Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

John Irving "Sidro namų taisyklės", arba Taisyklių laužymas

Iškart perskaičius šią knygą, sunku net ką nors apie ją pakalbėti ar parašyti - visko tiek daug sukrenta į galvą. Storas ir geras skaitinys.

Tai daugiasluoksnė knyga: daug įvykių, daug personažų, daug istorijų. Ir viena tema - taisyklės.

- Prisimenate, ką vienąkart man sakėte apie taisykles? - kreipėsi Homeras į poną Rouzą. 
- Kokias taisykles? - paklausė ponas Rouzas. 
- Na, apie tas taisykles, kurias aš kasmet pakabinu sidro namuose, - paaiškino Homeras. - Jūs tada užsiminėte, jog turite kitų - savų - gyvenimo čia taisyklių. 
- A, apie tas taisykles, - tarė ponas Rouzas. 
- Maniau, norėjote pasakyti, kad pagal jūsų taisykles svarbiausia vieniems kitų nesužeisti - maniau, svarbiausia būti atsargiems, - šnekėjo Homeras. - Mano taisyklės, kaip suprantu, labai panašios. 
- Sakykit aiškiai, ką turit galvoj, Homerai, - paprašė ponas Rouzas. 
- Ar yra kas nors skriaudžiamas? - paklausė Homeras. - Turiu omenyje, šįmet - ar yra kokių bėdų? <...> 
Ponas Rouzas įkišo ranką į kišenę, iš lėto, ir Homeras jau beveik tikėjosi pamatyti peilį, tačiau ponas Rouzas iš savo kišenės ištraukė ir labai švelniai jam į ranką įspraudė ne peilį - tai buvo sudegusios žvakės galiukas. Tos, kurią Kendė užžiebė, kai rengėsi mylėtis su Homeru sidro namuose. Persigandusi - kai pamanė, kad juos ten užklupo Volis, - ji tą žvakigalį pamiršo. 
Homeras dabar sugniaužė tą žvakigalį saujoje ir ponas Rouzas patapšnojo jam per ranką.   
- Tai ne pagal taisykles, ar ne? - paklausė Homero ponas Rouzas.
Yra ir puikus filmas, kitoks nei knyga, sutrumpintas, sukonkretintas, bet vis dėlto tikrai geras:


Galėtų pasirodyti, jog pagrindinis romano veikėjas - našlaitis Homeras Velzas. Nors, mano manymu, pagrindinis herojus yra našlaičių prieglaudos vadovas gydytojas Vilburis Larčas. Jis lyg koks ponas Dievas - reguliuojantis visų kitų gyvenimus, dažnai nesmarkiai, vos šiek tiek pastumdamas reikiama linkme, kartais įsikišdamas smarkiau, sukurdamas naujus gyvenimus, naujas biografijas. Neabejotinai darantis įtaką visiems aplinkiniams: bejėgėms moteris, ateinančiomis pas jį pasidaryti abortų ar pagimdyti ir palikti savo kūdikį, našlaičiams, seselėms. Laužantis vieną pagrindinių to meto taisyklių - darantis draudžiamus abortus. Kodėl jis juos daro, paaiškėja knygoje, ir aš jam pritariu.

Visas knygos herojų gyvenimas apipintas taisyklėmis - ne tik ta pagrindine, abortų draudimo, bet ir visomis kitomis: bendravimo, juodaodžių teisių, šeimos, kraujomaišos, meilės, darbo.

Viskam yra sukurtos taisyklės: parašytos ant popieriaus lapo ir prikaltos sidro namuose prie elektros jungiklio arba nerašytos, bet taip įleidusios šaknis į sąmonę, kad sunku ir pagalvoti, kad jas galima sulaužyti. Bet kartais vis atsiranda žmonės, tyčia ar netyčia sulaužantys tas sustabarėjusias taisykles.

 Mano vertinimas: 5/5 

Leidykla: "Alma littera"
Leidimo metai: 2005
Puslapių: 760
Originalo metai: 1985
Originalo pavadinimas: "The Cider House Rules"
Knygą: išsimainiau
Kainavo: 0 Lt

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Selma Lagerlöf "Portugalijos karalius"

SelmosLagerlöf romanas "Portugalijos karalius" buvo pirmas bandymas klausytis audioknygos. Aš sunkiai priimu garsinę informaciją: nesiklausau radijo, nelabai linkusi ir į muziką. Audioknygas vis atidėliojau, bet turiu pripažinti, kad tai puikus būdas multitaskinimui - "skaityti" dirbant dar ką nors.

Высоцкий. Спасибо, что живой / Vysockis. Ačiū, kad gyvas (2010)

Daug kalbų, daug piaro, daug įvairių recenzijų ir atsiliepimų, daug paslapčių - praeitų metų pabaigoje pasirodė filmas "Vysockis. Ačiū, kad gyvas". Rusijoje jis muša lankomumo rekordus. Filmas pastatytas apie Sovietų Sąjungos legendą - aktorių, dainininką Vladimirą Vysockį. Man jis - jokia legenda, bet filmas neprastas.

Elif Shafak "Ledinukų rūmai", arba Stambulo kaleidoskopas

Elif Shafak "Ledinukų rūmai" - ką tik šią knygą perskaitė Knygų žiurkės. Beveik galėčiau nerašyti apžvalgos, nes pasirašau po kiekvienu jų apžvalgos žodžiu. Viskas gerai, ir ne viskas gerai.