Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Bret Easton Ellis "Amerikos psichopatas", arba O kas toliau?

Ant stalo per kalėdinį chaosą kaupiasi perskaitytų knygų krūvelė. Viena iš jų - šokiruojanti, skandalinga, drausta ir cenzūruota Breto Eastono Elliso knyga "Amerikos psichopatas". Tikrai taip: šokiruojanti, niūri, sunkiai skaitoma.

Stilius šaltas, abejingas... Kaip ten sakoma? Apnuoginantis, ne, ne taip: "demaskuojantis XX amžiaus pabaigos visuomenę..." Taip bent rašoma anotacijoje.

Ir iš tiesų: panašu į visas pokalbių laidas, realybės šou, gyvenimo būdo žurnalus ir t.t. Tikrų tikriausia realybė. Tuštybių mugė. Kvaili, tušti žmogeliai. Dirbtinis spindėjimas. Nugludinti iki tobulybės kūnai, butai, namai.
Mudu su Praisu pačioje prieblandos tirštumoje žingsniuojame Hanoverio gatve ir, tarsi vedami radaro, tyliai pasukame "Harry's" link. Nuo tada kai išėjome iš "P&P", Timotis nepratarė nė žodžio. Jis nieko nesako net apie bjaurų benamį, susirietusį po šiukšliadėže netoli Akmenų gatvės, nors pamatęs Vandens gatvės link einančią moterį - dideli papai, blondinė, daili šikna, aukšti kulniukai - sugeba niūriai tarsi vilkas sustūgti. Praisas atrodo neramus ir sutrikęs, o aš visai nenoriu klausti, kas yra. Jis vilki lininį "Canali Milano" kostiumą, medvilninius "Ike Behar" marškinius, ryši šilkinį "Bill Blass" kaklaraištį ir avi suvarstomus odinius "Brooks Brothers" batus bukomis nosimis.
Etiketės, etiketės, etiketės. Daiktai. Prabanga. Brendai. Mada. Elitas. Valdžia.

O po ta nugludinta išvaizda - psichopato pomėgiai. Kai pagrindinis veikėjas nevakarieniauja prabangiuose restoranuose, nedirba, nesiardo klubuose, nešniaukščia narkotikų, tuomet tyčiojasi, kankina, žudo ir prievartauja. Šiaip sau, pramogai.

Yra ir ekranizacija:


Puikiai pavaizduota šiuolaikinė visuomenė. Nudailinti žvaigždūnai, kas dieną besisukantys lyg žiurkių rate.

Bet... O kas toliau?.. Kur prasmė?..

400 puslapių ir... Jokio moralo... Taip pat ir jokio pablogėjimo - dar didesnio žlugimo. Žemiau kristi pagrindinis veikėjas jau nebegali.

Visas knygos siužetas išdėliotas viena tiese. Taip ir baigiasi - linija nutrūksta. Ir viskas.

Oskaro Koršunovo spektaklyje "Meistras ir Margarita" buvo scena su Jėzumi ir Poncijumi Pilotu. Pilotui, kenčiančiam nuo siaubingų galvos skausmų, atveda Jėzų. Scenoje vykstant veiksmui, fone sklinda garsas, nemalonus, įkyrus, gręžiantis galvą. Pilotas tyčiojasi, sako maždaug taip: "Sako, esi Dievo sūnus, darai stebuklus. Tai padaryk taip, kad man nebeskaudėtų galva." Tas garsas, nuo kurio žiūrovai jau buvo pradėję muistytis, iškart nutyla. Ir galvą nustoja skaudėti ne tik Pilotui, bet ir visai žiūrovų salei.

Skaitant šią knygą taip pat skauda galvą. Bet palengvėjimas neateina.

Mano vertinimas: 3/5 

Leidykla: "Kitos knygos"
Leidimo metai: 2010
Puslapių: 393
Originalo metai: 1991
Originalo pavadinimas: "American Psycho"
Knyga: iš bibliotekos
Kainavo: apie 0 Lt

Komentarai

  1. Perskaicius apzvalga nesunku nuspeti, kad moteris rase :))) man tai tobula tiek knyga tiek filmas

    AtsakytiPanaikinti

Rašyti komentarą

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

"Auksinė Donaldo kolekcija"

Rugsėjį skaitau mažai - dvi savaites visai nieko neskaičiau. Išskyrus šią - "Auksinę Donaldo kolekciją". Jei kas juokiatės, atsakau: visai nejuokauju, esu komiksų mylėtoja su aukštuoju humanitariniu išsilavinimu.

Petras Cvirka "Frank Kruk", arba Kaimo jurgis užkariauja Ameriką

Mokykloje ir universitete skaičiau visus lietuvių rašytojus, ką reikėjo ir ko nereikėjo, pagal programą ir ne pagal ją. Bet Petro Cvirkos "Frank Kruk" taip ir liko neperskaitytas. Tad pamačiusi bibliotekos mainų lentynoje atiduodamą šią P. Cvirkos knygą, pačiupau ir įsimečiau į rankinę.

Karen Blixen "Iš Afrikos", arba Besiužetis romanas

Po Marko Twaino dar vienas nevykęs susitikimas su klasika - šįkart su Karen Blixen ir jos autobiografiniu romanu "Iš Afrikos". Man visiškai nepatiko ir dėl to net kažkokį liūdesį pajutau. Filmas buvo puikus, ir po jo šį romaną medžiojau ilgai ir norėjau perskaityti gal net kokį dešimtmetį, jei ne daugiau. Ilgai lauktas susitikimas pagaliau įvyko, bet lūkesčiai taip ir liko lūkesčiais.