Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Elif Shafak "Ledinukų rūmai", arba Stambulo kaleidoskopas


Elif Shafak "Ledinukų rūmai" - ką tik šią knygą perskaitė Knygų žiurkės. Beveik galėčiau nerašyti apžvalgos, nes pasirašau po kiekvienu jų apžvalgos žodžiu. Viskas gerai, ir ne viskas gerai.

Tokia labai per viduriuką knyga. Tikrai neprasta, bet iki šedevro reikėjo dar pasistengti.

Tai knyga apie Stambulą. Vieno daugiabučio istorija: kas per personos gyvena kiekviename bute. Tokia keistuolių sankaupa. Savotiškas turkiškų personažų kaleidoskopas.

Pradžia įsibėgėjo sunkiai: yra net trys pradžios. Visos šokinėja per laikmečius. Nors to namo pastatymo istorija gana žavi ir romantiška: apie rusų generolą ir jo žmoną. Man būtų pakakę ir šios vienos pradžios.

Na, o toliau: rašytoja pasakoja apie kiekvieną butą ir jos gyventojus atskirai. Dvyniai kirpėjai, pirmame namo aukšte turintys kirpyklą, Madam Tetulė, Higiena Tidžen, Melsvoji Panelytė ir kiti.
Pamačiusi, kaip į vidų įeina visų laikų megstamiausias jos apkalbų objektas, grožio salono publika nesmagiai nuščiuvo - taip jau atsitinka, kai būname užklupti darant ką negero. Staiga priešais mus išdygus asmeniui, kurį ką tik begėdiškai apšnekėjome, visai pagrįstai gali kilti įtarimas, kad dedasi kažin kokie stebuklai. Panašiai pasijuto ir žmonės salone - jiems ėmė rodytis, kad Higiena Tidžen atėjo ne atsitiktinai, o tyčia, iš dvasių pasaulio sužinojusi apie šičia linksnuojamą jos vardą.
Man iš tiesų patinka tokie "personažų rinkiniai": F. Grytteno "Avilio daina", J. Steinbecko "Konservų gatvė" arba "Tortiljų kvartalas", S. Chutnik "Kišeninis moterų atlasas" ir pan.

Ir čia - parašyta paprastai ir jaukiai. Yra ir tragedijos, yra ir komedijos. Personažai - keisti, įdomūs ir skirtingi. Miela knyga. Tačiau jai kažko trūksta. Gylio, aktualijų, aštrumo. O svarbiausia - trūksta ryšio tarp tų personažų. Jų niekas nevienija. To apskurusio daugiabučio, šiukšlių ir tarakonų nepakanka. Nėra ašies šioje knygoje. Nebuvo ir kažkokio "oho".

Mano įvertinimas: 3/5

Leidykla: "Tyto alba"    
Leidimo metai: 2016
Puslapių: 469
Originalo metai: 2002
Originalo pavadinimas: "Bit Palas"

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Selma Lagerlöf "Portugalijos karalius"

SelmosLagerlöf romanas "Portugalijos karalius" buvo pirmas bandymas klausytis audioknygos. Aš sunkiai priimu garsinę informaciją: nesiklausau radijo, nelabai linkusi ir į muziką. Audioknygas vis atidėliojau, bet turiu pripažinti, kad tai puikus būdas multitaskinimui - "skaityti" dirbant dar ką nors.

Ilfas ir Petrovas "Dvylika kėdžių", arba Kėdžių karštligė

Sėkmingas "Aukso veršio" debiutas mano skaitraštyje paskatino kuo greičiau imtis ir kitos tų pačių autorių - Iljos Ilfo ir Jevgenijaus Petrovo - knygos "Dvylika kėdžių".

Nikas Kazandzakis "Graikas Zorba", arba Patriarchalinio gyvenimo garbinimas

Suprantu, kodėl Niko Kazandzakio knyga "Graikas Zorba" yra laikoma klasika, kodėl sulaukė ekranizacijų bei teatrinių pastatymų. Tai labai ryški knyga: sodrus tekstas, ryškūs charakteriai, spalvinga Kretos valstiečių ir darbininkų aplinka. Tačiau kaip kartais būna su klasika: supranti knygos vertę, bet ji tavęs vis tiek nepasiekia.