Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Margaret Atwood "Penelopiada", arba Kas vyko iš tikrųjų?

Kažkada buvo tokie laikai, kai vyrai turėdavo teisę kariauti dešimt metų, ir dar dešimtmetį švęsti, trankytis po viešnamius ir smukles ir negrįžti namo, o moterys privalėjo jų kantriai laukti namie. Graikų mito herojė Penelopė, laukusi su deivėmis ir sirenomis laiką leidžiančio Odisėjo, tapo ištikimybės simboliu. Iš kitos pusės į šį mitą bando pažvelgti Margaret Atwood savo knygoje "Penelopiada".

Ir gavosi istorija apie moterį, kurios likimas suplanuotas: kada gimti, kada mirti, kada išgyventi, kada ir su kuo tuoktis. Ji pati neturi teisės spręsti: už ją sprendžia tai tėvas, tai vyras, tai papročiai, tai dievai. Sunkus gyvenimas buvo senovės Graikijoje...

Tačiau gyvenimas - ne mitas. Galbūt Penelopės ir Odisėjo istorija turėjo realų pagrindą, tačiau toli gražu viskas buvo ne taip, kaip kalba liaudis ar hegzametru aprašė Homeras. M. Atwoos pabandė atskleisti, ką iš tikrųjų teko patirti Ištikimąja tituluojamai Penelopei.

Istoriją pasakoja pati Penelopė. Rašytoja ima pagrindines puikiai žinomo mito dalis ir jas perpasakoja savaip.

R. Č. nuotr.
Pačios įkapės beveik akimoju tapo legenda. Ta drobulė buvo pavadinta "Penelopės voratinkliu". Žmonės kalbėdavo, kad iš visų darbų šis paslaptingai liko neužbaigtas. Nevertinau žodžio "voratinklis". Jeigu įkapės buvo voratinklis, tai aš - voras. Tačiau nebandžiau gaudyti vyrų kaip musių - priešingai, vengiau pati būti įpainiota.
Tai vertinga šiuolaikinė literatūra: prasmingas žodis ir mintis. Knyga gavosi niūroka, sunkoka - moters, negalinčios pasirinkti, pasakojimas, gal šiek tiek dvelkiantis moterų teisėmis ar feminizmu. 

Tačiau man pritrūko gylio šitoje istorijoje. Ir apskritai, man didesnį įspūdį paliko Christos Wolf romanas "Medėja. Balsai" - čia taip pat iš kitos pusės bandoma pažvelgti į puikiai žinomą mitą.

Mano įvertinimas: 4/5 

Leidykla: "Alma littera"
Leidimo metai: 2008
Originalo metai: 2005
Originalo pavadinimas: "The Penelopiad"
Puslapių: 224
Knyga: iš internetinio knygyno
Kainavo: 18 Lt

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Petras Cvirka "Frank Kruk", arba Kaimo jurgis užkariauja Ameriką

Mokykloje ir universitete skaičiau visus lietuvių rašytojus, ką reikėjo ir ko nereikėjo, pagal programą ir ne pagal ją. Bet Petro Cvirkos "Frank Kruk" taip ir liko neperskaitytas. Tad pamačiusi bibliotekos mainų lentynoje atiduodamą šią P. Cvirkos knygą, pačiupau ir įsimečiau į rankinę.

J. K. Rowling "Haris Poteris ir Išminties akmuo", arba Knyga-legenda

Nežinau, kodėl aš atidėliojau "Hario Poterio" skaitymą... Esu jau gerokai peržengusi trisdešimtmetį, bet "Hario Poterio" anksčiau nebuvau skaičiusi. "Poteris" pasirodė, kai jau buvau studentė, bet tąkart jo neskaičiau, nors kai kurios kolegės filologės bandė rašyti baigiamuosius darbus šia tema. Užtat skaitau dabar - pirmąją dalį "Harry Potter and the Sorcerer's Stone"/"Haris Poteris ir Išminties akmuo". Ir galiu pasakyti - "Haris Poteris" suknistai puikus. 

Rimvydas Laužikas "Istorinė Lietuvos virtuvė", arba Apelsinmedžiai 17 amžiaus Lietuvoje

Ne taip seniai, perskaičiusi R. Praspaliauskienės knygą  "Nereikalingi ir pavojingi" , bambėjau, kad lietuviai nemoka rašyti mokslo populiarinimo knygų. Moka, moka, dar ir kaip - įrodė Rimvydo Laužiko "Lietuvos istorinė virtuvė".