Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Wiliam Somerset Maugham "Skustuvo ašmenys"

Nesusidraugauju aš su Wiliamu Somersetu Maughamu. Tikrai nekaifuoju nuo jo kūrybos.  Romano "Skustuvo ašmenys" temos jau aprašytos ne vieno rašytojo, o W. S. Maughamo rašymo stilius manęs neužkabina. Kaip tik kartu su šia knyga pradėjau skaityti Romaino Gary "Aušros pažadą", tai, švelniai tariant, W. S. Maughamas šalia R. Gary man atrodo tik kaip eilinis pasakorius šalia maestro.

"Skustuvo ašmenys", parašyti 1944 metais, pasakoja apie Amerikos aukštuomenę. Tai vieno pažįstamų rato susipynę likimai, pasakojami rašytojo-pasakotojo, stebinčio jų gyvenimą iš šono.

Tai knyga apie aistras ir norus - ko norime ir ką gauname iš tikrųjų.
- Nuo jūsų man jau galva įskaudo. Tai norite pasakyti, aš pasiaukojau tik tam, kad atiduočiau Larį į nagus siautėjančiai nimfomanei? - Ir kaipgi jūs pasiaukojote? - Atsisakiau tekėti už Lario dėl vienos vienintelės priežasties - nenorėjau stoti jam skersai kelio. - Liaukitės, Izabele. Jūs iškeitėte jį į žiedą su stambiu briliantu ir sabalų kailinius.
Šis rašytojas - W. Somerset Maugham - buvo labai populiarus. Tiek savo laikais, tiek dabar. Jis rašo paprastai, aiškiai ir įtaigiai. Nereikia verstis per galvą ir kapstytis tarp eilučių, kad suprastum, ką rašytojas bando pasakyti. Ir personažai jo - kaip nulupti. Konkretūs, aiškūs: praktiškas verslininkas, šilto gyvenimo ieškanti mergina, sieloieškoje paskendęs jaunuolis, aukštuomenės vakarėlių liūtas. Ir t.t., ir pan.

Man šis rašytojas visgi per daug senamadiškas. Labiau mėgstu aštresnį rašymo stilių, šiuolaikiškesnį pasakojimą. Be to labai nemėgstu pasakojimo pirmuoju asmeniu, ypač, kai pasakoja stebėtojas, su įvykiais neturintis bemaž nieko bendro (panašus ir "Didžiojo Getsbio" stilius), taip pat nemėgstu tekste nuolatinių kreipinių į skaitytoją. Ir turbūt dėl to Maughamas man nei smegenyse, nei dūšioje neužkabina, deja, nieko.

Tačiau perskaityti rekomenduoju - tai klasika, su kuria reikia susipažinti.

 Mano vertinimas: 3/5 

Leidykla: "Tyto alba"
Leidimo metai: 2009
Originalo metai: 1944
Originalo pavadinimas: "The Razor's Edge"
Puslapių: 412
Knyga: iš bibliotekos
Kainavo: 0 Lt

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Petras Cvirka "Frank Kruk", arba Kaimo jurgis užkariauja Ameriką

Mokykloje ir universitete skaičiau visus lietuvių rašytojus, ką reikėjo ir ko nereikėjo, pagal programą ir ne pagal ją. Bet Petro Cvirkos "Frank Kruk" taip ir liko neperskaitytas. Tad pamačiusi bibliotekos mainų lentynoje atiduodamą šią P. Cvirkos knygą, pačiupau ir įsimečiau į rankinę.

Selma Lagerlöf "Portugalijos karalius"

SelmosLagerlöf romanas "Portugalijos karalius" buvo pirmas bandymas klausytis audioknygos. Aš sunkiai priimu garsinę informaciją: nesiklausau radijo, nelabai linkusi ir į muziką. Audioknygas vis atidėliojau, bet turiu pripažinti, kad tai puikus būdas multitaskinimui - "skaityti" dirbant dar ką nors.

John Galsworthy "Forsaitų saga" 1, arba Savininkai

Jei yra toks dalykas kaip skaitymo malonumas, tai nuo šiol jis man asocijuosis su "Forsaitų saga". Ką tik perskaičiau pirmąją dalį. Neseniai LTV rodė "Sagos" serijas, kurias su malonumu žiūrėjau. Knygos ėmiausi tik po to, šiek tiek baiminausi, kad bus nuobodu, kadangi jau buvo žinoma įvykių seka. Bet nieko panašaus - skaičiau godžiai, geroms knygoms visada atsiras vietos mano galvoje.