Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Margaret Atwood "Penelopiada", arba Kas vyko iš tikrųjų?

Kažkada buvo tokie laikai, kai vyrai turėdavo teisę kariauti dešimt metų, ir dar dešimtmetį švęsti, trankytis po viešnamius ir smukles ir negrįžti namo, o moterys privalėjo jų kantriai laukti namie. Graikų mito herojė Penelopė, laukusi su deivėmis ir sirenomis laiką leidžiančio Odisėjo, tapo ištikimybės simboliu. Iš kitos pusės į šį mitą bando pažvelgti Margaret Atwood savo knygoje "Penelopiada".

Ir gavosi istorija apie moterį, kurios likimas suplanuotas: kada gimti, kada mirti, kada išgyventi, kada ir su kuo tuoktis. Ji pati neturi teisės spręsti: už ją sprendžia tai tėvas, tai vyras, tai papročiai, tai dievai. Sunkus gyvenimas buvo senovės Graikijoje...

Tačiau gyvenimas - ne mitas. Galbūt Penelopės ir Odisėjo istorija turėjo realų pagrindą, tačiau toli gražu viskas buvo ne taip, kaip kalba liaudis ar hegzametru aprašė Homeras. M. Atwoos pabandė atskleisti, ką iš tikrųjų teko patirti Ištikimąja tituluojamai Penelopei.

Istoriją pasakoja pati Penelopė. Rašytoja ima pagrindines puikiai žinomo mito dalis ir jas perpasakoja savaip.

R. Č. nuotr.
Pačios įkapės beveik akimoju tapo legenda. Ta drobulė buvo pavadinta "Penelopės voratinkliu". Žmonės kalbėdavo, kad iš visų darbų šis paslaptingai liko neužbaigtas. Nevertinau žodžio "voratinklis". Jeigu įkapės buvo voratinklis, tai aš - voras. Tačiau nebandžiau gaudyti vyrų kaip musių - priešingai, vengiau pati būti įpainiota.
Tai vertinga šiuolaikinė literatūra: prasmingas žodis ir mintis. Knyga gavosi niūroka, sunkoka - moters, negalinčios pasirinkti, pasakojimas, gal šiek tiek dvelkiantis moterų teisėmis ar feminizmu. 

Tačiau man pritrūko gylio šitoje istorijoje. Ir apskritai, man didesnį įspūdį paliko Christos Wolf romanas "Medėja. Balsai" - čia taip pat iš kitos pusės bandoma pažvelgti į puikiai žinomą mitą.

Mano įvertinimas: 4/5 

Leidykla: "Alma littera"
Leidimo metai: 2008
Originalo metai: 2005
Originalo pavadinimas: "The Penelopiad"
Puslapių: 224
Knyga: iš internetinio knygyno
Kainavo: 18 Lt

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Petras Cvirka "Frank Kruk", arba Kaimo jurgis užkariauja Ameriką

Mokykloje ir universitete skaičiau visus lietuvių rašytojus, ką reikėjo ir ko nereikėjo, pagal programą ir ne pagal ją. Bet Petro Cvirkos "Frank Kruk" taip ir liko neperskaitytas. Tad pamačiusi bibliotekos mainų lentynoje atiduodamą šią P. Cvirkos knygą, pačiupau ir įsimečiau į rankinę.

Selma Lagerlöf "Portugalijos karalius"

SelmosLagerlöf romanas "Portugalijos karalius" buvo pirmas bandymas klausytis audioknygos. Aš sunkiai priimu garsinę informaciją: nesiklausau radijo, nelabai linkusi ir į muziką. Audioknygas vis atidėliojau, bet turiu pripažinti, kad tai puikus būdas multitaskinimui - "skaityti" dirbant dar ką nors.

John Galsworthy "Forsaitų saga" 1, arba Savininkai

Jei yra toks dalykas kaip skaitymo malonumas, tai nuo šiol jis man asocijuosis su "Forsaitų saga". Ką tik perskaičiau pirmąją dalį. Neseniai LTV rodė "Sagos" serijas, kurias su malonumu žiūrėjau. Knygos ėmiausi tik po to, šiek tiek baiminausi, kad bus nuobodu, kadangi jau buvo žinoma įvykių seka. Bet nieko panašaus - skaičiau godžiai, geroms knygoms visada atsiras vietos mano galvoje.