Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Debra Dean "Leningrado Madonos", arba Tuščios Ermitažo salės

Gana ramus ir nešokiruojantis skaitinys - Debros Dean romanas "Leningrado Madonos". Nors tema ir žiauri - bado ir masinių mirčių ženklinta Leningrado (dabartinio Sankt Peterburgo) blokada.

Tai knyga apie moterį Mariną. Knyga sudėta iš dviejų laiko linijų, karo Rusijoje, kai Marina buvo jauna, ir dabarties - senatvės, leidžiamos emigracijoje Amerikoje. Alzheimerio kankinama Marina sunkiai suvokia aplinką ir dabartį, tačiau su visomis smulkmenomis prisimena senuosius laikus, karą, badą Leningrade, darbą Ermitaže.

Kadangi buvau skaičiusi dokumentinę knygą apie Leningrado blokadą, buvo daug aiškiau ir lengviau įsivaizduoti, kas ten aprašoma.

Kad atsiribotų nuo gatvėse tvyrančių baisumų ir bado Marina kuria galvoje savąjį Ermitažą, mat iš tikrojo visos vertybės išvežtos ar paslėptos.

R. Č. nuotr.

Kad neužmigtų, ji įsivaizduoja savo atminties rūmus. Vaikščiojant dieną po tikras sales ne taip sunku viską prisiminti. Kai kuriuose salėse tušti rėmai sudaro tarsi žemėlapį, ir jai tereikia užpildyti tuos rėmus. Bet naktimis renka remtis tik atmintimi. Šiąnakt jį tariasi esanti Rembranto salėje, pradeda nuo rytinių durų. Užsimerkia ir atsistoja tarpduryje. Regi žalias sienas, marmurines plokštes, iškilnią salę su romių olandų figūromis ir veidas, tada ima laisvai pasakoti apie paveikslą, kurį pirmąjį pamatytų.
Beje, neblogas būdas ką nors atsiminti - statyti atminties rūmus. Kas perskaitys knygą, gal didelio knyginio pasitenkinimo ir nepatirs, bet bent jau sužinos neblogą atminties lavinimo receptą. 

Knyga kūrybiška, įdomus siužetas ir tema, tačiau pritrūko aiškaus tikslo, dėl ko ši knyga rašoma. Mane nelabai kas šokiravo ar jaudino šioje knygoje, neaiški kulminacija, trūko pabaigos. Trūko kokio nors trenksmo - kai užverti knygą ir nebeatgauni kvapo. 

Dabar jaučiuosi ne kaip bėgusi maratoną, o kaip suvaikščiojusi iki parduotuvės ir atgal - taip paprastai ir buitiškai. Nors gal tiksliau reikėtų sakyti - iki paveikslų galerijos, paklebenusi uždarytas jos duris ir grįžusi atgal.

Leidykla: "Vaga"
Leidimo metai: 2007
Puslapių: 240
Originalo metai: 2006
Originalo pavadinimas: "The Madonnas of Leningrad"

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

V. E. Schwab "A Darker Shade of Magic", arba Sluoksniuotas magiškas Londonas

Po "Hario Poterio" man norėjosi dar magijos. Todėl ėmiausi jau senokai Booktube šmėkščiojančio V. E. Schwab fantazy romano "A Darker Shade Of Magic"/"Tamsesnysis magijos atspalvis". Ir jis, pasirodo, tikrai tikrai puikus.

Petras Cvirka "Frank Kruk", arba Kaimo jurgis užkariauja Ameriką

Mokykloje ir universitete skaičiau visus lietuvių rašytojus, ką reikėjo ir ko nereikėjo, pagal programą ir ne pagal ją. Bet Petro Cvirkos "Frank Kruk" taip ir liko neperskaitytas. Tad pamačiusi bibliotekos mainų lentynoje atiduodamą šią P. Cvirkos knygą, pačiupau ir įsimečiau į rankinę.

George Orwell "Lapok, aspidistra", arba Ko vertos menininko kančios?

Po truputį atrandu kitokį George Orwellą. Ilgą laiką jis buvo dar mokykloje skaityto "Gyvulių ūkio" autorius, ir viskas... "Gyvulių ūkis" taip pat puiki knyga, bet pernai atradau Orwellą iš naujo - su autobiografine knyga  "Dienos Paryžiuje ir Londone" . Ir štai neseniai knygyne užmačiau šį naują, pernai išleistą romaną "Lapok, aspidistra". Apžiūrėjau ir padėjau, bet po to nesusilaikiau ir parsisiunčiau internetu.