Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Libba Bray "Grožio karalienės", arba Mažiau yra daugiau

Libba Bray

Žinot, kokia televizijos laida man baisiausia? "Toddlers and Tiaras"... Tos mergaitės striptizo šokėjų veidais man paskui naktimis sapnuojasi. Pats vaikų grožio konkursų reiškinys yra siaubinga evoliucijos klaida. Ir kai pasiėmiau Libbos Bray knygą "Grožio karalienės"/"Beauty queens" tikėjausi, kad rašytoja man pritars. Viskas gerai - ji pritarė, knyga ir skirta šiam reiškiniui pašiepti, bet rezultatas - absoliuti košė ir nevykusi parodija.

Rašytoja, kiek teko girdėti atsiliepimų, vis imasi tokių grožio industrijos, LGTB temų ir rašo jauniesiems suaugusiems. Ir tai puiku, kad ji imasi tokių aktualių temų. Bet... Nežinau, kaip kitos jos knygos, bet ši - totalus chaosas. Ostinas Powersas ir LGTB bendruomenė Bolivudo feministiniame vakarėlyje filmuoja "Toddlers and Tiaras" parodiją, o vakarėlį sugadina nekviestas svečias Kim Jong Unas... Sudėkit visus prastus Holivudo filmus į vieną vietą, ir gausis kažkas panašaus.

Pagal siužetą, pilnas lėktuvas paauglių, grožio konkurso dalyvių, sudūžta tropikų saloje. Merginos turi išgyventi vienos, išsivaduoti iš savo demonų, sugebėti tapti savarankiškomis ir išsivalyti smegenis, prigrūstas žurnalų ir televizijos "rekomenduojamų" grožio ir elgesio standartų. Šioje vietoje net buvo įdomu: kiekvienos merginos istorija gana įdomi ir aktuali, įdomu stebėti, kaip kiekviena susiduria su netikėta situacija ir kaip jos randa sprendimus.
Ji žinojo, ką pasakytų ponia Mirabova: "Drauge Singh, turi treniruotis iki paskutinio kvapo. Grožio karalienė - tas pats, kas jūrų pėstininkas, tik dar sunkiau. Nes jūrų pėstininkai nesikauna su dešimties centimetrų kulniukais."
Sala nėra negyvenama - čia įkurta slapta, pusiau karinė bazė, susijusi painiais ryšiais su totalitarinėmis valstybėmis ir grožio konkursų industrija. Šitam siužeto vingiui aš neprieštaravau. Neprieštaravau ir idėjai, kad grožio konkusų rengėja, pasirodo, yra sukūrusi visą užslaptintą blogio imperiją. Beveik net galėjau pakęsti tą karikatūrišką Kim Jong Uno antrininką, kuris švysčioja toje knygoje ir galų gale atsiranda saloje knygos pabaigoje.

Kažkuriuo momentu ant seklumos užplaukia piratų (?!) laivas ir salą užplūsta krūva nudailintų gražuoliukų - kaip tik merginoms į poras. Štai čia baigėsi feministinė romano potekstė ir mano kantrybė.

Tai turėjo būti kai kas šmaikštaus, lengvai virškinamo paaugliškai auditorijai. Ir nors knyga bando skleisti gerąją žinią (feministiniai, prieš grožio industriją nukreipti, LGTB toleranciją skatinantys motyvai), rašytoja pernelyg pataikauja paauglių skoniui ir gaunasi didelis šnipštas. Mažiau yra daugiau, mano brangioji Libba Bray. Mažiau yra daugiau...

Mano įvertinimas: 1/5

Leidykla: "Scholastic Press"    
Leidimo metai: 2011
Puslapių: 396

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Petras Cvirka "Frank Kruk", arba Kaimo jurgis užkariauja Ameriką

Mokykloje ir universitete skaičiau visus lietuvių rašytojus, ką reikėjo ir ko nereikėjo, pagal programą ir ne pagal ją. Bet Petro Cvirkos "Frank Kruk" taip ir liko neperskaitytas. Tad pamačiusi bibliotekos mainų lentynoje atiduodamą šią P. Cvirkos knygą, pačiupau ir įsimečiau į rankinę.

Selma Lagerlöf "Portugalijos karalius"

SelmosLagerlöf romanas "Portugalijos karalius" buvo pirmas bandymas klausytis audioknygos. Aš sunkiai priimu garsinę informaciją: nesiklausau radijo, nelabai linkusi ir į muziką. Audioknygas vis atidėliojau, bet turiu pripažinti, kad tai puikus būdas multitaskinimui - "skaityti" dirbant dar ką nors.

John Galsworthy "Forsaitų saga" 1, arba Savininkai

Jei yra toks dalykas kaip skaitymo malonumas, tai nuo šiol jis man asocijuosis su "Forsaitų saga". Ką tik perskaičiau pirmąją dalį. Neseniai LTV rodė "Sagos" serijas, kurias su malonumu žiūrėjau. Knygos ėmiausi tik po to, šiek tiek baiminausi, kad bus nuobodu, kadangi jau buvo žinoma įvykių seka. Bet nieko panašaus - skaičiau godžiai, geroms knygoms visada atsiras vietos mano galvoje.