Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Libba Bray "Grožio karalienės", arba Mažiau yra daugiau

Libba Bray

Žinot, kokia televizijos laida man baisiausia? "Toddlers and Tiaras"... Tos mergaitės striptizo šokėjų veidais man paskui naktimis sapnuojasi. Pats vaikų grožio konkursų reiškinys yra siaubinga evoliucijos klaida. Ir kai pasiėmiau Libbos Bray knygą "Grožio karalienės"/"Beauty queens" tikėjausi, kad rašytoja man pritars. Viskas gerai - ji pritarė, knyga ir skirta šiam reiškiniui pašiepti, bet rezultatas - absoliuti košė ir nevykusi parodija.

Rašytoja, kiek teko girdėti atsiliepimų, vis imasi tokių grožio industrijos, LGTB temų ir rašo jauniesiems suaugusiems. Ir tai puiku, kad ji imasi tokių aktualių temų. Bet... Nežinau, kaip kitos jos knygos, bet ši - totalus chaosas. Ostinas Powersas ir LGTB bendruomenė Bolivudo feministiniame vakarėlyje filmuoja "Toddlers and Tiaras" parodiją, o vakarėlį sugadina nekviestas svečias Kim Jong Unas... Sudėkit visus prastus Holivudo filmus į vieną vietą, ir gausis kažkas panašaus.

Pagal siužetą, pilnas lėktuvas paauglių, grožio konkurso dalyvių, sudūžta tropikų saloje. Merginos turi išgyventi vienos, išsivaduoti iš savo demonų, sugebėti tapti savarankiškomis ir išsivalyti smegenis, prigrūstas žurnalų ir televizijos "rekomenduojamų" grožio ir elgesio standartų. Šioje vietoje net buvo įdomu: kiekvienos merginos istorija gana įdomi ir aktuali, įdomu stebėti, kaip kiekviena susiduria su netikėta situacija ir kaip jos randa sprendimus.
Ji žinojo, ką pasakytų ponia Mirabova: "Drauge Singh, turi treniruotis iki paskutinio kvapo. Grožio karalienė - tas pats, kas jūrų pėstininkas, tik dar sunkiau. Nes jūrų pėstininkai nesikauna su dešimties centimetrų kulniukais."
Sala nėra negyvenama - čia įkurta slapta, pusiau karinė bazė, susijusi painiais ryšiais su totalitarinėmis valstybėmis ir grožio konkursų industrija. Šitam siužeto vingiui aš neprieštaravau. Neprieštaravau ir idėjai, kad grožio konkusų rengėja, pasirodo, yra sukūrusi visą užslaptintą blogio imperiją. Beveik net galėjau pakęsti tą karikatūrišką Kim Jong Uno antrininką, kuris švysčioja toje knygoje ir galų gale atsiranda saloje knygos pabaigoje.

Kažkuriuo momentu ant seklumos užplaukia piratų (?!) laivas ir salą užplūsta krūva nudailintų gražuoliukų - kaip tik merginoms į poras. Štai čia baigėsi feministinė romano potekstė ir mano kantrybė.

Tai turėjo būti kai kas šmaikštaus, lengvai virškinamo paaugliškai auditorijai. Ir nors knyga bando skleisti gerąją žinią (feministiniai, prieš grožio industriją nukreipti, LGTB toleranciją skatinantys motyvai), rašytoja pernelyg pataikauja paauglių skoniui ir gaunasi didelis šnipštas. Mažiau yra daugiau, mano brangioji Libba Bray. Mažiau yra daugiau...

Mano įvertinimas: 1/5

Leidykla: "Scholastic Press"    
Leidimo metai: 2011
Puslapių: 396

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Selma Lagerlöf "Portugalijos karalius"

SelmosLagerlöf romanas "Portugalijos karalius" buvo pirmas bandymas klausytis audioknygos. Aš sunkiai priimu garsinę informaciją: nesiklausau radijo, nelabai linkusi ir į muziką. Audioknygas vis atidėliojau, bet turiu pripažinti, kad tai puikus būdas multitaskinimui - "skaityti" dirbant dar ką nors.

Nikas Kazandzakis "Graikas Zorba", arba Patriarchalinio gyvenimo garbinimas

Suprantu, kodėl Niko Kazandzakio knyga "Graikas Zorba" yra laikoma klasika, kodėl sulaukė ekranizacijų bei teatrinių pastatymų. Tai labai ryški knyga: sodrus tekstas, ryškūs charakteriai, spalvinga Kretos valstiečių ir darbininkų aplinka. Tačiau kaip kartais būna su klasika: supranti knygos vertę, bet ji tavęs vis tiek nepasiekia.

Ilfas ir Petrovas "Dvylika kėdžių", arba Kėdžių karštligė

Sėkmingas "Aukso veršio" debiutas mano skaitraštyje paskatino kuo greičiau imtis ir kitos tų pačių autorių - Iljos Ilfo ir Jevgenijaus Petrovo - knygos "Dvylika kėdžių".