Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Khaled Hosseini "Tūkstantis saulių skaisčių", arba Saulė, užtemdyta talibų

Khaleid Hosseini "Tūkstantis saulių skaisčių" - sodrus, tirštas, dramatiškas romanas apie musulmonišką pasaulį.

Čia viskas kaip ir kitose panašiose knygose: despotas vyras, griežtos taisyklės ir įstatymai, moters-tarnaitės vaidmuo, daugpatystė, niekinantis požiūris į moterį, neteisėtą gimimą ne santuokoje, dukters gimimą.

R. Č. nuotr.
- Iš visų dukterų, kurias būčiau galėjusi turėti, kodėl Dievas man davė tokią nedėkingą kaip tu? Aš tiek dėl tavęs prisikentėjau! Kaip tu drįsti! Kaip drįsti mane palikti, tu, mažoji klastūne harami!
Paskui ji įniko šaipytis.
- Kas tu per kvailelė! Įsivaizduoji esanti jam svarbi, pageidaujama jo namuose? Manai, tu jam dukra? Kad jis priims tave pas save? Kai ką tau pasakysiu. Vyro širdis niekinga, pasibjaurėtina, Marjama. Ne tokia kaip tavo motinos įsčios. Ji nekraujuos, nesitemps, kad padarytų tau daugiau vietos. Aš tik viena tave myliu. Aš - viskas, ką tu turi šiame pasaulyje, Marjama, ir kai manęs nebeliks, nieko nebeturėsi. Nieko nebeturėsi. Tu pati būsi visiškas niekas.
Tie motinos pamokymai dukrai - kaip pranašystė arba prakeiksmas. Kaip ir pagrindinėms šios knygos herojoms Marjamai bei Leilai, atėjusioms iš visiškai skirtingų pasaulių ir tapusioms vieno vyro žmonomis. Moteris tokiame pasaulyje gali pasikliauti tik savimi arba kita moterimi.

Tas pasaulis parodytas žiauriai, skaudžiai, vyriškai: su smulkmeniškais mušimo aprašymais, tykštančiu krauju ir panašiai.

Bet labiau stebina ir domina aplinkinis pasaulis. Trys Afganistano dešimtmečiai, nuolat krečiami karų ir sukilimų. Dešimtmetis karo su Sovietų Sąjunga, dešimtmetis tarpusavio Afganistano grupuočių peštynių, dar dešimtmetis neramumų, jau įžengus JAV ir kitos taikos palaikymo misijoms. Nuolatiniai neramumai arabiškose šalyse yra tokie įprasti, kad tarkim aš jų nebepastebiu ar nebekreipiu dėmesio. Susivokiu tik tada, kai vyro bendradarbis siras užsimena, kad automatu išmoko naudotis vos kelerių metų - turbūt anksčiau nei rašyti.

Šokiruoja ir stebina knygoje aprašomi įstatymai. Žinoma, keli dešimtmečiai neramumų ir karų vienodai nelaimių atnešė ir vyrams, ir moteris. Draudžiama mokytis, draudžiama leisti aitvarus, draudžiama melstis viešai, jei nesi musulmonas... Nuolatinės mirtys, sprogimai, pabėgėliai, badas. Tačiau Talibano valdymo metai Afganistane buvo ypač žiaurūs moterims. Nesuvokiami viduramžiški papročiai nustelbia visą logiką ir sveiką nuovoką.

Siūlau pažiūrėti ir filmą "Osama", puikiai atkartojantį knygoje aprašomą laikmetį. Kuomet moterims neleidžiama niekas: mokytis, dirbti, pasirodyti gatvėje vienoms, tik su vyriškos lyties giminaičiu. O našlės, neturinčios vyro namuose, priverstos badauti arba imtis drastiškų priemonių. Filmas - puikus papildymas K. Hosseinio romanui.

Mano įvertinimas: 4/5 

Leidykla: "Jotema"
Leidimo metai: 2010
Originalo metai: 2007
Puslapių: 384
Knyga: pasiskolinta
Kainavo: 0 Lt

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Petras Cvirka "Frank Kruk", arba Kaimo jurgis užkariauja Ameriką

Mokykloje ir universitete skaičiau visus lietuvių rašytojus, ką reikėjo ir ko nereikėjo, pagal programą ir ne pagal ją. Bet Petro Cvirkos "Frank Kruk" taip ir liko neperskaitytas. Tad pamačiusi bibliotekos mainų lentynoje atiduodamą šią P. Cvirkos knygą, pačiupau ir įsimečiau į rankinę.

I. Ilfas ir J. Petrovas "Aukso veršis", arba Pakvaišusi Rusija

"Prisiekiu - tai puiki knyga", - rašo anotacijoje rašytojas ir šios knygos vertėjas Jurgis Gimberis. Ir aš taip pat prisiekiu - puiki knyga. Iljos Ilfo ir Jevgenijaus Petrovo "Aukso veršį" reikėtų įtraukti į mokyklos programas - tai pasaulinio humoro fondo klasika.

Selma Lagerlöf "Portugalijos karalius"

SelmosLagerlöf romanas "Portugalijos karalius" buvo pirmas bandymas klausytis audioknygos. Aš sunkiai priimu garsinę informaciją: nesiklausau radijo, nelabai linkusi ir į muziką. Audioknygas vis atidėliojau, bet turiu pripažinti, kad tai puikus būdas multitaskinimui - "skaityti" dirbant dar ką nors.