Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Kurt Vonnegut "Titano sirenos", arba Laisvos valios iliuzija

Kurto Vonneguto "Titano sirenos" 1959 metais buvo išleistos kaip pigi fantastinė knygutė minkštais viršeliais. Tačiau rašytojas tikrai užgriebė daug giliau. Tai tik įrodo iki šiol naujai perleidžiami jo kūriniai.

Man ši knyga sutapo su ką tik žiūrėta viena laida iš mokslinių laidų serijos "Through the Wormhole with Morgan Freeman": "Ar mes turime laisvą valią?". Deja, mokslininkai teigia, kad laisva valia - tik iliuzija, kad viskas, ką mes darome ar nedarome, mumyse yra užprogramuota. Mes - tik mašinos, biomechaninės, bet mašinos - neuronų sankaupa.

Moksliniai tyrimai, smegenų skanavimas, rodo, kad tuo metu, kai mums atrodo, kad priimame sprendimą, mūsų pasąmonė jau prieš dešimt sekundžių būna nusprendusi už mus. Genetika, fizika, visata, kultūra, gamta sukuria mumyse schemą, kuria mes sekame. Esame tik sistemos dalis - mūsų likimas nulemtas iš anksto.

O kas jį valdo - Visata, Didydis Sprogimas, Dievas, nežemiškosios civilizacijos ar Tralfamadoro planeta - kol kas mums paslaptis.
Kaip tralfamadoriečiai veikė mus, aš nežinau. Tik žinau, kodėl jiems šito reikėjo. Jie vertė mus elgtis vienaip ar kitaip dėl to, kad mes perduotume atsarginę dalį, reikalingą Tralfamadoro pasiuntiniui, kuris kadaise nutūpė Titane. - Ramfordas pirštu parodė į Chroną. - Tu, jaunuoli, turi ją savo kišenėje. Tu nešioji kišenėje svarbiausią Žemės raidos veiksnį ir variklį.
Ir, kaip rašo K. Vonnegutas, Žemės ir žmonių paskirtis gali būti neįtikėtinai kvaila. Beprasmė iki negalėjimo. Esame kažkokių tralfamadoriečių marionetės, kad padėtume jiems įvykdyti naivų jų tikslą. Ir K. Vonnegutas smegenis pakutena ne blogiau už kokį "Matricos" filmą ar nekaltojo prasidėjimo mitą.

Ir panašu, kad iš anksto buvo nulemta tai, kad turėjau rasti, nusipirkti ir perskaityti jo knygą ir tuo pačiu metu kanalų perjunginėjimo karštligės metu užsirauti ant Morgano Freemano, pasakojančio apie laisvos valios iliuziją. Aš galėjau rinktis, bet neturėjau pasirinkimo.

Mano įvertinimas: 4/5 

Leidykla: "Kitos knygos"
Leidimo metai: 2009
Originalo metai: 1959
Puslapių: 305
Knyga: iš prekybcentrio
Kainavo: 10 Lt

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Petras Cvirka "Frank Kruk", arba Kaimo jurgis užkariauja Ameriką

Mokykloje ir universitete skaičiau visus lietuvių rašytojus, ką reikėjo ir ko nereikėjo, pagal programą ir ne pagal ją. Bet Petro Cvirkos "Frank Kruk" taip ir liko neperskaitytas. Tad pamačiusi bibliotekos mainų lentynoje atiduodamą šią P. Cvirkos knygą, pačiupau ir įsimečiau į rankinę.

V. E. Schwab "A Darker Shade of Magic", arba Sluoksniuotas magiškas Londonas

Po "Hario Poterio" man norėjosi dar magijos. Todėl ėmiausi jau senokai Booktube šmėkščiojančio V. E. Schwab fantazy romano "A Darker Shade Of Magic"/"Tamsesnysis magijos atspalvis". Ir jis, pasirodo, tikrai tikrai puikus.

George Orwell "Lapok, aspidistra", arba Ko vertos menininko kančios?

Po truputį atrandu kitokį George Orwellą. Ilgą laiką jis buvo dar mokykloje skaityto "Gyvulių ūkio" autorius, ir viskas... "Gyvulių ūkis" taip pat puiki knyga, bet pernai atradau Orwellą iš naujo - su autobiografine knyga  "Dienos Paryžiuje ir Londone" . Ir štai neseniai knygyne užmačiau šį naują, pernai išleistą romaną "Lapok, aspidistra". Apžiūrėjau ir padėjau, bet po to nesusilaikiau ir parsisiunčiau internetu.