Praleisti ir pereiti prie pagrindinio turinio

2014 metų skaitytų knygų apibendrinimas

Kaip tik užplūdus neskaitadieniams, pastebėjau, kad visi pernykščiai 2014-ieji metai nebuvo itin produktyvūs. Perskaičiau gerokai mažiau knygų nei užpernai ar dar anksčiau. Knygų iššūkio nebaigiau - pritrūko dviejų knygų. Užtat gavau nemažai dovanų iš leidyklų, skaičiau daug šviežienos, tai turbūt ir buvo pagrindinė priežastis, kodėl neperskaičiau planuotų ir norėtų knygų. O dar įvairūs darbai ir asmeninės priežastys, gyvenamosios vietos keitimas, remontas... 

Taigi... Per 2014 metus perskaičiau 63 knygas. Daug vidutiniškų, tačiau buvo ir perliukų. Tiesą sakant jų buvo tikrai nemažai ir pačias geriausias išrinkti tikrai sunku.

Geriausios iš geriausių: Domnikos Radulescu "Traukinys į Triestą"Kate Atkinson "Gyvenimas po gyvenimo". Metų atradimas - rašytojas Williamas Whartonas ir jo romanas "Paukštukas".

Dar kelios vertingos knygos: 
* Andrzej Stasiuk "Pakeliui į Babadagą"
* Joanne Harris "Persikai ponui klebonui"
* Leelo Tungal "Draugė mergaitė ir suaugę žmonės"
* Julie Otsuka "Buda palėpėje"
* Marguerite Duras "Jūrininkas iš Gibraltaro"
* Daniel Keyes "Gėlės Aldžernonui"
* Frode Grytten "Avilio daina"
* Leena Parkkinen "Po tavęs, Maksai"
* Jostein Gaarder "Cirko direktoriaus duktė"
* Haruki Murakami "Kafka pakrantėje"
* Marya Hornbacher "Iššvaistytas gyvenimas"
* Kobo Abe "Moteris smėlynuose"
* Haruki Murakami "Bespalvis Cukuru Tadzakis ir jo klajonių metai"

Skaitau daug  negrožinės literatūros. Turbūt viskas, ką skaičiau pernai, nusipelnė pagyrų ir rekomendacijų: Rimvydo Laužiko "Lietuvos istorinė virtuvė", Magdalenos z Nalęcz-Gorskich Komorowskos "Sugrįžimas į Žemaitiją", Katherine Boo "Amžiams atskirti nuo grožio", Blaine Hardeno "Pabėgimas iš lagerio nr. 14", albumas "Gyvenimas už miesto. Šiuolaikinės lietuvių sodybos". 

Dėl geriausios šios kategorijos knygos titulo kovoja ir niekaip nepasidalina Karlas Schloegelis su knyga "Teroras ir svajonė. Maskva. 1937-ieji" ir Vaiva Rykštaitė su kelionių prisiminimais "Viena Indijoje".

Metų leidyklos: "Tyto alba" - už vertingą literatūrą ir kokybę bei "Eugrimas" - už aštrias temas.

Keista, bet kuo toliau, tuo mažiau sutinku blogų knygų. Turbūt subrendau, kruopščiau renkuosi ir į rankas mažiau patenka atsitiktinių knygų. Tiesiog kartais nesutampa mano ir rašytojo požiūris. Nepatiko/nebaigiau/nesusišnekėjau: J. K. Rowling "Netikėta vakansija", Jose Saramago "Kainas", J.C. Onetti "Maitvanagis", J. M. G. Le Clezio "Dykuma", Cees Nooteboom "Ritualai".

Skaitytojų geriausios: Vaiva Rykštaitė "Viena Indijoje" (8 rekomendacijos), Sally Green "Pusiau blogas" (6), Blaine Hardenas "Pabėgimas iš lagerio Nr. 14" (5), Jostein Gaarder "Cirko direktoriaus duktė" (4), Harper Lee "Nežudyk strazdo giesmininko" (4),  Joanne Harris "Persikai ponui klebonui" (3), Haruki Murakami "Bespalvis Cukuru Tadzakis ir jo klajonių metai" (3), William Wharton "Paukštukas" (3), Arno Geiger "Senasis karalius tremtyje" (3), Rodney David Wingfield "Frosto Kalėdos" (3), Leena Parkkinen "Po tavęs, Maksai" (3).

Visas mano apžvelgtas knygas lengvai galite rasti štai čia: Knygų apžvalgos

Komentarai

Populiarūs šio tinklaraščio įrašai

Ana Frank "Dienoraštis", arba Holokausto simbolis

O, vargeli... Štai čia tas šedevras, dėl kurio alpsta pasaulis? Anos Frank "Dienoraštis" gula į mano labiausiai pervertintų knygų lentyną.

Umberto Eco "Fuko švytuoklė", arba Skaitymo kančios

Pasiklydau Umberto Eco smegenų vingių labirintuose. Nespėju paskui jo žodžius ir mintį. Pasimečiau ir pražuvau. Po velnių tą "Fuko švytuoklę"...

Interviu su Just. Marcinkevičiumi

Rašytojas Justinas Marcinkevičius ( biografas.lt  nuotr. ) Šiandien ne tik Lietuvos valstybės atkūrimo diena, bet ir pirmosios Justino Marcinkevičiaus mirties metinės. Kažkada seniai seniai (2006 metais, jei tiksliau), teko imti rašytojo interviu vienam uostamiesčio dienraščiui. Įvyko toks blic-pokalbis: rašytojas po sanatorijos Palangoje trumpam užsuko į Klaipėdą, pavargęs, ligotas, kažkas greitosiomis suorganizavo susitikimą, poetas sutiko trumpai pasikalbėti, nors ir nepasiruošęs (paprastai jis pasiruošdavo prieš susitikimą su žurnalistais, jis norėdavo iš anksto gauti klausimus, kuriuos jis apmąstydavo). Perspausdinu interviu.  "Pasigendu dvasingumo..." Pasitempęs, šiek tiek pavargęs nuo gyvenimo, o gal nuo titulų naštos, kalbantis lėtai, pasveriantis kiekvieną iš burnos išsprūstantį sakinį žodžio magas Justinas Marcinkevičius, rodos, garsus ir raides taupo dar neparašytoms knygoms.