Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Jeffrey Eugenides "Midlseksas", arba Mano didelis storas graikiškas epas

Kadaise žavėjausi Jeffrio Eugenides parašytomis "Jaunosiomis savižudėmis", bet, palyginus su "Midlseksu", "Savižudės" - visiški niekai. Tikrai ne veltui rašytojui už šią knygą - pritrenkiamą istoriją - buvo paskirta Pulicerio premija.

Tirštas ir sodrus graikų šeimos epas. Visko čia daug: graikai protėviai, šeimos istorija, kariniai perversmai, nuodėmės, šeimos paslaptys, nuotykiai, emigracija, naujakurių gyvenimas Amerikoje...

Romano centre - Kelas/Kaliopė. Tai ir pasakotojas, ir romano ašis. Šis romanas nagrinėja tarpinės lyties problemas. Kaliopė gimė mergaite, ar bent taip manė jos šeima ir apysenis gydytojas, nepamatęs problemos iš karto. Augusi kaip mergaitė, brendimo metu pagrindinė veikėja suvokia esanti ne tokia, kaip visi. 
Tiktai Kaliopė antroje eilėje - be poslinkių, kažkaip sustojusi savo suole, tad ji vienintelė iš tikrųjų mato, kokios aplinkui ją dedasi metamorfozės. Spręsdama uždavinius junta, kad ant grindų šalia jos suolo Trišijos Lamb rankinukas, kad jame tamponas, kurį netyčia tąryt pastebėjo - beje, o kaip šis naudojamas? - ir ko galėtų paklausti? Vis dar daili Kaliopė netrukus pasijunta esanti žemiausia klasėje. Ji numeta ant grindų trintuką. Nė vienas berniukas nepuola jo pakelti. Skirstant vaidmenis kalėdiniam spektakliui, ji numatoma vaidinti ne Mariją, kaip praeitais metais, bet elfę... Betgi vis dar tebėra vilties, ar ne?.. Nes mokykliniai suolai skrieja diena po dienos; išsirikiavę savo eskadrile, mokiniai sukioja viražus ir švilpia laiku, tad Kali vieną dieną pakelia akis nuo rašalu išmarginto popieriaus ir išvysta, kad jau pavasaris, gėlės krauna pumpurus, žydi forzitija, ima žaliuoti guobos; pertrauku metu mergaitės ir berniukai laikosi už rankų, kartais už medžių bučiuojasi, ir Kaliopė jaučiasi apdumta, prigauta. "Ar prisimeni mane? - sako ji gamtai. - Aš laukiu. Aš vis dar ten pat."
Ir jau knygos pabaigoje mes girdime Kelą, vyriškį, pasakojantį savo istoriją. Ta transformacija skaudi ir žiauri, tračiau neišvengiama. Kas kaltas? Genų mutacija, tikriausiai. 

Ir visa ši istorija - savotiškos kaltų paieškos. O gal net savotiškas atleidimas tiems, kurie už tai atsakingi.

Romanas ne tik apie Kaliopę, bet apie visą plačią ir triukšmingą graikišką giminę ir jos istoriją - nuo pradžių, kiek įmanoma atsiminti, iki pabaigos - Kaliopės virsmo Kelu.

Nuostabiai parašyta. Plačiai, išsamiai, įdomiai. Daugybė tikroviškų personažų, tokių tikroviškų, kad jie atrodo kaip gyvi, o gal iš tikrųjų ir buvo gyvi - visai tikėtina, kad jie turi realius prototipus. Tikrai nenustebčiau...

Įvertinimas: 5/5

Leidykla: "Jotema"   
Leidimo metai: 2006
Puslapių: 476
Originalo metai: 2002
Originalo pavadinimas ir kalba: "Middlesex" (anglų k.)

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Selma Lagerlöf "Portugalijos karalius"

SelmosLagerlöf romanas "Portugalijos karalius" buvo pirmas bandymas klausytis audioknygos. Aš sunkiai priimu garsinę informaciją: nesiklausau radijo, nelabai linkusi ir į muziką. Audioknygas vis atidėliojau, bet turiu pripažinti, kad tai puikus būdas multitaskinimui - "skaityti" dirbant dar ką nors.

J.Hašeko "Šauniojo kareivio Šveiko nuotykiai", arba Nuvainikuotas karas

Jaroslavo Hašeko romanas "Šauniojo kareivio Šveiko nuotykiai" patenka į legendinių knygų sąrašiukus, bet, žinau, taip pat sulaukia ir prieštaringų vertinimų. Vieni, ir aš taip pat, laiko šią knygą nuostabia, o kiti - visiška nesąmone.

Ken Kesey "Skrydis virš gegutės lizdo", arba Rūko supančioti

"Skrydis virš gegutės lizdo" - puiki knyga. Kai ji pasirodė 7 dešimtmetyje, tapo kontrkultūros atspirties tašku, daugelį įkvėpė anarchijai ir maištui prieš valdžią. Tokio efekto aš, aišku, nepatyriau - tam, kad pajustum tokį poveikį, kurį sukėlė Kesey, Salinger'io, Kerouac'o ar Burroughs'o knygos, reikia ir gimti tame laikmetyje.