Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Samuel Noah Kramer "Istorija prasideda Šumere", arba Pirmosios raidės

Turiu prisipažinti, kad mane yra išpaikinę tokie rašytojai kaip Alberto Angela ar kokie "Mythbusteriai", kurie mokslą ir istoriją moka pateikti nenuobodžiai ir patraukliai. Tad Samuelio Noah Kramerio knyga "Istorija prasideda Šumere" buvo šioks toks nusivylimas: buvo naudinga, bet nuobodu.

Skaitant aplankė net savotiškas deja vu: universitete buvo dėstytojas, kuris savo paskaitas skaitydavo pažodžiui, greičiausiai iš savų metai iš metų nesikeičiančių užrašų. Net liepdavo pasibraukti tam tikrus žodžius ar nubraižydavo lenteles, sakydavo, kur dėti tašką ar kablelį, kur pradėti naują pastraipą. Skirtingų kursų ir laidų studentų konspektai būdavo identiški.

Labai panašus pojūtis aplankė ir čia: rami ir tyli, snūdo pilna senstelėjusio profesoriaus paskaita. Tą įspūdį tik sustiprino kiekvieno knygos skyriaus gale išdėstoma trumpa kito skyriaus reziumė: "O kitoje paskaitoje kalbėsime apie..."

Na, o šioje "paskaitoje", šioje senovės Šumero studijoje, žymus šumerologas pasakoja, kaip ir sako paantraštė "Trisdešimt devyni dalykai, pirmą kartą paminėti rašytinėje istorijoje", apie įvairius dalykus, kurie pirmą kartą buvo aprašyti šumerų - dabartinio Irako teritorijoje 3 a. pr. Kr. gyvavusios civilizacijos.

Stulbina pats darbo pobūdis: šumerologai dėlioja istorija iš nuolaužų tiesiogine prasme. Nuskaldytos lentelės, kurios išsibarsčiusios po viso pasaulio muziejus. Jas reikia ne tik surasti, sudėlioti iš gabalų, perskaityti, išversti, bet ir suprasti. Perjungti savo šiuolaikines smegenis ir bandyti suprasti esmę. Apie šiuos ir kitus sunkumus knygoje ir kalba S. N. Krameris.
Vienas senovės Šumero poetas, kurdamas arba redaguodamas mitą, nutarė visus tuos kultūrinius me išvardinti. Taigi jis suskirstė civilizaciją, tokią, kokią ją pažino, į daugiau kaip šimtą dėmenų. Šiandien įmanoma įskaityti vos šešiasdešimt jo įrašų, be to, kai kurie iš jų tėra mums nieko nesakantys žodžiai, kurių tikrąją prasmę, neturėdami platesnio konteksto, galime suvokti tik labai miglotai.
Tai viena linija, išskaitoma šioje knygoje - nuobodus ir kruopštus, žinoma, velniškai sudėtingas mokslininko darbo pobūdis, dažnai išskaitomas tarp eilučių, nes S. N. Krameris tiesiogiai nesiskundžia, atvirkščiai - iš teksto sklinda savotiškas fanatizmas ir aistra.

O kita knygos linija - žinoma, istoriniai faktai, tie 39 dalykai, pirmą kartą užrašyti žmogaus ranka. Ir tie senovės metraščiai patys įvairiausi: nuo švietimo iki karo, nuo teisės iki žemės ūkio. Gausiai pateikiami epai ir legendos, mokslininkas kelia teorijas ir diskutuoja, kaip įvairūs įvaizdžiai ir epų herojai galėjo "migruoti" iš vienos civilizacijos legendų į kitas.

Ir, nors tikrai naudinga ir įdomi, ši knyga būtų pritrenkiama, jei būtų papasakota lengvesniu, įdomesniu, populistiškesniu stiliumi. Kai kalbama apie plačiąjai visuomenei skirtas istorines ar mokslines knygas, populizmas tikrai nėra yda.

Mano įvertinimas: 3/5

Leidykla: "Tyto alba"    
Leidimo metai: 2015
Puslapių: 407
Originalo metai: 1956
Originalo pavadinimas: "History begins at Sumer"

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Petras Cvirka "Frank Kruk", arba Kaimo jurgis užkariauja Ameriką

Mokykloje ir universitete skaičiau visus lietuvių rašytojus, ką reikėjo ir ko nereikėjo, pagal programą ir ne pagal ją. Bet Petro Cvirkos "Frank Kruk" taip ir liko neperskaitytas. Tad pamačiusi bibliotekos mainų lentynoje atiduodamą šią P. Cvirkos knygą, pačiupau ir įsimečiau į rankinę.

Selma Lagerlöf "Portugalijos karalius"

SelmosLagerlöf romanas "Portugalijos karalius" buvo pirmas bandymas klausytis audioknygos. Aš sunkiai priimu garsinę informaciją: nesiklausau radijo, nelabai linkusi ir į muziką. Audioknygas vis atidėliojau, bet turiu pripažinti, kad tai puikus būdas multitaskinimui - "skaityti" dirbant dar ką nors.

John Galsworthy "Forsaitų saga" 1, arba Savininkai

Jei yra toks dalykas kaip skaitymo malonumas, tai nuo šiol jis man asocijuosis su "Forsaitų saga". Ką tik perskaičiau pirmąją dalį. Neseniai LTV rodė "Sagos" serijas, kurias su malonumu žiūrėjau. Knygos ėmiausi tik po to, šiek tiek baiminausi, kad bus nuobodu, kadangi jau buvo žinoma įvykių seka. Bet nieko panašaus - skaičiau godžiai, geroms knygoms visada atsiras vietos mano galvoje.