Petrovo "Aukso veršį" reikėtų įtraukti į mokyklos programas - tai pasaulinio humoro fondo klasika.