Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Fleur Jaeggy "Proleterka", arba Kai svarbiau išorė, o ne turinys

Fleur Jaeggy romanas, tiksliau tik šiek tiek daugiau nei šimto puslapių romanėlis "Proleterka" - jau beveik ir pamiršau apie ką šis kūrinys, nors skaitymas, rodos, ir nebuvo nemalonus.

Ši knyga leista "Orientyrų" serijoje, kur atsidūrė šiuolaikinio romano pavyzdžiai. Kaip ir įprasta šiuolaikiniame romane, čia svarbiausia kalba ir stilius. O turinys, kaip ir daugelyje kitų kūrinių, nustumiamas netgi sakyčiau ne į antrą, o į kažkelintą planą.


Ir "Proleterkoje" svarbiausia kaip pasakojama, o ne kas pasakojama.

R. Č. nuotr.
Johaneso tėvams priklausiusio namo sode bejausmis sąstingis. Negalima atmesti, jog kai kurios vietos nepakenčia naujų šeimininkų. ATvykusieji vėliau tėra įsibrovėliai į nugulusį skausmą. Kartais daiktai sukyla. Daiktai, kaip ir kambariai, mąsto. Ko gero, nieko negalima visiškai sunaikinti. Ir niekas nėra pergalė.
Ir ta kalba tikrai puiki, puikiai nusakanti nuotaiką, suteikianti šiurpoką, nykią atmosferą knygai, meistriškai sukurianti nejaukumą. Tačiau kiti knygos sluoksniai kliba kaip reikiant. Daugybė siužeto spragų, trūksta motyvacijos, priešistorės, pabaigos. Šiuolaikinis lakoniškas pasakojimo būdas nesuteikia visos reikiamos informacijos.

Siužetas liko neaiškus. Rašytoja nelabai varginosi jį atskleisti. O be pamato, deja, namo nepastatysi.

Mano įvertinimas: 3/5 

Leidykla: "Baltos lankos"
Leidimo metai: 2011
Originalo metai: 2001
Puslapių: 110
Knyga: iš internetinio knygyno
Kainavo: 5 Lt

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Petras Cvirka "Frank Kruk", arba Kaimo jurgis užkariauja Ameriką

Mokykloje ir universitete skaičiau visus lietuvių rašytojus, ką reikėjo ir ko nereikėjo, pagal programą ir ne pagal ją. Bet Petro Cvirkos "Frank Kruk" taip ir liko neperskaitytas. Tad pamačiusi bibliotekos mainų lentynoje atiduodamą šią P. Cvirkos knygą, pačiupau ir įsimečiau į rankinę.

Umberto Eco "Fuko švytuoklė", arba Skaitymo kančios

Pasiklydau Umberto Eco smegenų vingių labirintuose. Nespėju paskui jo žodžius ir mintį. Pasimečiau ir pražuvau. Po velnių tą "Fuko švytuoklę"...

Rimvydas Laužikas "Istorinė Lietuvos virtuvė", arba Apelsinmedžiai 17 amžiaus Lietuvoje

Ne taip seniai, perskaičiusi R. Praspaliauskienės knygą  "Nereikalingi ir pavojingi" , bambėjau, kad lietuviai nemoka rašyti mokslo populiarinimo knygų. Moka, moka, dar ir kaip - įrodė Rimvydo Laužiko "Lietuvos istorinė virtuvė".