Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Robert M. Pirsig "Dzenas ir motociklo priežiūros menas", arba Motociklas ir filosofija

Ši Roberto M. Pirsigo knyga keistu pavadinimu, "Dzenas ir motociklo priežiūros menas", visai ne apie budizmą, ne apie religiją ir visai ne apie motociklus. Na, tik šiek tiek. Tai filosofinis romanas, pasirodęs 8 dešimtmetyje ir iškart papuolęs į skaitomiausių knygų sąrašus.

Dzenas - meditacija, nušvitimas, išsilaisvinimas. Štai tokią būseną, pasak autoriaus, galima pasiekti keliaujant motociklu. Pats autorius aprašo savo kelionę motociklu su paaugliu sūnumi. Ši kelionė tęsiasi ne tik per Ameriką, bet ir per autoriaus gyvenimą. Kitaip sakant, kelionė į save. Ir į filosofijos gilumas.


Asmen. archyvo nuotr.
Atostogaudamas motociklo balne matai tuos dalykus tokiomis akimis, kokiomis niekados į pasaulį nepasižiūrėtum. Mašinoje tu visuomet esi atskirtas, ir, būdamas prie to įpratęs, nesuvoki, kad visa, ką matai per automobilio langą, yra ne kas kita, kaip dar viena TV laida. Esi pasyvus stebėtojas, ir viskas praslenka pro tave įrėminta nuobodulio rėmuose.
Lekiant motociklu rėmai išnyksta. Atsiranda absoliutus ryšys su viskuo. Esi tame paveiksle, o ne vien tik į jį žiūri, ir tas buvimo pojūtis pribloškia. Kai už kelių sprindžių nuo kulnų tau ošia betonas - tai bent puikumėlis - tas pats daiktas, ant kurio stotumeisi padais, jis čia pat, tiek išblukęs, kad nė negali įžiūrėti, tačiau bet kada galėtum nuleisti koją ir jį paliesti, o visa tai, visas vyksmas, yra košte košiamas visų tavo pojūčių.
Važiavimas motociklu visiškai išvalo smegenis - lyg kokia meditacija. Pailsi neįtikėtinai (na, jei neskaitysim nutirpusio užpakalio ir vibracijos nupurtytų rankų ir kojų), neįtikėtinai išsiskaidrina mintys, išsipurto viskas, kas buvo galvoje, prieš užlipant ant motociklo.  Todėl puikiai suprantu, kodėl autorius, buvęs retorikos profesorius, mėgo motociklus ir kodėl kelionės jais įtraukė jį į filosofinius apmąstymus.

Vienos jo mintys aiškios ir labai lengvai suprantamos, kitas reikia perskaityti įdėmiai ir pamąstyti, trečios, prisipažinsiu, buvo per daug filosofiškos ir sukėlė tik dūzgesį galvoje. Bet, bendrai paėmus, originali, puiki knyga su daug gerų minčių. Ši knyga tampa aiški ir sava dėl to, kad filosofija nukelta į paprastą lygmenį - ji suasmeninta, susieta su autoriaus gyvenimu, ji ne "aukštoji materija", o paprasto žmogaus su savomis bėdomis ir ligomis gyvenimo dalis.

Knyga nelengva, neplona. Pasiklydau apie 400-ąjį puslapį - aplankė žemiškesnės mintys, todėl vėl į filosofiją buvo sunku pasinerti.

Šiaip ar taip, rekomenduoju paskaityti nebijantiems nelengvų skaitinių. Siūlau vietoj taip garbinamo, bet nuobodaus J. Gaarderio "Sofijos pasaulio".

 Mano vertinimas: 5/5 

Leidykla: "Trigrama"
Leidimo metai: 2006
Puslapių: 512
Originalo metai: 1974
Originalo pavadinimas: "Zen and the Art of Motorcycle Maintenance"
Knyga: iš bibliotekos
Kainavo: 0 Lt

Komentarai

Rašyti komentarą

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Selma Lagerlöf "Portugalijos karalius"

SelmosLagerlöf romanas "Portugalijos karalius" buvo pirmas bandymas klausytis audioknygos. Aš sunkiai priimu garsinę informaciją: nesiklausau radijo, nelabai linkusi ir į muziką. Audioknygas vis atidėliojau, bet turiu pripažinti, kad tai puikus būdas multitaskinimui - "skaityti" dirbant dar ką nors.

Ilfas ir Petrovas "Dvylika kėdžių", arba Kėdžių karštligė

Sėkmingas "Aukso veršio" debiutas mano skaitraštyje paskatino kuo greičiau imtis ir kitos tų pačių autorių - Iljos Ilfo ir Jevgenijaus Petrovo - knygos "Dvylika kėdžių".

I. Ilfas ir J. Petrovas "Aukso veršis", arba Pakvaišusi Rusija

"Prisiekiu - tai puiki knyga", - rašo anotacijoje rašytojas ir šios knygos vertėjas Jurgis Gimberis. Ir aš taip pat prisiekiu - puiki knyga. Iljos Ilfo ir Jevgenijaus Petrovo "Aukso veršį" reikėtų įtraukti į mokyklos programas - tai pasaulinio humoro fondo klasika.