Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Jurga Vilpišauskaitė "Du miestai ir sala", arba Tas nuostabus ir keistas pasaulis

Jurga Vilpisauskaite

Jurga Vilpišauskaitė "Du miestai ir sala. Trumpos istorijos iš Madrido, Niujorko ir Balio" - savito žanro kelionių ir potyrių esė. Neįsivaizduoju, prie kokio žanro šią knygą priskirti ir kokiose lentynose ją rasite knygynuose.

Pakrikštijau šį žanrą subjektyviąja poetiškąja žurnalistika. Ji dar ir parašyta tokiu lakonišku stiliumi - haiku proza.

Įsivaizduoju, kad taip rašytų pagiringas Bukowskis arba apsinešęs Hunteris Thompsonas. Arba kažką tokio, manau, per savo keliones pasižymi Undinė Radzevičiūtė. Ir paskui rašo savo "Baden Badeno istorijas".

J. Vilpišauskaitė lankėsi Niujorke, Madride ir Balyje, Indonezijoje. Ji įdėmiai stebi aplinką ir taikliais, anekdotiškais vaizdeliais - haiku proza - apibūdina matytus vaizdus ir žmones, tradicijas, elgesio modelius, nugirstus pokalbius.

Pro vienus vaizdelius mano, kaip skaitytojos, akis praslydo - taip, kaip praslystų vaikščiojant tų miestų gatvėmis. Juk kiekvienas iš identiškų kelionių parsiveža skirtingus potyrius. "O tu matei tą?" - "Ne, nemačiau. O buvai ten?" - "Ne, nusprendėm ten nevažiuoti." Juk maždaug taip skamba turistų pokalbiai. 

Kiti vaizdeliai sujuokina.
Paklaustas, kas yra Lietuvos sostinė, ispanas pokalbio metu net nepagalvojęs ir neužsikirsdamas tarė: 
- Bujurnikas.
Treti - metafiziški, keisti, trenkti: du vyrai ir triušis gatvėje, laižantis savo guminius batus vyras metro ir pan.

Įdomi patirtis - kelionė ant sofos, kai pačiam keliauti niekur nereikia, bet per kito žmogaus akis gali pamatyti pasaulį ir jo keistenybes.

Mano įvertinimas: 4/5

Leidykla: "Baltos lankos"    
Leidimo metai: 2016
Puslapių: 215

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Selma Lagerlöf "Portugalijos karalius"

SelmosLagerlöf romanas "Portugalijos karalius" buvo pirmas bandymas klausytis audioknygos. Aš sunkiai priimu garsinę informaciją: nesiklausau radijo, nelabai linkusi ir į muziką. Audioknygas vis atidėliojau, bet turiu pripažinti, kad tai puikus būdas multitaskinimui - "skaityti" dirbant dar ką nors.

Высоцкий. Спасибо, что живой / Vysockis. Ačiū, kad gyvas (2010)

Daug kalbų, daug piaro, daug įvairių recenzijų ir atsiliepimų, daug paslapčių - praeitų metų pabaigoje pasirodė filmas "Vysockis. Ačiū, kad gyvas". Rusijoje jis muša lankomumo rekordus. Filmas pastatytas apie Sovietų Sąjungos legendą - aktorių, dainininką Vladimirą Vysockį. Man jis - jokia legenda, bet filmas neprastas.

Elif Shafak "Ledinukų rūmai", arba Stambulo kaleidoskopas

Elif Shafak "Ledinukų rūmai" - ką tik šią knygą perskaitė Knygų žiurkės. Beveik galėčiau nerašyti apžvalgos, nes pasirašau po kiekvienu jų apžvalgos žodžiu. Viskas gerai, ir ne viskas gerai.