Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

John Steinbeck "Tortiljų kvartalas", arba Landynių legendos

Man patinka John'as Steinbeck'as - kuo toliau, tuo labiau įsitikinu. Nors daugelis sako, kad jis senamadiškas, banalus, nuspėjamas ir didaktiškas. Bet man patinka jo sugebėjimas nupiešti personažus, išvystyti charakterius ir "įkišti" juos į tokius situacijų akligatvius, kur jiems ant pečių prisėda velnias ir angelas, o tada tiesiog neįmanoma pasprukti nepasirinkus vieno ar kito. Ir jokio 'peleviniško' vartymosi per galvą...

"Tortiljų kvartalas" savo aura labai panašus į ką tik perskaitytą ir aprašytą "Konservų gatvę". Kiti veikėjai, kitas aptriušęs kvartalas, kitos landynės, bet esmė ta pati - ir valkatos yra žmonės. Jie jaučia, myli, nekenčia, išduoda, turi savų svajonių ir vilčių, kokios jos ten tebūtų tose neišsimokslinusiose, pragertose smegenyse.

Vyno čia daug... Ir skaičiuojamas jis ne taurėmis, o galonais.

Valkatos, vagys, buvę ir būsimi kaliniai, laisvo elgesio moterėlės su ilgomis meilužių ir dar ilgesnėmis vaikų virtinėmis. Kiekvieno istorija pasakojama su švelnia ironija. Pasakojama taip, kad atrodo, jog eilinė kekšelė ar rajono kvailelis - ypatinga asmenybė, kurios poelgiai tampa legenda...

Visų jų istorijos rutuliojasi landynių kvartale, apgyvendintame paisanų, kurių kūnuose teka indėnų, ispanų, meksikiečių ir europiečių kraujo mišinys. Kvartalą supa paslaptingi, lobių pilni miškai, lagūnos, pliažai, Monterėjaus konservų fabrikai.

R. Č. nuotr.
Monterėjus turi vieną nekintamą savybę. Beveik kasdien saulė rytais apšviečia vakarinių gatvių langus, o vakarais - rytinių. Kiekvieną dieną raudonas autobusas darda iš Monterėjaus į Pasifik Grouvą ir atgal. Kiekvieną dieną konservų fabrikai paskleidžia po miestą gendančios žuvies dvoką. Kiekvieną popietę vėjas papučia nuo lagūnos ir sujudina pušų viršūnes ant kalno. Meškeriotojai tupi ant uolų, suspaudę savo meškeres, o jų veiduose - sustingusi kantrybė ir cinizmas. 
"Tortiljų kvartalas" patiko labiau nei "Konservų gatvė" - jis turi nuoseklų, sklandų siužetą, tvirtesnį kūrinio stuburą nei "Konservų gatvė". Beje, "Tortiljų kvartalas" buvo pirmoji J. Steinbeck'o knyga, kuri sulaukė komercinės sėkmės bei teigiamo kritikų ir skaitytojų įvertinimo.

"Konservų gatvę" ir "Tortiljų kvartalą" nebūtina skaityti vieną po kitos. Nors daugelis sako, kad būtų geriausia, jog abi dalys būtų vienoje knygoje. Rodos, kažkada taip ir buvo padaryta su ankstesniais leidimais. Tačiau aš labiau norėčiau, kad vienoje knygoje būtų išleista "Konservų gatvė" ir tęsinys "Saldusis ketvirtadienis".

Mano vertinimas: 4+/5

Leidykla: "Vaga"
Leidimo metai: 2010
Originalo metai: 1935
Originalo pavadinimas: "Tortilla Flat"
Puslapių: 216
Knygą: pirkau internetiniame knygyne
Kainavo: 9 Lt

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Petras Cvirka "Frank Kruk", arba Kaimo jurgis užkariauja Ameriką

Mokykloje ir universitete skaičiau visus lietuvių rašytojus, ką reikėjo ir ko nereikėjo, pagal programą ir ne pagal ją. Bet Petro Cvirkos "Frank Kruk" taip ir liko neperskaitytas. Tad pamačiusi bibliotekos mainų lentynoje atiduodamą šią P. Cvirkos knygą, pačiupau ir įsimečiau į rankinę.

Khaled Hosseini "Tūkstantis saulių skaisčių", arba Saulė, užtemdyta talibų

Khaleid Hosseini "Tūkstantis saulių skaisčių" - sodrus, tirštas, dramatiškas romanas apie musulmonišką pasaulį.

Magdalena Komorowska "Sugrįžimas į Žemaitiją", arba Prarastoji Lietuva

Su Magdalenos Komorowskos atsiminimų knyga "Sugrįžimas į Žemaitiją" tęsiu pažintį su kitokia - dingusia - Lietuva, pradėta su R. Laužiko  "Istorine Lietuvos virtuve" .