Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Sue Townsend "Vidutinio amžiaus moters vieši prisipažinimai", arba Vieši plepaliukai

Sue Townsend "Vidutinio amžiaus moters vieši prisipažinimai" turbūt buvo pirmasis bandymas skaityti užsienio rašytojų esė. Tinklaraštyje esu minėjusi, kad esė nėra mano mėgstamiausias žanras. Tačiau ši britų rašytoja - Sue Townsend - yra; ji - tarp mano mylimiausių rašytojų.

Man velniškai patinka jos humoras, ironija ir stilius, kuriuo ji rašo savo knygas ("Karalienė ir aš", "Adrianas Moulas ir masinio naikinimo ginklai" ir t.t.).

Tačiau šie rašiniai, kelerius metus spausdinti vieno laikraščio skiltyje ir vėliau išleisti vientisa knyga, buvo šiaip sau skaitinys.

Šie rašinėliai labai panašūs į lietuvių rašytojų moterų kūrybą. Panašu, kad rašytojai - viena rasė, nes ir šią britų autorę rašliavai paskatina tie patys dalykai: katinas, šuo, drabužiai, nauji batai, senatvės nuojauta, ligos, nesusikalbėjimas su vaikais ir anūkais, namo remontas, santykiai su vyrais ir t.t. Sakykit, ką norite, bet, nors ir kitais žodžiais, bet apie tą patį rašo ir kokia Giedra Radvilavičiūtė. Ir nors lietuviškos esė  parašytos su daug didesne melancholijos doze, temos iš esmės tos pačios.

Skiriasi tik stilius. S. Townsend stilius: lengvas, šmaikštus, su nemaža ironijos doze.
R. Č. nuotr.
Žinau, kad mušti per nosį sulankstytu laikraščiu Europos teismas uždraudė įstatymu. Vokiečių aviganis mišrūnas Kingas iškėlė civilinė ieškinį savo šeimininkams, kaltindamas juos dėl trauminio šoko sindromo, kurį sukėlė mušimas "Independent" laikraščiu. Tai buvo parodomoji byla, kuri sutrikdė mus, šunų šeimininkus. Dabar, kai Bilis žiūri į mane savo vaiskiomis akimis, aš svarstau: ar jis žiūri į mane su besąlygiška meile, ar ketina pasikalbėti su savo advokatu dėl to, kad netyčia užmyniau jam ant letenos. Na štai, ir vėl priskiriu gyvūnams žmogaus savybes. Bilis pas mus tik trisdešimt trys valandos. Jis nežino, kaip paskambinti advokatui. Dar nežino.
Bet mano ne itin teigiamas požiūris į esė nepasikeitė: galiu gyventi ir be šio žanro. Nes kas "pramuša" rašytoją, ne visada "pramuša" ir mane. Kai kurios esė privertė nusišypsoti, kai kurios šiek tiek pamąstyti, bet daugelį jų perskaičiau su tramdomu žiovuliu: vidutinio amžiaus moters vieši plepaliukai neįeis į mane sukrėtusių knygų sąrašą.

Mano vertinimas: 3/5 

Leidykla: "Alma littera"
Leidimo metai: 2003
Originalo metai: 2001
Originalo pavadinimas: "Public Confessions of a middle-aged Woman aged 55 3/4"
Puslapių: 368
Knyga: iš bibliotekos
Kainavo: 0 Lt

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Selma Lagerlöf "Portugalijos karalius"

SelmosLagerlöf romanas "Portugalijos karalius" buvo pirmas bandymas klausytis audioknygos. Aš sunkiai priimu garsinę informaciją: nesiklausau radijo, nelabai linkusi ir į muziką. Audioknygas vis atidėliojau, bet turiu pripažinti, kad tai puikus būdas multitaskinimui - "skaityti" dirbant dar ką nors.

Ilfas ir Petrovas "Dvylika kėdžių", arba Kėdžių karštligė

Sėkmingas "Aukso veršio" debiutas mano skaitraštyje paskatino kuo greičiau imtis ir kitos tų pačių autorių - Iljos Ilfo ir Jevgenijaus Petrovo - knygos "Dvylika kėdžių".

I. Ilfas ir J. Petrovas "Aukso veršis", arba Pakvaišusi Rusija

"Prisiekiu - tai puiki knyga", - rašo anotacijoje rašytojas ir šios knygos vertėjas Jurgis Gimberis. Ir aš taip pat prisiekiu - puiki knyga. Iljos Ilfo ir Jevgenijaus Petrovo "Aukso veršį" reikėtų įtraukti į mokyklos programas - tai pasaulinio humoro fondo klasika.