Iškart perskaičius šią knygą, sunku net ką nors apie ją pakalbėti ar parašyti - visko tiek daug sukrenta į galvą. Storas ir geras skaitinys.
Tai daugiasluoksnė knyga: daug įvykių, daug personažų, daug istorijų. Ir viena tema - taisyklės.
- Prisimenate, ką vienąkart man sakėte apie taisykles? - kreipėsi Homeras į poną Rouzą.
- Kokias taisykles? - paklausė ponas Rouzas.
- Na, apie tas taisykles, kurias aš kasmet pakabinu sidro namuose, - paaiškino Homeras. - Jūs tada užsiminėte, jog turite kitų - savų - gyvenimo čia taisyklių.
- A, apie tas taisykles, - tarė ponas Rouzas.
- Maniau, norėjote pasakyti, kad pagal jūsų taisykles svarbiausia vieniems kitų nesužeisti - maniau, svarbiausia būti atsargiems, - šnekėjo Homeras. - Mano taisyklės, kaip suprantu, labai panašios.
- Sakykit aiškiai, ką turit galvoj, Homerai, - paprašė ponas Rouzas.
- Ar yra kas nors skriaudžiamas? - paklausė Homeras. - Turiu omenyje, šįmet - ar yra kokių bėdų? <...>
Ponas Rouzas įkišo ranką į kišenę, iš lėto, ir Homeras jau beveik tikėjosi pamatyti peilį, tačiau ponas Rouzas iš savo kišenės ištraukė ir labai švelniai jam į ranką įspraudė ne peilį - tai buvo sudegusios žvakės galiukas. Tos, kurią Kendė užžiebė, kai rengėsi mylėtis su Homeru sidro namuose. Persigandusi - kai pamanė, kad juos ten užklupo Volis, - ji tą žvakigalį pamiršo.
Homeras dabar sugniaužė tą žvakigalį saujoje ir ponas Rouzas patapšnojo jam per ranką.
- Tai ne pagal taisykles, ar ne? - paklausė Homero ponas Rouzas.
Yra ir puikus filmas, kitoks nei knyga, sutrumpintas, sukonkretintas, bet vis dėlto tikrai geras:
Galėtų pasirodyti, jog pagrindinis romano veikėjas - našlaitis Homeras Velzas. Nors, mano manymu, pagrindinis herojus yra našlaičių prieglaudos vadovas gydytojas Vilburis Larčas. Jis lyg koks ponas Dievas - reguliuojantis visų kitų gyvenimus, dažnai nesmarkiai, vos šiek tiek pastumdamas reikiama linkme, kartais įsikišdamas smarkiau, sukurdamas naujus gyvenimus, naujas biografijas. Neabejotinai darantis įtaką visiems aplinkiniams: bejėgėms moteris, ateinančiomis pas jį pasidaryti abortų ar pagimdyti ir palikti savo kūdikį, našlaičiams, seselėms. Laužantis vieną pagrindinių to meto taisyklių - darantis draudžiamus abortus. Kodėl jis juos daro, paaiškėja knygoje, ir aš jam pritariu.
Visas knygos herojų gyvenimas apipintas taisyklėmis - ne tik ta pagrindine, abortų draudimo, bet ir visomis kitomis: bendravimo, juodaodžių teisių, šeimos, kraujomaišos, meilės, darbo.
Viskam yra sukurtos taisyklės: parašytos ant popieriaus lapo ir prikaltos sidro namuose prie elektros jungiklio arba nerašytos, bet taip įleidusios šaknis į sąmonę, kad sunku ir pagalvoti, kad jas galima sulaužyti. Bet kartais vis atsiranda žmonės, tyčia ar netyčia sulaužantys tas sustabarėjusias taisykles.
Mano vertinimas: 5/5
Leidykla: "Alma littera"
Leidimo metai: 2005
Puslapių: 760
Originalo metai: 1985
Originalo pavadinimas: "The Cider House Rules"
Knygą: išsimainiau
Kainavo: 0 Lt
Komentarai
Rašyti komentarą