Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Sue Townsend "Slaptas Adriano Moulo dienoraštis", arba Jauno intelektualo kančios

Man patinka anglų humoristė Sue Townsend. Patiko nuo romano "Karalienė ir aš". Patiko ir "Adrianas Moulas ir masinio naikinimo ginklai" - adrianišką seriją pradėjau skaityti nuo galo. Tikėjausi, kad patiks ir pirmoji dalis - "Slaptas Adriano Moulo dienoraštis"/"The Secret Diary of Adrian Mole Aged 13 3/4". Bet... kibirkštėlės nebuvo.

Tiesa, tikrai nieko blogo nėra. Tas pats žavingas, šmaikštus S. Townsend stilius ir tas pats Adrianas Moulas, pažįstamas iš anksčiau skaitytos knygos. Parašyta gerai, siužetas įdomus: paauglys Adrianas, laikantis save intelektualu, ir jo tėvai, laikantys Adrianą silpnapročiu. Iš to kyla visi nesusipratimai, konfliktai ir humoras. Humoras, kylantis iš paprasto, tikroviško viduriniosios/žemesniosios klasės britų šeimos gyvenimo.
Sausio 25-oji. Sekmadienis. 
10 AM. Man bloga nuo viso to nerimo, esu per silpnas daugiau ką rašyti. Niekas nepastebėjo, kad net nepusryčiavau. 
2 PM. Vidurdienį išgėriau dvi aspirino ir šiek tiek pagyvėjau. Galbūt, kai būsiu įžymus ir mano dienoraštis bus atrastas, žmonės supras, kokias kančias kentė 13 ir 3/4 amžiaus neatrastas intelektualas. 
6 PM. Pandora! Mano prarastoji meile! 
(Vertimas mano, norintiems tikslesnio - ieškokit lietuviško "Alma litteros" leidimo)
Tiksliau, aš suprantu, kad lyg ir turėtų būti juokinga. Geriausias humoras ir kyla iš tikroviškų dalykų - na, kad ir B. Sruogos "Dievų miškas". Bet knyga man papuolė turbūt ne laiku.

Nes man dabar norėjosi kažko tikrai linksmo. O skaitant šią knygą, man ne tik kad juokinga nebuvo, man buvo graudu: nes, greičiausiai kažkokio depresyvaus debesies pastūmėta, aš ir mačiau dalykus, kokie jie iš tiesų romane yra. Ne linksma šeimynėlė, o nevykę tėvai su "ypatingu" vaiku ir niūriu žemesniosios klasės gyvenimu. Po velnių, smegenys, kodėl negalit veikti taip, kaip iš jūsų tikimasi?..

Tačiau Sue Townsend ir toliau lieka viena mėgstamiausių mano rašytojų, o Adrianas Moulas - viena iš legendinių figūrų pasaulinėje literatūroje. Skaitykit - susidarykit savo nuomonę.

Įvertinimas: 3/5

Leidykla: "Penguin Book"    
Leidimo metai: 2012
Puslapių: 259
Originalo metai: 1982
Originalo pavadinimas: "The Secret Diary of Adrian Mole Aged 13 3/4"

Komentarai

Rašyti komentarą

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Petras Cvirka "Frank Kruk", arba Kaimo jurgis užkariauja Ameriką

Mokykloje ir universitete skaičiau visus lietuvių rašytojus, ką reikėjo ir ko nereikėjo, pagal programą ir ne pagal ją. Bet Petro Cvirkos "Frank Kruk" taip ir liko neperskaitytas. Tad pamačiusi bibliotekos mainų lentynoje atiduodamą šią P. Cvirkos knygą, pačiupau ir įsimečiau į rankinę.

I. Ilfas ir J. Petrovas "Aukso veršis", arba Pakvaišusi Rusija

"Prisiekiu - tai puiki knyga", - rašo anotacijoje rašytojas ir šios knygos vertėjas Jurgis Gimberis. Ir aš taip pat prisiekiu - puiki knyga. Iljos Ilfo ir Jevgenijaus Petrovo "Aukso veršį" reikėtų įtraukti į mokyklos programas - tai pasaulinio humoro fondo klasika.

Selma Lagerlöf "Portugalijos karalius"

SelmosLagerlöf romanas "Portugalijos karalius" buvo pirmas bandymas klausytis audioknygos. Aš sunkiai priimu garsinę informaciją: nesiklausau radijo, nelabai linkusi ir į muziką. Audioknygas vis atidėliojau, bet turiu pripažinti, kad tai puikus būdas multitaskinimui - "skaityti" dirbant dar ką nors.