Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Milan Kundera "Nepakelima būties lengvybė", arba Žmogiškųjų kančių studija

Milano Kunderos romanas "Nepakeliama būties lengvybė" yra iš tų, kur kiekviename puslapyje gali žymėtis citatas. Ir romanas dar kartą patvirtino, kad Čekijoje turbūt vanduo kažkoks kitoks, nes čekai rašo puikiai, ir dar nenusivyliau nė viena čekų rašytojo knyga.

Skaityti "Nepakeliamą būties lengvybę" nėra lengva. Nuolat lydi talentingai aprašytas sunkumas, niūrumas, tamsumas. Tai - žmogiškos dramos viršūnė. Prieskonių įdeda laikmetis: 1968 metai Čekijoje, kai šalį užėmė rusai. Tad žmogiškos dramos dar pasūdytos politiniais prieskoniais.

Siužetas labai paprastas: Tomas ir Tereza bei jų gyvenimas kartu, išsiskyrimai ir susitaikymai, neištikimybės, meilės trikampiai, bandymas gyventi kartu. 
Ar geriau būtų gyventi su Tereza, ar pasilikti vienam? 
Neįmanoma patikrinti, kuris sprendimas geresnis, nes nėra su kuo lyginti. Žmogus, viską išgyvena pirmą kartą ir be jokio pasiruošimo. Tarsi aktorius vaidintų scenoje be repeticijų. Bet ko gi vertas toksai gyvenimas, jei jau pirmas bandymas gyventi ir yra tikrasis  gyvenimas? Todėl gyvenimas visada panašus į škicą. Bet net ir škicas nėra tikslus žodis, nes škicas visada yra kažkieno apmatai, ruoša paveikslui, tuo tarpu škicas, kuris yra mūsų gyvenimas, nėra ruoša, tai apmatai be paveikslo.
Visus knygos veikėjus, Tomą, Terezą, Sabriną, Francą, lydi kažkoks metafizinis skausmas: ne tik aprašomoje dabartyje, bet nuo pat vaikystės, apie kurią papasakoja rašytojas. Kartais jis kreipiasi tiesiai į skaitytoją, lyg primindamas, kad tai nėra pasakojamojo stiliaus romanas, jog tai - žmogiškųjų kančių studija.

Ir net jei randi keletą minusų, juos nustelbia visa kita: rašytojo protas ir įžvalgos, talentas rašyti ir pasakoti. Ir skaityti kartais tikrai nėra malonu, kartais skaudu ar šiurpu, kartais surandi kai ką, dėl ko rašytojui nepritari, bet užvertęs suvoki, kad tai viena geriausių skaitytų knygų.

 Mano vertinimas: 5/5 

Leidykla: "Amžius"
Leidimo metai: 1993
Originalo metai: 1984
Originalo pavadinimas: "Nesnesitelna lehkost byti"
Puslapių: 189
Knyga: iš knygyno
Kainavo: 4 Lt

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

V. E. Schwab "A Darker Shade of Magic", arba Sluoksniuotas magiškas Londonas

Po "Hario Poterio" man norėjosi dar magijos. Todėl ėmiausi jau senokai Booktube šmėkščiojančio V. E. Schwab fantazy romano "A Darker Shade Of Magic"/"Tamsesnysis magijos atspalvis". Ir jis, pasirodo, tikrai tikrai puikus.

Petras Cvirka "Frank Kruk", arba Kaimo jurgis užkariauja Ameriką

Mokykloje ir universitete skaičiau visus lietuvių rašytojus, ką reikėjo ir ko nereikėjo, pagal programą ir ne pagal ją. Bet Petro Cvirkos "Frank Kruk" taip ir liko neperskaitytas. Tad pamačiusi bibliotekos mainų lentynoje atiduodamą šią P. Cvirkos knygą, pačiupau ir įsimečiau į rankinę.

George Orwell "Lapok, aspidistra", arba Ko vertos menininko kančios?

Po truputį atrandu kitokį George Orwellą. Ilgą laiką jis buvo dar mokykloje skaityto "Gyvulių ūkio" autorius, ir viskas... "Gyvulių ūkis" taip pat puiki knyga, bet pernai atradau Orwellą iš naujo - su autobiografine knyga  "Dienos Paryžiuje ir Londone" . Ir štai neseniai knygyne užmačiau šį naują, pernai išleistą romaną "Lapok, aspidistra". Apžiūrėjau ir padėjau, bet po to nesusilaikiau ir parsisiunčiau internetu.