Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Jurga Vilpišauskaitė "Du miestai ir sala", arba Tas nuostabus ir keistas pasaulis

Jurga Vilpisauskaite

Jurga Vilpišauskaitė "Du miestai ir sala. Trumpos istorijos iš Madrido, Niujorko ir Balio" - savito žanro kelionių ir potyrių esė. Neįsivaizduoju, prie kokio žanro šią knygą priskirti ir kokiose lentynose ją rasite knygynuose.

Pakrikštijau šį žanrą subjektyviąja poetiškąja žurnalistika. Ji dar ir parašyta tokiu lakonišku stiliumi - haiku proza.

Įsivaizduoju, kad taip rašytų pagiringas Bukowskis arba apsinešęs Hunteris Thompsonas. Arba kažką tokio, manau, per savo keliones pasižymi Undinė Radzevičiūtė. Ir paskui rašo savo "Baden Badeno istorijas".

J. Vilpišauskaitė lankėsi Niujorke, Madride ir Balyje, Indonezijoje. Ji įdėmiai stebi aplinką ir taikliais, anekdotiškais vaizdeliais - haiku proza - apibūdina matytus vaizdus ir žmones, tradicijas, elgesio modelius, nugirstus pokalbius.

Pro vienus vaizdelius mano, kaip skaitytojos, akis praslydo - taip, kaip praslystų vaikščiojant tų miestų gatvėmis. Juk kiekvienas iš identiškų kelionių parsiveža skirtingus potyrius. "O tu matei tą?" - "Ne, nemačiau. O buvai ten?" - "Ne, nusprendėm ten nevažiuoti." Juk maždaug taip skamba turistų pokalbiai. 

Kiti vaizdeliai sujuokina.
Paklaustas, kas yra Lietuvos sostinė, ispanas pokalbio metu net nepagalvojęs ir neužsikirsdamas tarė: 
- Bujurnikas.
Treti - metafiziški, keisti, trenkti: du vyrai ir triušis gatvėje, laižantis savo guminius batus vyras metro ir pan.

Įdomi patirtis - kelionė ant sofos, kai pačiam keliauti niekur nereikia, bet per kito žmogaus akis gali pamatyti pasaulį ir jo keistenybes.

Mano įvertinimas: 4/5

Leidykla: "Baltos lankos"    
Leidimo metai: 2016
Puslapių: 215

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Selma Lagerlöf "Portugalijos karalius"

SelmosLagerlöf romanas "Portugalijos karalius" buvo pirmas bandymas klausytis audioknygos. Aš sunkiai priimu garsinę informaciją: nesiklausau radijo, nelabai linkusi ir į muziką. Audioknygas vis atidėliojau, bet turiu pripažinti, kad tai puikus būdas multitaskinimui - "skaityti" dirbant dar ką nors.

I. Ilfas ir J. Petrovas "Aukso veršis", arba Pakvaišusi Rusija

"Prisiekiu - tai puiki knyga", - rašo anotacijoje rašytojas ir šios knygos vertėjas Jurgis Gimberis. Ir aš taip pat prisiekiu - puiki knyga. Iljos Ilfo ir Jevgenijaus Petrovo "Aukso veršį" reikėtų įtraukti į mokyklos programas - tai pasaulinio humoro fondo klasika.

Ilfas ir Petrovas "Dvylika kėdžių", arba Kėdžių karštligė

Sėkmingas "Aukso veršio" debiutas mano skaitraštyje paskatino kuo greičiau imtis ir kitos tų pačių autorių - Iljos Ilfo ir Jevgenijaus Petrovo - knygos "Dvylika kėdžių".