Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Joanne Harris "Penki ketvirčiai apelsino", arba Geležinis motinos kumštis


Buvo gera vėl grįžti prie Joanne Harris, kuri sugeba pasakoti jaukiai ir šiltai, bet nenuklysta į banalumą ir dirbtinį saldumą. Romanas "Penki ketvirčiai apelsino" iš visos maisto trilogijos ("Šokoladas", "Gervuogių vynas") man turbūt patiko labiausiai. Pati rašytoja taip pat sako, kad šis romanas yra jos mėgstamiausias.

Romanas nukelia į II pasaulinį karą Prancūzijoje. Vokiečių okupuotame kaime gyvena keista šeimyna su despote, ligota motina priešakyje. Trys vaikai, Kasis, Renetė, Frambuaza, valdomi geležiniu jos kumščiu.

Pagrindinė veikėja Frambuaza-Buazė senatvėje atsimena skausmingą savo vaikystę: karą, pirmąją meilę, vokiečių okupuotą kaimą, žiaurią, ligotą motiną, laikiusią juos visus po padu, skausmingus įvykius vieną karo vasarą.

Buazė net senatvėje nesugeba atsikratyti toksiško auklėjimo pasekmių.
O, mano motina turėjo supratimą apie vyną. Suprato saldinimo ir fermentacijos procesą, kaip butelyje verda ir noksta gyvybė, kaip iš lėto kinta spalva, kaip lyg iš fokusininko popierinių gėlių gniužulo, iš aromatų puokštės gimsta naujos kokybės vynas. Jei būtų skyrusi mums tiek pat laiko ir kantrybės! Vaikas ne vaisius ant medžio. Tą irgi per vėlai suprato. Nėra recepto, kaip vesti vaiką į saldžią ir saugią brandą. Ji turėjo šitai žinoti.
Skirtingi, saviti personažai. Įdomiai supinta istorija su mįsle. Psichologiškai stiprus pasakojimas. Yra ir sentimentalumo, kuris gal pačoje pabaigoje pernelyg suintensyvėja, bet iš mano vertinimo balų skalės numuša gal tik kokį pusę balo.

Parašyta gražiai, skaniai, per daug nenusaldinant, taip, kaip moka rašyti J. Harris. 

Man jos knygos - panacėja, kai reikia gelbėtis nuo neskaitadienių ar neįdomios ir niūrios literatūros.

Mano įvertinimas: 5/5

Leidykla: "Versus aureus"    
Leidimo metai: 2009
Puslapių: 344
Originalo metai: 2002
Originalo pavadinimas: "Five Quarters of the Orange"

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Selma Lagerlöf "Portugalijos karalius"

SelmosLagerlöf romanas "Portugalijos karalius" buvo pirmas bandymas klausytis audioknygos. Aš sunkiai priimu garsinę informaciją: nesiklausau radijo, nelabai linkusi ir į muziką. Audioknygas vis atidėliojau, bet turiu pripažinti, kad tai puikus būdas multitaskinimui - "skaityti" dirbant dar ką nors.

Ilfas ir Petrovas "Dvylika kėdžių", arba Kėdžių karštligė

Sėkmingas "Aukso veršio" debiutas mano skaitraštyje paskatino kuo greičiau imtis ir kitos tų pačių autorių - Iljos Ilfo ir Jevgenijaus Petrovo - knygos "Dvylika kėdžių".

Nikas Kazandzakis "Graikas Zorba", arba Patriarchalinio gyvenimo garbinimas

Suprantu, kodėl Niko Kazandzakio knyga "Graikas Zorba" yra laikoma klasika, kodėl sulaukė ekranizacijų bei teatrinių pastatymų. Tai labai ryški knyga: sodrus tekstas, ryškūs charakteriai, spalvinga Kretos valstiečių ir darbininkų aplinka. Tačiau kaip kartais būna su klasika: supranti knygos vertę, bet ji tavęs vis tiek nepasiekia.