Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

2014 metų skaitytų knygų apibendrinimas

Kaip tik užplūdus neskaitadieniams, pastebėjau, kad visi pernykščiai 2014-ieji metai nebuvo itin produktyvūs. Perskaičiau gerokai mažiau knygų nei užpernai ar dar anksčiau. Knygų iššūkio nebaigiau - pritrūko dviejų knygų. Užtat gavau nemažai dovanų iš leidyklų, skaičiau daug šviežienos, tai turbūt ir buvo pagrindinė priežastis, kodėl neperskaičiau planuotų ir norėtų knygų. O dar įvairūs darbai ir asmeninės priežastys, gyvenamosios vietos keitimas, remontas... 

Taigi... Per 2014 metus perskaičiau 63 knygas. Daug vidutiniškų, tačiau buvo ir perliukų. Tiesą sakant jų buvo tikrai nemažai ir pačias geriausias išrinkti tikrai sunku.

Geriausios iš geriausių: Domnikos Radulescu "Traukinys į Triestą"Kate Atkinson "Gyvenimas po gyvenimo". Metų atradimas - rašytojas Williamas Whartonas ir jo romanas "Paukštukas".

Dar kelios vertingos knygos: 
* Andrzej Stasiuk "Pakeliui į Babadagą"
* Joanne Harris "Persikai ponui klebonui"
* Leelo Tungal "Draugė mergaitė ir suaugę žmonės"
* Julie Otsuka "Buda palėpėje"
* Marguerite Duras "Jūrininkas iš Gibraltaro"
* Daniel Keyes "Gėlės Aldžernonui"
* Frode Grytten "Avilio daina"
* Leena Parkkinen "Po tavęs, Maksai"
* Jostein Gaarder "Cirko direktoriaus duktė"
* Haruki Murakami "Kafka pakrantėje"
* Marya Hornbacher "Iššvaistytas gyvenimas"
* Kobo Abe "Moteris smėlynuose"
* Haruki Murakami "Bespalvis Cukuru Tadzakis ir jo klajonių metai"

Skaitau daug  negrožinės literatūros. Turbūt viskas, ką skaičiau pernai, nusipelnė pagyrų ir rekomendacijų: Rimvydo Laužiko "Lietuvos istorinė virtuvė", Magdalenos z Nalęcz-Gorskich Komorowskos "Sugrįžimas į Žemaitiją", Katherine Boo "Amžiams atskirti nuo grožio", Blaine Hardeno "Pabėgimas iš lagerio nr. 14", albumas "Gyvenimas už miesto. Šiuolaikinės lietuvių sodybos". 

Dėl geriausios šios kategorijos knygos titulo kovoja ir niekaip nepasidalina Karlas Schloegelis su knyga "Teroras ir svajonė. Maskva. 1937-ieji" ir Vaiva Rykštaitė su kelionių prisiminimais "Viena Indijoje".

Metų leidyklos: "Tyto alba" - už vertingą literatūrą ir kokybę bei "Eugrimas" - už aštrias temas.

Keista, bet kuo toliau, tuo mažiau sutinku blogų knygų. Turbūt subrendau, kruopščiau renkuosi ir į rankas mažiau patenka atsitiktinių knygų. Tiesiog kartais nesutampa mano ir rašytojo požiūris. Nepatiko/nebaigiau/nesusišnekėjau: J. K. Rowling "Netikėta vakansija", Jose Saramago "Kainas", J.C. Onetti "Maitvanagis", J. M. G. Le Clezio "Dykuma", Cees Nooteboom "Ritualai".

Skaitytojų geriausios: Vaiva Rykštaitė "Viena Indijoje" (8 rekomendacijos), Sally Green "Pusiau blogas" (6), Blaine Hardenas "Pabėgimas iš lagerio Nr. 14" (5), Jostein Gaarder "Cirko direktoriaus duktė" (4), Harper Lee "Nežudyk strazdo giesmininko" (4),  Joanne Harris "Persikai ponui klebonui" (3), Haruki Murakami "Bespalvis Cukuru Tadzakis ir jo klajonių metai" (3), William Wharton "Paukštukas" (3), Arno Geiger "Senasis karalius tremtyje" (3), Rodney David Wingfield "Frosto Kalėdos" (3), Leena Parkkinen "Po tavęs, Maksai" (3).

Visas mano apžvelgtas knygas lengvai galite rasti štai čia: Knygų apžvalgos

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Petras Cvirka "Frank Kruk", arba Kaimo jurgis užkariauja Ameriką

Mokykloje ir universitete skaičiau visus lietuvių rašytojus, ką reikėjo ir ko nereikėjo, pagal programą ir ne pagal ją. Bet Petro Cvirkos "Frank Kruk" taip ir liko neperskaitytas. Tad pamačiusi bibliotekos mainų lentynoje atiduodamą šią P. Cvirkos knygą, pačiupau ir įsimečiau į rankinę.

I. Ilfas ir J. Petrovas "Aukso veršis", arba Pakvaišusi Rusija

"Prisiekiu - tai puiki knyga", - rašo anotacijoje rašytojas ir šios knygos vertėjas Jurgis Gimberis. Ir aš taip pat prisiekiu - puiki knyga. Iljos Ilfo ir Jevgenijaus Petrovo "Aukso veršį" reikėtų įtraukti į mokyklos programas - tai pasaulinio humoro fondo klasika.

Selma Lagerlöf "Portugalijos karalius"

SelmosLagerlöf romanas "Portugalijos karalius" buvo pirmas bandymas klausytis audioknygos. Aš sunkiai priimu garsinę informaciją: nesiklausau radijo, nelabai linkusi ir į muziką. Audioknygas vis atidėliojau, bet turiu pripažinti, kad tai puikus būdas multitaskinimui - "skaityti" dirbant dar ką nors.