Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

John Williams "Stouneris", arba Mirė negyvenęs

John Williams

Gyveno kartą senelis ir senelė. Ir mirė. Johno Williamso romanas "Stouneris" toks geras, kad net rašyti nelabai yra apie ką.

Rodos, čia nėra nieko ypatingo. Paprastas žmogus, gyvenantis neįsimintiną gyvenimą. Tas žmogus - Viljamas Stouneris. Ištrūko iš kaimo, netikėtai sau pačiam liko sužavėtas literatūros, ėmė ją studijuoti. Vedė, susilaukė dukters, dėstė universitete, susirgo, mirė.

Viskas.

Toks trumpas būtų siužetas. Kalbos stilius nepasižymi dideliais viražais, labai paprastas, sausas, stoiškas. Atmosfera niūri, šalta kaip Stounerio pavardė, atšiauri, asketiška. Tačiau po elementariu siužetu ir paprasta kalba slepiasi labai gilus emocinis, egzistencinis, filosofinis sluoksnis.

Tai romanas apie bejėgiškumą, vienatvę, blogus pasirinkimus, kurie nulemia gyvenimą, apie neįgyvendintas ambicijas, kurios virsta smulkmeniškomis kovomis su pasauliu ir aplinkiniais.
Jis priėjo tokį amžiaus tarpsnį, kai jam vis įsakmiau iškildavo toks stulbinamai paprastas klausimas, kad jis nepajėgė jo pripažinti atvirai. Jis pasijuto savęs klausiąs, ar jo gyvenimas vertas gyventi, ar išvis kada nors buvo to vertas.
Romanas labai amerikietiškas. Stouneris - toks amerikiečių protėvis, su kuriuo gali susitapatinti bet kuris. Jo gyvenimas - pakilimas ir žlugimas, kasdienybė ir svajonės, paties žmogaus ir visuomenės lūkesčių nesuderinimas - gali būti bet kurio amerikiečio gyvenimas. Romano idėja tame, kad net ir neįsimintiną gyvenimą nugyvenęs žmogus turi ką papasakoti.

J. Williamso romanas buvo atrastas iš naujo. Išleistas 1965 m. jis nesulaukė didesnio dėmesio, o naujam gyvenimui buvo prikeltas 2003 m. Nuo to laiko apie jį šneka visas pasaulis, o nuo 2015 metų, kaip jau turbūt ir pastebėjote viešųjų ryšių kampanijose, reklamose ir knyginiuose tinklaraščiuose, šneka ir visa Lietuva.

Mano įvertinimas: 4/5

Leidykla: "Baltos lankos"    
Leidimo metai: 2015
Puslapių: 327
Originalo metai: 1965
Originalo pavadinimas: "Stoner"

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Ana Frank "Dienoraštis", arba Holokausto simbolis

O, vargeli... Štai čia tas šedevras, dėl kurio alpsta pasaulis? Anos Frank "Dienoraštis" gula į mano labiausiai pervertintų knygų lentyną.

Umberto Eco "Fuko švytuoklė", arba Skaitymo kančios

Pasiklydau Umberto Eco smegenų vingių labirintuose. Nespėju paskui jo žodžius ir mintį. Pasimečiau ir pražuvau. Po velnių tą "Fuko švytuoklę"...

Interviu su Just. Marcinkevičiumi

Rašytojas Justinas Marcinkevičius ( biografas.lt  nuotr. ) Šiandien ne tik Lietuvos valstybės atkūrimo diena, bet ir pirmosios Justino Marcinkevičiaus mirties metinės. Kažkada seniai seniai (2006 metais, jei tiksliau), teko imti rašytojo interviu vienam uostamiesčio dienraščiui. Įvyko toks blic-pokalbis: rašytojas po sanatorijos Palangoje trumpam užsuko į Klaipėdą, pavargęs, ligotas, kažkas greitosiomis suorganizavo susitikimą, poetas sutiko trumpai pasikalbėti, nors ir nepasiruošęs (paprastai jis pasiruošdavo prieš susitikimą su žurnalistais, jis norėdavo iš anksto gauti klausimus, kuriuos jis apmąstydavo). Perspausdinu interviu.  "Pasigendu dvasingumo..." Pasitempęs, šiek tiek pavargęs nuo gyvenimo, o gal nuo titulų naštos, kalbantis lėtai, pasveriantis kiekvieną iš burnos išsprūstantį sakinį žodžio magas Justinas Marcinkevičius, rodos, garsus ir raides taupo dar neparašytoms knygoms.