Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Henriette E. Moeller "Kaizeris", arba Trijų moterų parypavimai

Henriettės E. Moeller "Kaizerį" skaičiau aš taip, na, santūriai. Kol skaičiau buvo lyg ir nieko, o dabar, kai žiūriu į ją ant savo rašomojo stalo, ima žiovulys.

Knygą pasakoja trys moterys - tos pačios šeimos skirtingų kartų atstovės. Visas veiksmas vyksta ir jų prisiminimai kyla prie mirštančio vyro, tėvo ir senelio lovos. Aiškėja skirtingi santykiai su mirštančiuoju, atsiskleidžia paslaptys ir trijų moterų likimai: motina prisimena karo metus, Vokietijos okupuotą Daniją, duktė ir anūkė svarsto apie savo nesusiklosčiusius gyvenimus.
"Būtent šito ir reikėjo - didžiojo tėvo ir dukters susitaikymo mirties akivaizdoje," - mąsto Ida, jos galva sunki, mintys sulimpa kaip cementas, kuriam trūksta vandens, būtų taip gražu, jei senukas atmerktų akis, paimtų ją už rankos ir ištartų "Atleisk", ir ji pasakytų "Atleisk". Prieš mirtį iš jo lūpų turėtų išeiti ne beviltiškas atodūsis, o šie žodžiai, paskutinis dalykas turėtų būti ne mirštančiojo gargaliavimas, o ta skaidri akimirka, kurios metu viskas paaiškėtų.
Istorija - meilės istorija karo metu - buvo puiki. Kitokiu stiliumi parašyta ji tikrai būtų sublizgėjusi ir būtų pastebėta. Dabar tas vientisas, neišraiškingas, be dialogų stilius pakišo koją ir migdė, o ne domino.

Tai būtų gražus karo metų epas - meilė ir išdavystė karo metu, stovėjimas skirtingose barikadų pusėse, karo beprasmiškumas, - jei būtų parašytas kitaip. O dabar - būtent dėl to stiliaus - gavosi trijų moteriškių parypavimai. Neišraiškingi, nuobodoki, išryškinta tai, kas prasčiausia šiame romane, ir numarinta tikrai gera istorija.

Mano įvertinimas: 2/5

Leidykla: "Gimtasis žodis"    
Leidimo metai: 2010
Puslapių: 157
Originalo metai: 2008
Originalo pavadinimas: "Kaiser"

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Selma Lagerlöf "Portugalijos karalius"

SelmosLagerlöf romanas "Portugalijos karalius" buvo pirmas bandymas klausytis audioknygos. Aš sunkiai priimu garsinę informaciją: nesiklausau radijo, nelabai linkusi ir į muziką. Audioknygas vis atidėliojau, bet turiu pripažinti, kad tai puikus būdas multitaskinimui - "skaityti" dirbant dar ką nors.

Ilfas ir Petrovas "Dvylika kėdžių", arba Kėdžių karštligė

Sėkmingas "Aukso veršio" debiutas mano skaitraštyje paskatino kuo greičiau imtis ir kitos tų pačių autorių - Iljos Ilfo ir Jevgenijaus Petrovo - knygos "Dvylika kėdžių".

Rūta Šepetys "Tarp pilkų debesų", arba Knyga lietuviškai nebekalbančiam lietuviui

Jau manęs istorijomis apie tremtį tikrai niekas nenustebins. Esu iš tremtinių šeimos, patyrusios visus Lietuvos ir Sovietų Sąjungos bendravimo nesklandumus: nuo Raudonosios armijos iki  partizaninio karo bei tremties. Ir aš kalbu ne tik apie ištremtus senelius ar prosenelius. Net mano tėvo, tikro lietuvio pagal kraują ir įsitikinimus, pase yra užrašyta gimimo vieta: Rusija, Jekaterinburgas. Vaikystėje mokykloje, kai reikėdavo nurodyti tėvų gimimo datas ir vietas, manęs klausdavo: tai tavo tėtis rusas? Ne, lietuvis patriotas.