Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

John Steinbeck "Travels with Charley: in Search of America", arba Nenustygstantis naujasis Kolumbas


1960-aisiais, aštuoneri metai iki mirties, du senukai, Johnas Steinbeckas ir jo šuo Čarlis, išsiruošė į trijų mėnesių kelionę aplink Ameriką. Kelionės įspūdžiai nugulė į autobiografinę knygą "Travels with Charley in search of America"/"Klajonės su Čarliu beieškant Amerikos". Ir tai, sakyčiau, man yra tikrai neblogai pradėti metai.

J. Steinbeckas turėjo tikslą: apžvelgti šalį, išsiaiškinti, kas yra tikrieji amerikiečiai ir Amerika. "Trumpai tariant, rašiau apie kažką, ko nepažinojau, ir, man rodos, kad tai nusikaltimas. <...> Taigi, nutariau vėl pasižvalgyti, pabandyti šią milžinišką šalį atrasti iš naujo", - prisipažįsta J. Steinbeckas.

"Pasikinkęs" Rosinantą - pagal užsakymą padarytą kemperį, pavadintą Don Kichoto kuino vardu, - rašytojas išsiruošė ne turistinių gidų sudarinėti: "Jeloustouno nacionalinis parkas reprezentuoja Ameriką ne daugiau nei Disneileindas."

Rašytojas pats nežino, kurių galų jis išsiruošė į šią pavojingą kelionę (J. Steinbeckui tuo metu buvo 58 metai, fizinė sveikata šlubavo, streikavo širdis, o rūkymas galutinai jį pribaigė po aštuonerių metų - 1968-aisiais.) Jį į priekį veda kažkoks "niežulys", kankinęs jį visą gyvenimą, kaip prisipažįsta jis pats knygos pradžioje.
Ar įmanoma, kad amerikiečiai yra nenustygstanti tauta, judri tauta, kurios netenkina pasirinkta buvimo vieta? Pionieriai, žemyną apgyvendinę imigrantai nenustygo ir Europoje. Tvirtai įleidusieji šaknis liko namie ir vis dar ten tebėra. Bet mes visi, išskyrus negrus, kurie čia buvo atgabenti per prievartą kaip vergai, esame kilę iš tų nenustygstančiųjų, nepastoviųjų, kurie neturi jokio noro likti namie. Argi būtų taip neįprasta, jei būtume paveldėję šį polinkį? 
(Vertimas mano.)
Ir taip po truputį aiškėja tų neramiųjų amerikiečių paveikslas. Ir tuo pačiu paties J Steinbecko paveikslas: ši knyga - žodinis rašytojo autoportretas.
Rodos, nieko toje knygoje nėra ypatingo. Nelabai ką rašytojas ir išsiaiškina, kažkokių stulbinančių įvykių nepatiria, juo labiau jokių nušvitimų kelionėje. Kartais pasigirsta propagandisto balsas - kaip kokioje brošiūroje "Bombs away": kokia "mūsų" Amerika didinga... Kartais rašytojas pafilosofuoja, kartais pasiguodžia, kartais pradeda aprašinėti gamtovaizdžius, kartais atpažįsta skirtumus tarp valstijų, bet iš esmės tai ramus, neiššaukiantis, netgi sakyčiau - meditatyvus tekstas. Kurį malonu ir gera skaityti.

Mano įvertinimas: 4/5

Leidykla: "Penguin"    
Leidimo metai: ? 
Puslapių: 180
Originalo metai: 1962
Originalo pavadinimas: "Travels with Charley: in search of America"

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Selma Lagerlöf "Portugalijos karalius"

SelmosLagerlöf romanas "Portugalijos karalius" buvo pirmas bandymas klausytis audioknygos. Aš sunkiai priimu garsinę informaciją: nesiklausau radijo, nelabai linkusi ir į muziką. Audioknygas vis atidėliojau, bet turiu pripažinti, kad tai puikus būdas multitaskinimui - "skaityti" dirbant dar ką nors.

Nikas Kazandzakis "Graikas Zorba", arba Patriarchalinio gyvenimo garbinimas

Suprantu, kodėl Niko Kazandzakio knyga "Graikas Zorba" yra laikoma klasika, kodėl sulaukė ekranizacijų bei teatrinių pastatymų. Tai labai ryški knyga: sodrus tekstas, ryškūs charakteriai, spalvinga Kretos valstiečių ir darbininkų aplinka. Tačiau kaip kartais būna su klasika: supranti knygos vertę, bet ji tavęs vis tiek nepasiekia.

Ilfas ir Petrovas "Dvylika kėdžių", arba Kėdžių karštligė

Sėkmingas "Aukso veršio" debiutas mano skaitraštyje paskatino kuo greičiau imtis ir kitos tų pačių autorių - Iljos Ilfo ir Jevgenijaus Petrovo - knygos "Dvylika kėdžių".