Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Joanne Harris "Penki ketvirčiai apelsino", arba Geležinis motinos kumštis


Buvo gera vėl grįžti prie Joanne Harris, kuri sugeba pasakoti jaukiai ir šiltai, bet nenuklysta į banalumą ir dirbtinį saldumą. Romanas "Penki ketvirčiai apelsino" iš visos maisto trilogijos ("Šokoladas", "Gervuogių vynas") man turbūt patiko labiausiai. Pati rašytoja taip pat sako, kad šis romanas yra jos mėgstamiausias.

Romanas nukelia į II pasaulinį karą Prancūzijoje. Vokiečių okupuotame kaime gyvena keista šeimyna su despote, ligota motina priešakyje. Trys vaikai, Kasis, Renetė, Frambuaza, valdomi geležiniu jos kumščiu.

Pagrindinė veikėja Frambuaza-Buazė senatvėje atsimena skausmingą savo vaikystę: karą, pirmąją meilę, vokiečių okupuotą kaimą, žiaurią, ligotą motiną, laikiusią juos visus po padu, skausmingus įvykius vieną karo vasarą.

Buazė net senatvėje nesugeba atsikratyti toksiško auklėjimo pasekmių.
O, mano motina turėjo supratimą apie vyną. Suprato saldinimo ir fermentacijos procesą, kaip butelyje verda ir noksta gyvybė, kaip iš lėto kinta spalva, kaip lyg iš fokusininko popierinių gėlių gniužulo, iš aromatų puokštės gimsta naujos kokybės vynas. Jei būtų skyrusi mums tiek pat laiko ir kantrybės! Vaikas ne vaisius ant medžio. Tą irgi per vėlai suprato. Nėra recepto, kaip vesti vaiką į saldžią ir saugią brandą. Ji turėjo šitai žinoti.
Skirtingi, saviti personažai. Įdomiai supinta istorija su mįsle. Psichologiškai stiprus pasakojimas. Yra ir sentimentalumo, kuris gal pačoje pabaigoje pernelyg suintensyvėja, bet iš mano vertinimo balų skalės numuša gal tik kokį pusę balo.

Parašyta gražiai, skaniai, per daug nenusaldinant, taip, kaip moka rašyti J. Harris. 

Man jos knygos - panacėja, kai reikia gelbėtis nuo neskaitadienių ar neįdomios ir niūrios literatūros.

Mano įvertinimas: 5/5

Leidykla: "Versus aureus"    
Leidimo metai: 2009
Puslapių: 344
Originalo metai: 2002
Originalo pavadinimas: "Five Quarters of the Orange"

Komentarai

Rašyti komentarą

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

V. E. Schwab "A Darker Shade of Magic", arba Sluoksniuotas magiškas Londonas

Po "Hario Poterio" man norėjosi dar magijos. Todėl ėmiausi jau senokai Booktube šmėkščiojančio V. E. Schwab fantazy romano "A Darker Shade Of Magic"/"Tamsesnysis magijos atspalvis". Ir jis, pasirodo, tikrai tikrai puikus.

Petras Cvirka "Frank Kruk", arba Kaimo jurgis užkariauja Ameriką

Mokykloje ir universitete skaičiau visus lietuvių rašytojus, ką reikėjo ir ko nereikėjo, pagal programą ir ne pagal ją. Bet Petro Cvirkos "Frank Kruk" taip ir liko neperskaitytas. Tad pamačiusi bibliotekos mainų lentynoje atiduodamą šią P. Cvirkos knygą, pačiupau ir įsimečiau į rankinę.

George Orwell "Lapok, aspidistra", arba Ko vertos menininko kančios?

Po truputį atrandu kitokį George Orwellą. Ilgą laiką jis buvo dar mokykloje skaityto "Gyvulių ūkio" autorius, ir viskas... "Gyvulių ūkis" taip pat puiki knyga, bet pernai atradau Orwellą iš naujo - su autobiografine knyga  "Dienos Paryžiuje ir Londone" . Ir štai neseniai knygyne užmačiau šį naują, pernai išleistą romaną "Lapok, aspidistra". Apžiūrėjau ir padėjau, bet po to nesusilaikiau ir parsisiunčiau internetu.