Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Kurt Vonnegut "Titano sirenos", arba Laisvos valios iliuzija

Kurto Vonneguto "Titano sirenos" 1959 metais buvo išleistos kaip pigi fantastinė knygutė minkštais viršeliais. Tačiau rašytojas tikrai užgriebė daug giliau. Tai tik įrodo iki šiol naujai perleidžiami jo kūriniai.

Man ši knyga sutapo su ką tik žiūrėta viena laida iš mokslinių laidų serijos "Through the Wormhole with Morgan Freeman": "Ar mes turime laisvą valią?". Deja, mokslininkai teigia, kad laisva valia - tik iliuzija, kad viskas, ką mes darome ar nedarome, mumyse yra užprogramuota. Mes - tik mašinos, biomechaninės, bet mašinos - neuronų sankaupa.

Moksliniai tyrimai, smegenų skanavimas, rodo, kad tuo metu, kai mums atrodo, kad priimame sprendimą, mūsų pasąmonė jau prieš dešimt sekundžių būna nusprendusi už mus. Genetika, fizika, visata, kultūra, gamta sukuria mumyse schemą, kuria mes sekame. Esame tik sistemos dalis - mūsų likimas nulemtas iš anksto.

O kas jį valdo - Visata, Didydis Sprogimas, Dievas, nežemiškosios civilizacijos ar Tralfamadoro planeta - kol kas mums paslaptis.
Kaip tralfamadoriečiai veikė mus, aš nežinau. Tik žinau, kodėl jiems šito reikėjo. Jie vertė mus elgtis vienaip ar kitaip dėl to, kad mes perduotume atsarginę dalį, reikalingą Tralfamadoro pasiuntiniui, kuris kadaise nutūpė Titane. - Ramfordas pirštu parodė į Chroną. - Tu, jaunuoli, turi ją savo kišenėje. Tu nešioji kišenėje svarbiausią Žemės raidos veiksnį ir variklį.
Ir, kaip rašo K. Vonnegutas, Žemės ir žmonių paskirtis gali būti neįtikėtinai kvaila. Beprasmė iki negalėjimo. Esame kažkokių tralfamadoriečių marionetės, kad padėtume jiems įvykdyti naivų jų tikslą. Ir K. Vonnegutas smegenis pakutena ne blogiau už kokį "Matricos" filmą ar nekaltojo prasidėjimo mitą.

Ir panašu, kad iš anksto buvo nulemta tai, kad turėjau rasti, nusipirkti ir perskaityti jo knygą ir tuo pačiu metu kanalų perjunginėjimo karštligės metu užsirauti ant Morgano Freemano, pasakojančio apie laisvos valios iliuziją. Aš galėjau rinktis, bet neturėjau pasirinkimo.

Mano įvertinimas: 4/5 

Leidykla: "Kitos knygos"
Leidimo metai: 2009
Originalo metai: 1959
Puslapių: 305
Knyga: iš prekybcentrio
Kainavo: 10 Lt

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Ana Frank "Dienoraštis", arba Holokausto simbolis

O, vargeli... Štai čia tas šedevras, dėl kurio alpsta pasaulis? Anos Frank "Dienoraštis" gula į mano labiausiai pervertintų knygų lentyną.

Umberto Eco "Fuko švytuoklė", arba Skaitymo kančios

Pasiklydau Umberto Eco smegenų vingių labirintuose. Nespėju paskui jo žodžius ir mintį. Pasimečiau ir pražuvau. Po velnių tą "Fuko švytuoklę"...

Interviu su Just. Marcinkevičiumi

Rašytojas Justinas Marcinkevičius ( biografas.lt  nuotr. ) Šiandien ne tik Lietuvos valstybės atkūrimo diena, bet ir pirmosios Justino Marcinkevičiaus mirties metinės. Kažkada seniai seniai (2006 metais, jei tiksliau), teko imti rašytojo interviu vienam uostamiesčio dienraščiui. Įvyko toks blic-pokalbis: rašytojas po sanatorijos Palangoje trumpam užsuko į Klaipėdą, pavargęs, ligotas, kažkas greitosiomis suorganizavo susitikimą, poetas sutiko trumpai pasikalbėti, nors ir nepasiruošęs (paprastai jis pasiruošdavo prieš susitikimą su žurnalistais, jis norėdavo iš anksto gauti klausimus, kuriuos jis apmąstydavo). Perspausdinu interviu.  "Pasigendu dvasingumo..." Pasitempęs, šiek tiek pavargęs nuo gyvenimo, o gal nuo titulų naštos, kalbantis lėtai, pasveriantis kiekvieną iš burnos išsprūstantį sakinį žodžio magas Justinas Marcinkevičius, rodos, garsus ir raides taupo dar neparašytoms knygoms.