Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Kurt Vonnegut "Titano sirenos", arba Laisvos valios iliuzija

Kurto Vonneguto "Titano sirenos" 1959 metais buvo išleistos kaip pigi fantastinė knygutė minkštais viršeliais. Tačiau rašytojas tikrai užgriebė daug giliau. Tai tik įrodo iki šiol naujai perleidžiami jo kūriniai.

Man ši knyga sutapo su ką tik žiūrėta viena laida iš mokslinių laidų serijos "Through the Wormhole with Morgan Freeman": "Ar mes turime laisvą valią?". Deja, mokslininkai teigia, kad laisva valia - tik iliuzija, kad viskas, ką mes darome ar nedarome, mumyse yra užprogramuota. Mes - tik mašinos, biomechaninės, bet mašinos - neuronų sankaupa.

Moksliniai tyrimai, smegenų skanavimas, rodo, kad tuo metu, kai mums atrodo, kad priimame sprendimą, mūsų pasąmonė jau prieš dešimt sekundžių būna nusprendusi už mus. Genetika, fizika, visata, kultūra, gamta sukuria mumyse schemą, kuria mes sekame. Esame tik sistemos dalis - mūsų likimas nulemtas iš anksto.

O kas jį valdo - Visata, Didydis Sprogimas, Dievas, nežemiškosios civilizacijos ar Tralfamadoro planeta - kol kas mums paslaptis.
Kaip tralfamadoriečiai veikė mus, aš nežinau. Tik žinau, kodėl jiems šito reikėjo. Jie vertė mus elgtis vienaip ar kitaip dėl to, kad mes perduotume atsarginę dalį, reikalingą Tralfamadoro pasiuntiniui, kuris kadaise nutūpė Titane. - Ramfordas pirštu parodė į Chroną. - Tu, jaunuoli, turi ją savo kišenėje. Tu nešioji kišenėje svarbiausią Žemės raidos veiksnį ir variklį.
Ir, kaip rašo K. Vonnegutas, Žemės ir žmonių paskirtis gali būti neįtikėtinai kvaila. Beprasmė iki negalėjimo. Esame kažkokių tralfamadoriečių marionetės, kad padėtume jiems įvykdyti naivų jų tikslą. Ir K. Vonnegutas smegenis pakutena ne blogiau už kokį "Matricos" filmą ar nekaltojo prasidėjimo mitą.

Ir panašu, kad iš anksto buvo nulemta tai, kad turėjau rasti, nusipirkti ir perskaityti jo knygą ir tuo pačiu metu kanalų perjunginėjimo karštligės metu užsirauti ant Morgano Freemano, pasakojančio apie laisvos valios iliuziją. Aš galėjau rinktis, bet neturėjau pasirinkimo.

Mano įvertinimas: 4/5 

Leidykla: "Kitos knygos"
Leidimo metai: 2009
Originalo metai: 1959
Puslapių: 305
Knyga: iš prekybcentrio
Kainavo: 10 Lt

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Selma Lagerlöf "Portugalijos karalius"

SelmosLagerlöf romanas "Portugalijos karalius" buvo pirmas bandymas klausytis audioknygos. Aš sunkiai priimu garsinę informaciją: nesiklausau radijo, nelabai linkusi ir į muziką. Audioknygas vis atidėliojau, bet turiu pripažinti, kad tai puikus būdas multitaskinimui - "skaityti" dirbant dar ką nors.

Frank Abagnale "Pagauk, jei gali", arba Pasitikėjimo savimi enciklopedija

Frankas W. Abagnale'as niekada nesimokė pilotuoti lėktuvo ir neturėjo licencijos, bet keletą metų skraidė kaip vienos žinomiausių Amerikos oro linijų pilotas. Ir... iš avialinijų išmelžė milijonus dolerių dar prieš sulaukdamas devyniolikos. Franko W. Abagnale'o "Catch me if you can"/"Pagauk, jei gali" - tai tikra istorija, vieno žymiausių ir talentingiausių Amerikos apgavikų memuarai.

Elif Shafak "Ledinukų rūmai", arba Stambulo kaleidoskopas

Elif Shafak "Ledinukų rūmai" - ką tik šią knygą perskaitė Knygų žiurkės. Beveik galėčiau nerašyti apžvalgos, nes pasirašau po kiekvienu jų apžvalgos žodžiu. Viskas gerai, ir ne viskas gerai.