Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Jurga Vilpišauskaitė "Du miestai ir sala", arba Tas nuostabus ir keistas pasaulis

Jurga Vilpisauskaite

Jurga Vilpišauskaitė "Du miestai ir sala. Trumpos istorijos iš Madrido, Niujorko ir Balio" - savito žanro kelionių ir potyrių esė. Neįsivaizduoju, prie kokio žanro šią knygą priskirti ir kokiose lentynose ją rasite knygynuose.

Pakrikštijau šį žanrą subjektyviąja poetiškąja žurnalistika. Ji dar ir parašyta tokiu lakonišku stiliumi - haiku proza.

Įsivaizduoju, kad taip rašytų pagiringas Bukowskis arba apsinešęs Hunteris Thompsonas. Arba kažką tokio, manau, per savo keliones pasižymi Undinė Radzevičiūtė. Ir paskui rašo savo "Baden Badeno istorijas".

J. Vilpišauskaitė lankėsi Niujorke, Madride ir Balyje, Indonezijoje. Ji įdėmiai stebi aplinką ir taikliais, anekdotiškais vaizdeliais - haiku proza - apibūdina matytus vaizdus ir žmones, tradicijas, elgesio modelius, nugirstus pokalbius.

Pro vienus vaizdelius mano, kaip skaitytojos, akis praslydo - taip, kaip praslystų vaikščiojant tų miestų gatvėmis. Juk kiekvienas iš identiškų kelionių parsiveža skirtingus potyrius. "O tu matei tą?" - "Ne, nemačiau. O buvai ten?" - "Ne, nusprendėm ten nevažiuoti." Juk maždaug taip skamba turistų pokalbiai. 

Kiti vaizdeliai sujuokina.
Paklaustas, kas yra Lietuvos sostinė, ispanas pokalbio metu net nepagalvojęs ir neužsikirsdamas tarė: 
- Bujurnikas.
Treti - metafiziški, keisti, trenkti: du vyrai ir triušis gatvėje, laižantis savo guminius batus vyras metro ir pan.

Įdomi patirtis - kelionė ant sofos, kai pačiam keliauti niekur nereikia, bet per kito žmogaus akis gali pamatyti pasaulį ir jo keistenybes.

Mano įvertinimas: 4/5

Leidykla: "Baltos lankos"    
Leidimo metai: 2016
Puslapių: 215

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Petras Cvirka "Frank Kruk", arba Kaimo jurgis užkariauja Ameriką

Mokykloje ir universitete skaičiau visus lietuvių rašytojus, ką reikėjo ir ko nereikėjo, pagal programą ir ne pagal ją. Bet Petro Cvirkos "Frank Kruk" taip ir liko neperskaitytas. Tad pamačiusi bibliotekos mainų lentynoje atiduodamą šią P. Cvirkos knygą, pačiupau ir įsimečiau į rankinę.

Selma Lagerlöf "Portugalijos karalius"

SelmosLagerlöf romanas "Portugalijos karalius" buvo pirmas bandymas klausytis audioknygos. Aš sunkiai priimu garsinę informaciją: nesiklausau radijo, nelabai linkusi ir į muziką. Audioknygas vis atidėliojau, bet turiu pripažinti, kad tai puikus būdas multitaskinimui - "skaityti" dirbant dar ką nors.

John Galsworthy "Forsaitų saga" 1, arba Savininkai

Jei yra toks dalykas kaip skaitymo malonumas, tai nuo šiol jis man asocijuosis su "Forsaitų saga". Ką tik perskaičiau pirmąją dalį. Neseniai LTV rodė "Sagos" serijas, kurias su malonumu žiūrėjau. Knygos ėmiausi tik po to, šiek tiek baiminausi, kad bus nuobodu, kadangi jau buvo žinoma įvykių seka. Bet nieko panašaus - skaičiau godžiai, geroms knygoms visada atsiras vietos mano galvoje.