Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Elif Shafak "Ledinukų rūmai", arba Stambulo kaleidoskopas


Elif Shafak "Ledinukų rūmai" - ką tik šią knygą perskaitė Knygų žiurkės. Beveik galėčiau nerašyti apžvalgos, nes pasirašau po kiekvienu jų apžvalgos žodžiu. Viskas gerai, ir ne viskas gerai.

Tokia labai per viduriuką knyga. Tikrai neprasta, bet iki šedevro reikėjo dar pasistengti.

Tai knyga apie Stambulą. Vieno daugiabučio istorija: kas per personos gyvena kiekviename bute. Tokia keistuolių sankaupa. Savotiškas turkiškų personažų kaleidoskopas.

Pradžia įsibėgėjo sunkiai: yra net trys pradžios. Visos šokinėja per laikmečius. Nors to namo pastatymo istorija gana žavi ir romantiška: apie rusų generolą ir jo žmoną. Man būtų pakakę ir šios vienos pradžios.

Na, o toliau: rašytoja pasakoja apie kiekvieną butą ir jos gyventojus atskirai. Dvyniai kirpėjai, pirmame namo aukšte turintys kirpyklą, Madam Tetulė, Higiena Tidžen, Melsvoji Panelytė ir kiti.
Pamačiusi, kaip į vidų įeina visų laikų megstamiausias jos apkalbų objektas, grožio salono publika nesmagiai nuščiuvo - taip jau atsitinka, kai būname užklupti darant ką negero. Staiga priešais mus išdygus asmeniui, kurį ką tik begėdiškai apšnekėjome, visai pagrįstai gali kilti įtarimas, kad dedasi kažin kokie stebuklai. Panašiai pasijuto ir žmonės salone - jiems ėmė rodytis, kad Higiena Tidžen atėjo ne atsitiktinai, o tyčia, iš dvasių pasaulio sužinojusi apie šičia linksnuojamą jos vardą.
Man iš tiesų patinka tokie "personažų rinkiniai": F. Grytteno "Avilio daina", J. Steinbecko "Konservų gatvė" arba "Tortiljų kvartalas", S. Chutnik "Kišeninis moterų atlasas" ir pan.

Ir čia - parašyta paprastai ir jaukiai. Yra ir tragedijos, yra ir komedijos. Personažai - keisti, įdomūs ir skirtingi. Miela knyga. Tačiau jai kažko trūksta. Gylio, aktualijų, aštrumo. O svarbiausia - trūksta ryšio tarp tų personažų. Jų niekas nevienija. To apskurusio daugiabučio, šiukšlių ir tarakonų nepakanka. Nėra ašies šioje knygoje. Nebuvo ir kažkokio "oho".

Mano įvertinimas: 3/5

Leidykla: "Tyto alba"    
Leidimo metai: 2016
Puslapių: 469
Originalo metai: 2002
Originalo pavadinimas: "Bit Palas"

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

2016-ųjų skaitymo ataskaita

Ufff... Sunkūs metai. Paskutinis pusmetis toks neskaitadien...mėnesiškas, kad net nusišauk. Ženklų apie artėjančius neskaitadienius jau buvo ir pirmą pusmetį. Bet nekreipiau į juos dėmesio, ir va... Paskutinius mėnesius praktiškai net neskaičiau. Šiaip ar taip, mano užrašai rodo, kad per metus perskaičiau 68 knygas (kartu su komiksais).

Nauja laida apie knygas

Bernardinuose pasirodė nauja laida apie knygas. Knygų apžvalgininkas Justinas Dižavičius pirmojoje laidoje kalba apie J. R. R. Tolkieno "Hobitą" ir pamini Knygoholikės komentarą. http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2017-03-04-justinas-dizavicius-hobitas-arba-kaip-gimsta-atradimo-dziaugsmas/156286

Peter Pomerantsev "Niekas nėra tiesa ir viskas yra įmanoma", arba Rusiškasis siurrealizmas

Aš jau ne kartą esu minėjusi ir dar sykį pasikartosiu: klaidą daro tie, kurie bijo negrožinės literatūros. Jokio rašytojo sukurtas pasaulis neprilygs realybei, savo pagreičiu lekiančiai nežinia kur. Kaip, pavyzdžiui, dabar Rusijoje. Tai tik įrodo Peterio Pomerantsevo knyga "Niekas nėra tiesa ir viskas yra įmanoma. Nuotykiai naujojoje Rusijoje".