Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

Mark Twain "Gyvenimas prie Misisipės", arba Nevaldoma žodžių upė

Marko Twaino autobiografinis romanas "Gyvenimas prie Misisipės" - didelis, riebus nusivylimas. 

Jaunystėje M. Twainas mokėsi tapti laivavedžiu ir ilgai plaukiojo garlaiviais Misisipės upe. Šios kelionės įkvėpė romaną "Haklberio Fino nuotykiai". Kurie, beje, man patiko labiau nei "Tomas Sojeris". Ir, nepaisant to, kad rašytojo autobiografija man nepatiko, rekomenduoju visiems "Haklberio" gerbėjams. Iš tiesų matyti, iš kur kilo idėjos romanui, ir gal sugebėsite rasti šioje autobiografijoje daugiau nei aš.

Būtent čia M. Twainas pasakoja apie savo jaunystę, "upės mokymąsi", darbą laive, savitą laivininkų "rasę", laivininkų legendas ir papročius. Romanas sudarytas iš dviejų dalių, ir būtent pirmojoje aprašomas laivavedžio amatas, mokymasis ir naujoko nepatyrimas.
- Ši profesija - ne man. Duokit man kibirą ir šepetį, nes tinku tik deniams šveisti. Būti laivavedžiu man nepakanka smegenų, o jei šių ir turėčiau užtektinai, nepajėgčiau jų išlaikyti, nebent vaikščiočiau pasiramstydamas. 
- Nagi, liaukis! Sakydamas, kad priversiu vyrą išmokti upę, tai ir turiu galvoje, - šoko ponas Biksbis. - Gali būti tikras, kad priversiu, arba nuvarysiu į kapus.
Toji pirmoji dalis man visai patiko. Smagi, šmaikšti, įžūloka, jaunatviška, pilna liaudiškų laivininkiškų prietarų ir legendų.

O po to... Tekstas nulėkė nuskrido kažkokiu nevaldomu srautu. Šiam autobiografiniui romanui verkiant reikėjo gero redagavimo. Nes antroji dalis - kažkoks siaubingas minčių, žodžių, pasakojimų, legendų, pramanų chaosas. Toks Misisipės dydžio chaosas. Susidarė įspūdis, kad M. Twainas nesugebėjo atsikratyti Didžiojo Rašytojo sindromo ir į šį autobiografinį romaną sukratė visas įmanomas buvusių, būsimų ir nebūsimų savo kūrinių idėjas ir matmenis. 

Įvertinimas: 2/5

Leidykla: "Metodika"/"Sofoklis"    
Leidimo metai: 2011
Puslapių: 336
Originalo metai: 1883
Originalo pavadinimas: "Life on the Mississippi"

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Kazuo Ishiguro "Neleisk man išeiti", arba Blankus klonų gyvenimas

"Neleisk man išeiti" - antroji mano skaityta Kazuo Ishiguro knyga, ir tokia pati nuobodi ir sausa kaip ir pirmoji, "Dienų likučiai".

Airisė Merdok "Jūra, jūra...", arba Žodžių jūra

Pagaliau baigiau!.. Pradėtas skaityti Airisės Merdok (Irisės Murdoch) romanas "Jūra, jūra..." pas mane gulėjo... pusmetį? Trejetą mėnesių tai tikrai. Nukamavo, migdė. Pusės puslapio užtekdavo, kad dėčiau galvą ant pagalvės. Ši knyga nesužavėjo ir negundo domėtis šia rašytoja plačiau, nes, pasak baigiamojo žodžio, visi jos romanai panašūs. Tai filosofinio romano žanras, su kuriuo, taip pat ir to paties žanro  Josteino Gaarderio  romanais, man nepavyksta susidraugauti.

Khaled Hosseini "Tūkstantis saulių skaisčių", arba Saulė, užtemdyta talibų

Khaleid Hosseini "Tūkstantis saulių skaisčių" - sodrus, tirštas, dramatiškas romanas apie musulmonišką pasaulį.