2014 m. birželio 10 d., antradienis

George Orwell "Katalonijai pagerbti", arba Gyvas pasakojimas

Perskaičiusi šią knygą beveik galutinai įsitikinau, kad George'o Orwell'o profesija - ne rašytojas, o stebėtojas-bandytojas. Tai jis tyrinėja skurdžių ir juodadarbių gyvenimą ("Dienos Paryžiuje ir Londone"), tai visa galva pasineria į 1936 metų Ispanijos pilietinį karą - "Katalonijai pagerbti".

Rodos, visko jis imasi su tikslu - kad patirtų, išgyventų ir papasakotų kitiems. Ir čia, atsiminimų knygoje "Katalonijai pagerbti", jis stebi, tyrinėja, ragauja gyvenimą ir su visomis smulkmenomis jį aprašo.

Tai puiki knyga apie karą - su visu didingumu ir niekingumu.
Galintys pastovėti mūsiškiai, perėję į kitą vagono pusę, sveikino italus. Kažkuris mojavo pro langą ramentu, sutvarstytos rankos kėlė į viršų sugniaužtus kumščius. Tai buvo tarsi karo alegorija: traukinys su naujais kariais išdidžiai išdunda į frontą, traukinys su sužalotais vyrais palengva stoja, o pabūklų vaizdas kaip visada priverčia smarkiau plakti širdį, žadina tą bjaurų jausmą, kurio paskui būna taip sunku atsikratyti, - kad karas vis dėlto yra didingas dalykas.
George Orwell'as, kaip tikras britas, pagiria britiškąją karinę sistemą, sukritikuoja ispaniškąją - juk visiems žinomas ispanų nerūpestingumas ir tingumas. Viskas jiems mañana, net ir karyboje. Chaosas, nepritekliai, badas, parazitais aptekęs gyvenimas apkasuose, ginklų ir kitos ekipuotės trūkumas - G. Orwell'as aprašo, kas iš tiesų yra karas. 

Ir dar sužeidimas - šūvis į kaklą, dėl kurio rašytojas net buvo praradęs balsą. Su patologišku smulkmeniškumu rašytojas aprašo savo pojūčius. Dėl to ši knyga tokia gyva ir šiurpiai tikroviška. Tarsi pasakojama būtų ne iš knygos puslapių, o gyvai į ausį.

Nebūtina domėtis istorija ar politika, norint skaityti šią knygą. Tuometinės Ispanijos politinės sistemos peripetijos smulkiau išdėstytos dviejuose prieduose - kad galėtų paskaityti norintys giliau pasidomėti. Kas nenori kvaršinti sau galvos, pats G. Orwell'as siūlo jų neskaityti.

Nes ir be politikos knyga įdomi, gyva, tiršta įvykių ir G. Orwell'o potyrių bei asmeninės nuomonės. Po šitos knygos (ir kelių kitų jo knygų) man visiškai aišku, kad tai - vienas ryškiausių XX a. rašytojų.


Leidykla: "Kitos knygos"   
Leidimo metai: 2010
Puslapių: 221
Originalo metai: 1938
Originalo pavadinimas: "Homage to Catalonia"

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą