Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Per Olov Enquist "Kapitono Nemo biblioteka", arba Poliarinės nakties skenduoliai

Švedų rašytojo Pero Olovo Enquisto romanas "Kapitono Nemo biblioteka" - istorija apie sukeistus kūdikius. Sunki, niūri, įdomi, pribloškianti knyga. Puikus tekstas, valdomas tvirtos rankos.

Už šį romaną autoriui buvo paskirta viena žymiausių Švedijos literatūrinių premijų. Rašytojas pripažino, kad šioje knygoje daug autobiografinių detalių ir pareiškė, kad tai - paskutinis jo romanas, nes daugiau jis nebeturi apie ką rašyti.

Knygos centre - vaikų sukeitimo istorija, neva (o gal visgi iš tikrųjų) nutikusi viename Švedijos miestelyje. Ligoninėje netyčia sukeičiami ir į svetimas šeimas papuola du naujagimiai. Tik praėjus keleriems metams pradeda ryškėti vaikų panašumas į tikruosius tėvus, o tai lydi ceremoningas berniukų atkeitimas pasitelkus teismus.

Knyga parašyta jautria kalba, kuri keistai poetiška ir šiurpiai tikroviška. Istorija ilga, liūdna, ženklinta mirtimi ir tamsa. Rodos, kad visi romano žmonės skendi nesibaigiančioje poliarinėje naktyje. O ypač - pasakotojas, atkeistas berniukas, kuris nesijaučia "sugrįžęs" į tikrąją šeimą, atvirkščiai - jaučiasi, lyg iš jo viskas būtų atimta.
Skaudu ir liūdna, kai iš tavęs ką nors atima.
Pirmiausia iš manęs atėmė mamą, po to - "arklį", paskui - Evą Lyzą, tada - negyvą kūdikį ir galiausiai - žaliąjį namą. 
Nemaniau, kad gali būti taip skaudu, kai iš tavęs atima namus. 
Namas, nors ir nedidelis, buvo gražiai pastatytas, tai buvo mūsų troba. Man atrodė, kad ir visa kita yra mūsų. Bet aš klydau. Skaudu ir liūdna. Apmaudu.
Tai keliasluoksnė istorija, kur kartais atsiveria naujos sanklodos. Deja, kartais pritrūko aiškumo.

Mano įvertinimas: 4/5 

Leidykla: "LRS leidykla"
Leidimo metai: 2008
Originalo metai: 1991
Puslapių: 213
Knyga: iš internetinio knygyno
Kainavo: 9 Lt

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Ana Frank "Dienoraštis", arba Holokausto simbolis

O, vargeli... Štai čia tas šedevras, dėl kurio alpsta pasaulis? Anos Frank "Dienoraštis" gula į mano labiausiai pervertintų knygų lentyną.

Airisė Merdok "Jūra, jūra...", arba Žodžių jūra

Pagaliau baigiau!.. Pradėtas skaityti Airisės Merdok (Irisės Murdoch) romanas "Jūra, jūra..." pas mane gulėjo... pusmetį? Trejetą mėnesių tai tikrai. Nukamavo, migdė. Pusės puslapio užtekdavo, kad dėčiau galvą ant pagalvės. Ši knyga nesužavėjo ir negundo domėtis šia rašytoja plačiau, nes, pasak baigiamojo žodžio, visi jos romanai panašūs. Tai filosofinio romano žanras, su kuriuo, taip pat ir to paties žanro  Josteino Gaarderio  romanais, man nepavyksta susidraugauti.

Selma Lagerlöf "Portugalijos karalius"

Selmos Lagerlöf romanas "Portugalijos karalius" buvo pirmas bandymas klausytis audioknygos. Aš sunkiai priimu garsinę informaciją: nesiklausau radijo, nelabai linkusi ir į muziką. Audioknygas vis atidėliojau, bet turiu pripažinti, kad tai puikus būdas multitaskinimui - "skaityti" dirbant dar ką nors.